Zostrojenie prístroja na nahrávanie snov je možné

Spanok
Foto: www.pressdispensary.co.uk

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Americkí výskumníci majú v pláne vyvinúť zariadenie na nahrávanie a interpretovanie snov. „Chceli by sme čítať ľudské sny,“ vyhlásil Moran Cerf, vedúci skupiny vedcov, ktorá v časopise Nature uverejnila článok o vytvorení systému schopného nahrávať aktivitu mozgu pri vyššej nervovej činnosti.

Vedci z Kalifornského inštitútu technológií skúmali mozgovú činnosť dobrovoľníkov – pacientov s epilepsiou, ktorým už v minulosti implantovali do mozgu senzory na monitorovanie z dôvodu ich liečby a rizika nervových záchvatov. Výsledky pozorovaní ukázali, že aktivita jednotlivých neurónov bola spojená so špecifickými predmetmi alebo pojmami.

Vyvinuli počítač, ktorý bol schopný identifikovať konkrétny aktívny neurón pri určitom podnete a podľa toho zobraziť na obrazovke obrázok toho, na čo ľudia mysleli. Vytvorili tak databázu pre každého pacienta a neskôr boli podľa slov doktora Cerfa efektívne schopní „čítať jeho myšlienky„.

Sny a ich význam ľudí fascinujú už po stáročia. V dnešnej dobe ich využívajú aj psychológovia, ktorí sa pomocou nich snažia pochopiť podvedomie ľudí. Problémom však je, že jediný prostriedok na sprostredkovanie snov sú rozprávania o nich, ktoré sú možné až po prebudení. Systém schopný rozpoznať, o čom ľudia snívajú by mohol pri terapii výrazne pomôcť. Cerf priznáva, že ešte dlho potrvá, kým svoj objav dokážu zužitkovať a vytvoriť efektívne zariadenie na zachytávanie snov. Myslí si však, že je to možné a rád by sa o to pokúsil. Ďalším krokom teraz bude sledovať mozgovú aktivitu dobrovoľníkov v spánku.

Plán na vybudovanie tohto zariadenia je spojený s viacerými problémami. Rozpoznať sa budú dať iba podnety, ktoré už bude predtým obsahovať databáza. Budú musieť teda zhromaždiť veľké množstvo údajov, napríklad štúdiom nervovej aktivity dobrovoľníkov pri pozeraní filmov. Ďalším problémom môže byť to, že človek, ktorého sny sa budú skúmať, by musel mať implantované elektródy hlboko v mozgu. Podľa Cerfa sa však technológia rôznych snímačov vyvíja tak rýchlo, že je pravdepodobné, že bude možné skúmať aktivitu mozgu aj bez nutnosti tejto operácie. Význam svojho projektu vidí napríklad aj pri snahách o zisťovanie myšlienok ľudí, ktorí nemôžu komunikovať, napríklad pacientov v kóme.

Už v minulosti boli pokusy o zostrojenie prístrojov, ktoré umožňovali myšlienkami ovládať počítače alebo iné stroje. Zaoberali sa však zónami mozgu, ktoré zodpovedajú za ovládanie pohybu. Systém doktora Cerfa však sleduje vyššie oblasti mozgu a potenciálne je schopný identifikovať aj abstraktné pojmy.

Informáciu zverejnili agentúra Reuters a webová stránka www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom