Zoskok z vesmíru sa odkladá, pokus zmaril prudký vietor

Felix Baumgartner chce skočiť z výšky 36,5 kilomet
Rakúšan Felix Baumgartner sa pokúsi vytvoriť nový svetový rekord vo voľnom páde, keď skočí z výšky 36,5 kilometra. Pôjde o najdlhší a najrýchlejší voľný pád v histórii, počas ktorého by mal dosiahnuť rýchlosť až 1100 kilometrov za hodinu. Štyridsaťtriročný bývalý vojenský parašutista by sa tak mal stať vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekoná rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Rakúšan Felix Baumgartner musel svoj pokus o vytvorenie nového svetového rekordu vo voľnom páde pre nepriaznivé poveternostné podmienky odložiť.

Dnes mal zoskočiť z výšky 36,5 kilometra, čo by znamenalo najdlhší a najrýchlejší voľný pád v histórii, počas ktorého mohol dosiahnuť rýchlosť až 1 100 kilometrov za hodinu.

Štyridsaťtriročný bývalý vojenský parašutista by sa tak mohol stať vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekonal rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia.

Ešte dnes ráno bol štart špeciálneho balóna s rodákom zo Salzburgu z letiska v meste Roswell v Novom Mexiku naplánovaný na 7:00 miestneho času (15:00 SELČ). Postupne ho odkladali, až napokon začali odpočítavanie krátko pred 11:25 miestneho času (19:25 SELČ).

Tesne predtým, ako sa mal balón vzniesť do výšky, nárazový vietor plány Baumgartnera prekazil. Nový termín pokusu o svetový rekord zatiaľ nie je známy.

Obrazom: Rakúšan sa pripravuje na skok z vesmíru

Felix baumgartner
Foto: SITA/AP

Rakúšan počas zoskoku bude mať na sebe pretlakový oblek s prísunom kyslíka, ktorého natrhnutie by znamenalo jeho okamžitú smrť.

Oblek bude podobný tým, aké nosia kozmonauti, no bude tuhší a zároveň ohybnejší.

Skokana bude izolovať aj od extrémne nízkych teplôt, ktoré by mali presiahnuť – 70 stupňov Celzia, a tiež by ho mal ochrániť pred supersonickým treskom.

Baumgartner si však plne uvedomuje, aké riziko podstupuje.

“Ak sa niečo pokazí, tak jediné, čo vám môže pomôcť, je Boh. Pretože, ak vám dôjde šťastie a schopnosti, tak vám nezostáva nič iné, len dúfať, že On vás v tom nenechá,“ uviedol skokan, ktorý v prípade úspechu prekoná rekord Joea Kittingera z roku 1960.

Ten vtedy skočil z výšky 31,3 kilometra. Dnes 84-ročný Kittinger je v súčasnosti členom Rakúšanovho tímu a verí, že jeho rekord prekoná. Celý pokus budú nakrúcať BBC a National Geographic, pričom z neho vznikne dokument, ktorý by mal mať premiéru v novembri.

Video: Zbierka voľných pádov Felixa Baumgartnera

Informácie zverejnila webstránka www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe felix baumgartner