Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock
16. 04. 2015 11:23 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Zoznam kandidátov do Európskeho súdu je už vo vláde

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Súdna rada SR už doručila na vládu štvrtý zoznam kandidátov na sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).

Vláda označila predchádzajúcu kandidátku za nevyváženú

Rada na pondelkovom rokovaní zvolila za kandidátov bývalú právničku Európskeho súdu pre ľudské práva Zuzanu Dlugošovú, sudkyňu Najvyššieho súdu SR Alenu Poláčkovú a košického krajského sudca Ladislava Duditša.

Dlugošová a Duditš získali podporu aj v predchádzajúcej voľbe, na kandidátke boli spolu s Jánom Mazákom. Vláda ale túto kandidátku vo februári označila za nevyváženú a odmietla ju. Mazák v novej voľbe nekandidoval, pre postup vlády sa obrátil na Ústavný súd SR, ktorý ešte o jeho podaní nerozhodol.

Dve kandidátky nám vrátili zo Štrasburgu

Ak túto kandidátku vláda odobrí, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák ju predloží Sekretariátu Poradného panelu expertov ku kandidátom na post sudcu ESĽP a generálnemu tajomníkovi Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Konečné slovo pri výbere sudcov má Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (RE).

Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková po pondelkovej voľbe pre média uviedla, že Súdna rada SR si splnila svoju povinnosť a teraz je rozhodnutie na vláde. Bajánková nechcela komentovať, či je táto kandidátka vyvážená. „Neprináleží mi to,“ dodala.

ESĽP bol založený v roku 1959, jeho sídlom je Štrasburg. Je inštitúciou Rady Európy a každá členská krajina v ňom má jedného sudcu, v súčasnosti je ich 47. Na súd sa môže obrátiť každý, kto sa domnieva, že niektorý z členských štátov RE porušil jeho práva zaručené Európskym dohovorom o ľudských právach alebo dodatkovými protokolmi. Sudcovi ESĽP za Slovensko Jánovi Šikutovi sa skončilo funkčné obdobie 31. októbra 2013. Na súde môže pracovať do zvolenia nástupcu.

Kandidáti na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva

Zuzana Dlugošová

pôsobila v rokoch 2003-2009 ako advokátka a venovala sa predovšetkým sporovej agende v oblasti občianskeho, pracovného, správneho práva a ochrane verejného záujmu a základným ľudským právam. Pôsobila aj ako členka Rozkladovej komisie Ministerstva vnútra SR. V rokoch 2004-2008 pôsobila ako národná expertka v rámci Európskej siete právnych expertov v oblasti nediskriminácie. V rokoch 2009-2013 pôsobila ako právnička na ESĽP. V tejto pozícii posudzovala sťažnosti doručené na súd zo Slovenska, pripravovala rozhodnutia a právne analýzy, zúčastňovala sa na zasadnutí súdu a prezentovala sťažnosti. Pôsobí ako poradkyňa ambasády USA v Bratislave pre oblasť právneho štátu. Venuje sa publikačnej činnosti, pôsobila aj ako pedagóg. Absolvovala viaceré zahraničné vzdelávania.

Alena Poláčková

je sudkyňou od roku 1994. Najprv pôsobila na Okresnom súde Bratislava I., kde sa venovala obchodnej a civilnej agende. Na Najvyššom súde SR pôsobí od roku 2007 v správnom kolégiu, od roku 2011 je predsedníčkou senátu správneho kolégia. V rokoch 2005-2006 zastupovala Slovensko pred ESĽP. Je členkou Poradnej rady Európskych sudcov (CCJE) a Európskej asociácie sudcov práva hospodárskej súťaže (AECLJ). Je spoluautorka odborných kníh a autorka článkov. Poláčková kandidovala vo všetkých doterajších voľbách, dostatočnú podporu v rade získala až teraz. Jej kandidatúru v minulosti predkladal aj minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Ladislav Duditš

je sudcom od roku 1993, najprv v Košiciach pôsobil na okresnom, neskôr na krajskom súde. V súčasnosti je predseda senátu Krajského súdu v Košiciach. Pôsobil ako zástupca vlády v Eurojuste v rokoch 2004-2007. V rokoch 2007-2008 riadil sekciu Civilného práva na Ministerstve spravodlivosti. Je národným zástupcom a korešpondentom v Európskej komisii pre efektívnosť súdnictva (CEPEJ). Absolvoval v zahraničí viaceré študijné pobyty a semináre. Je autor odborných článkov, prednáša.

Odporúčané články

Súdna rada ponúkla po štvrtý raz sudcov do Štrasburgu Na post sudcu ESĽP kandiduje päť uchádzačov, všetci opätovne

Neprehliadnite

Foto: Slovensko zasiahol intenzívny dážď, hasiči pomáhali aj s odstraňovaním spadnutých stromov Volebná kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu sa skončila, začalo sa moratórium Ako ovplyvnia americké opatrenia proti firme Huawei ponuku slovenských operátorov? Každý okres by mohol mať v parlamente svojho poslanca, ale musel by sa zmeniť volebný systém Michal sa manželke vyhrážal bitkou aj vyhodením z okna, zabarikádovala sa s deťmi v izbe Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Hladina Dunaja na Slovensku už nestúpa, ale vo viacerých okresoch stále hrozia povodne Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.