Zomrela Winnie Madikizelová-Mandelová, exmanželka Nelsona Mandelu

Winnie Madikizelová Mandelová
Winnie Madikizelová-Mandelová. Foto: archívne, SITA/AP.

JOHANNESBURG 2. apríla (WebNovinysk) – Vo veku 81 rokov zomrela aktivistka proti apartheidu a exmanželka prvého černošského juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu, Winnie Madikizelová-Mandelová.

Rodáčka z juhoafrickej provincie Východné Kapsko skonala v pondelok v nemocnici po dlhom boji s chorobou, informovala jej rodina prostredníctvom vyhlásenia.

„Zomrela pokojne v skorých hodinách pondelňajšieho poobedia v blízkosti svojej rodiny a najbližších,“ uviedli členovia jej rodiny v stanovisku.


Winnie Madikizelová-Mandelová

  • sa narodila 26. septembra 1936. Za Nelsona Mandelu bola vydatá v rokoch 1958 – 1996, no počas väčšiny tohto obdobia bol jej manžel vo väzení. Ona sama sa vtedy angažovala ako aktivistka proti apartheidu a stala sa medzinárodným symbolom odboja proti nemu. Za to bola tiež vo väzení a neskôr mnohé roky aj v domácom väzení. Madikizelová-Mandelová sa však spájala aj s kontroverziou.
  • v druhej polovici 80. rokov minulého storočia sa napríklad nechala počuť, ako podporuje techniku mučenia známu ako necklacing – dávanie pneumatík okolo krkov podozrivých informátorov, ktoré pri mučení zapália. Obvinili ju tiež z ustanovenia vlády teroru v niektorých častiach predmestia Soweto.
  • v roku 1991 ju formálne obvinili z únosu a napadnutia v prípade úmrtia 14-ročného militanta, za ktoré ju odsúdili na šesť rokov väzenia, no neskôr trest znížili len na pokutu.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nelson Mandela