Zoo Bojnice chová tento druh po prvý raz v histórii, ide o veľmi vzácneho afrického žeriava

Zoo, Bojnice
Žeriav príveskovitý. Foto: ilustračné. thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 7. októbra (WebNoviny.sk) – Návštevníci Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach môžu obdivovať nový vzácny druh. Je ním žeriav príveskový, ktorého bojnická Zoo chová po prvýkrát vo svojej histórii. Ako informovala hovorkyňa bojnickej Zoo Simona Kubičková, patrí medzi pomerne vzácne druhy.

Žeriav príveskový je raritne chovaným druhom, v zoologických záhradách sa úspešne rozmnožuje len ojedinele. V súčasnosti ho chová iba 15 zoologických záhrad a vtáčích parkov v Európe. Nový druh môžu návštevníci vidieť vo výbehu v blízkosti slonov.

Žeriav príveskový je najväčší zo šiestich druhov afrických žeriavov. Môže byť vysoký až 175 cm a charakterizuje ho holá koža medzi očami a zobákom s červenými bradavičkami, ktorá je pod zobákom predĺžená do takzvanch príveskov.

Je veľmi závislý od rozsiahlych systémov mokradí, v Afrike je jeho výskyt obmedzený len na niekoľko oblastí vo východnej a južnej časti kontinentu. Populácia v prírode bola odhadnutá na súčasných šsť až osem tisíc jedincov. Najviac ich prežíva v Zambii, najmä v okolí rieky Zambezi a v mokradiach Národného parku Kafue.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZOO Bojnice