Zosadený katalánsky prezident chce viesť kampaň do regionálnych volieb z Belgicka

Carles Puigdemont
Zosadený katalánsky prezident Carles Puigdemont. Foto: SITA/AP

BRUSEL 3. novembra (WebNoviny.sk) – Zosadený katalánsky prezident Carles Puigdemont nemá nič proti myšlienke, že by kandidoval v predčasných regionálnych voľbách v Katalánsku, ktoré vyhlásil španielsky premiér na 21. decembra. Ak sa tak ale stane, plánuje viesť volebnú kampaň z Belgicka, kde sa momentálne nachádza.

Môžme viesť kampaň odhocikiaľ, veď sme v globalizovanom svete,“ povedal v piatok Puigdemont v rozhovore pre belgickú televíziu RTBF.

Dodal, že voľby budú mať zmysel iba vtedy, ak sa budú konať za normálnych podmienok. „Také voľby, počas ktorých je vláda vo väzení, nie sú spravodlivé, nezávislé ani normálne,“ povedal Puigdemont. Reagoval tak na zatknutie ôsmich členov svojej zosadenej vlády, ktorých vo štvrtok previezli z madridského súdu rovno do väzenia.

Puigdemont aj členovia jeho vlády čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im hrozí až 30 rokov väzenia. Týchto skutkov sa mali dopustiť okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska. Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda v Madride.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carles Puigdemont