Zosuv v Nepále pochoval desiatky ľudí, ďalší sú nezvestní

Nepál
V Nepále si zosuv bahna spôsobený prudkými dažďami vyžiadal najmenej deväť mŕtvych. Foto: SITA/AP

KÁTHMANDU 11. júna (WEBNOVINY) – Pri zosuve pôdy v horách na severovýchode Nepálu zahynulo vo štvrtok minimálne 21 ľudí a desiatky ďalších sú nezvestné. Zosuv pôdy vo štvrtok nadránom vyvolali prudké dažde, väčšina obyvateľov spomedzi šiestich okolitých dedín v tom čase ešte spala.

Záchranári doposiaľ v regióne Tapledžung ležiacom asi 500 kilometrov na východ od hlavného mesta Káthmandu vyhrabali 21 tiel, pričom pod troskami stále hľadajú ďalších, uviedol príslušník miestnej polície Šanti Rádž. Minimálne 24 ľudí je doposiaľ nezvestných číslo však môže podľa údajov polície ešte porásť.

Video:Pod troskami môžu byť ďalší mŕtvi

Počasie sa v priebehu dňa výrazne zlepšilo, v dôsledku čoho sa do oblasti mohla dostať záchranná helikoptéra, ktorá následne evakuovala ôsmich zranených. Najbližšie väčšie mesto je od miesta nešťastia vzdialené približne päť hodín chôdze, aj to len pri dobrom počasí. Záchranárom však v priebehu štvrtka trvalo dostať sa do oblasti oveľa dlhšie pre silné dažde a hmlu, uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Zosuvy pôdy sú v nepálskych horách veľmi časté najmä počas obdobia monzúnových dažďov, ktoré trvajú od júna do septembra.

Obrazom: Zemetrasenie v Nepále

Nepál sa doposiaľ zotavuje z ničivých zemetrasení, ktoré krajinu zasiahli v apríli a máji, pričom si vyžiadali 8700 obetí na životoch. Nepálska vláda vo štvrtok ohlásila, že sa teraz chystá najať tím expertov, ktorí budú posudzovať horské cesty, aby následne určili či sú už bezpečné pre návrat turistov. V prípade, že rozhodnú kladne, by sa nová turistická sezóna v nepálskych horách mala začať v septembri.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom