Zostrelená stíhačka vraj jasne narušila suverenitu Sýrie

Stihacka
Foto: telegraph.co.uk

BEJRÚT 25. júna (WEBNOVINY) – Sýrska vzdušná obrana musela okamžite reagovať na tureckú stíhačku letiacu v nadmorskej výške 100 metrov v sýrskom vzdušnom priestore, pretože išlo o jasné narušenie sýrskej suverenity.

V pondelok to povedal hovorca sýrskeho ministerstva zahraničia Džihád Makdíssí. „Sýria reagovala na narušenie,“ uviedol hovorca na pondelňajšej tlačovej konferencii k incidentu.

Podľa jeho slov bolo potrebné reagovať okamžite. „Aj keby lietadlo bolo bývalo sýrske, zostrelili by sme ho,“ dodal.

Makdíssí uviedol, že stroj tureckých leteckých síl F4 Phantom zostrelila protilietadlová paľba, nie radarom riadená strela. Zároveň zdôraznil, že Sýria napriek incidentu ostáva oddaná „priateľským vzťahom“ s Tureckom.

Turecké ministerstvo zahraničia v nedeľu vyhlásilo, že sýrska armáda stíhačku zostrelila v medzinárodnom vzdušnom priestore. Podľa ministra zahraničia Ahmeta Davutogla stroj, ktorý nebol vybavený zbraňami, predtým na malú chvíľku narušil sýrsky vzdušný priestor, nevykazoval však žiadne známky nepriateľských aktivít.

Dodal, že pred zostrelením nedostali piloti, ktorí boli na výcvikovej misii, žiadne varovanie. Prípadom sa v utorok na žiadosť Ankary bude zaoberať Severoatlantická rada.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom