Zoologická záhrada v Bojniciach sa stala národnou inštitúciou

ZOO Bojnice
Zoologická záhrada v Bojniciach. Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) – Zoologická záhrada v Bojniciach sa zaradila medzi významné slovenské inštitúcie, ktoré nesú prívlastok „národná“. V Bojniciach to v sobotu oznámil minister životného prostredia, László Sólymos.

Od 1. júla 2017 ZOO Bojnice ponesie nový názov – Národná zoologická záhrada Bojnice. „Dnes splatíme jeden veľký dlh voči ZOO Bojnice a všetkým, ktorí v nej pracujú či pracovali. Svojim pôsobením pri ochrane ohrozených druhov, pri pomoci zraneným zvieratám, pri vzdelávaní verejnosti Bojnická ZOO už dávno prerástla lokálny charakter. Stala sa skutočne národnou. Je načase to priznať,“ uviedol šéf envirorezortu László Sólymos.

Podľa ministra novým názvom ide o symbolické zvýšenie statusu ZOO, ktorým sa vie odlíšiť od ostatných ZOO.

Národná zoologická záhrada Bojnice patrí medzi najstaršej zoologické záhrady na Slovensku. Hoci svoje brány otvorila už v roku 1955, dodnes bola jedinou zoologickou záhradou zriadenou štátom v strednej Európe, ktorá neniesla vo svojom názve prívlastok národná.

Získaním prívlastku „národná“ sa ZOO zaradila medzi ostatné významné inštitúcie, akými sú napríklad národné parky. „Verím, že po zmene názvu bude ZOO navštevovať ešte viac návštevníkov a bude ešte úspešnejšia v rôznych, neraz cezhraničných ochranárskych projektoch,“ dodal Sólymos.

Ide napríklad o projekt LIFE, v rámci ktorého sa ZOO úspešne podieľa na obnovení rysej populácie vo Falckom lese.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Sólymos
Firmy a inštitúcie ZOO Bojnice