Zosuv pôdy na Srí Lanke neprežilo viac než sto ľudí

Nepál
V Nepále si zosuv bahna spôsobený prudkými dažďami vyžiadal najmenej deväť mŕtvych. Foto: SITA/AP

KOLOMBO 29. októbra (WEBNOVINY) – Zosuv pôdy na juhu Srí Lanky v stredu pripravil o život zrejme vyše 100 ľudí, predpokladaný počet mŕtvych je však ešte vyšší. Agentúre Reuters to potvrdil tamojší minister pre mimoriadne situácie Mahinda Amaraweera, ktorý pricestoval na miesto tragédie v dedine Haldummulla ležiacej približne 120 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Kolombo.

Obrazom: Zosuv pôdy na Srí Lanke pochoval desiatky ľudí

Pohotovostné zložky podľa neho museli pozastaviť záchranné práce, keďže sa zotmelo a zhoršilo sa počasie, pričom tiež hrozí ďalší zosuv. Miestne stredisko civilnej ochrany predtým informovalo o náleze 10 tiel, nezvestných je však najmenej 300 ďalších ľudí. Masa zeminy uvoľnenej v dôsledku prudkých dažďov pochovala približne 150 domov a nádej na záchranu obyvateľov je podľa Amaraweeru nízka.

Srí Lanku sužujú prudké dažde už od polovice septembra, odkedy z ostrova hlásili početné zosuvy, až doteraz si však žiadny z nich nevyžiadal obete na životoch. Dedina Haldummulla sa nachádza v oblasti južne od národného parku Horton Plains, ktorá je známa pestovaním čaju.

Minister pre mimoriadne situácie informoval, že zosuv je dlhý najmenej tri kilometre. Smrti uniklo 75 detí zo zavalenej oblasti, ktoré boli v čase tragédie v škole v inej časti obce. Amaraweera podotkol, že dedinčanov v roku 2005 aj 2012 upozorňovali, že im hrozia zosuvy a mali by sa odsťahovať, čo však brali na ľahkú váhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom