Zoznam Slovákov, ktorí sa predstavia na olympiáde v Soči

Soci zoh
Olympijské kruhy v Soči Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Na zimných olympijských hrách v Soči sa od 7. do 23. februára 2014 predstaví 62 slovenských športovcov, z nich bude 45 mužov a 17 žien.

Definitívnu podobu výprave dal na svojom pondelkovom zasadnutí výkonný výbor Slovenského olympijského výboru (SOV). Stále ešte existuje šanca, že výprava sa rozšíri, v pozícii prvých náhradníkov figurujú tanečníci na ľade Federica Testová a Lukáš Csölley.

Oproti pôvodnej nominácii, ktorú schválilo valné zhromaždenie SOV, pribudli bobisti Milan Jagnešák, Lukáš Kožienka, Juraj Mokráš, Martin Tešovič i alpský lyžiar Andreas Žampa. Zmeny nastali aj v hokejovej nominácii, kde zranených Dominika Graňáka a Michala Sersena nahradili Milan Jurčina a René Vydarený.

Nomináciu krasokorčuliarok výbor nezmenil

Výkonný výbor SOV sa rozhodol nemeniť originálnu nomináciu krasokorčuliarok a do Soči napokon predsa len pocestuje Nicole Rajičová. Exekutíva Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu odporučila účasť Moniky Simančíkovej, ktorá figurovala pôvodne ako náhradníčka. S jej názorom sa však VV SOV nestotožnil a ponechal v platnosti pôvodný výber.

„Výkonný výbor SOV nemá právomoc meniť rozhodnutie valného zhromaždenia SOV. Krasokorčuliarsky zväz neuviedol potrebné dôvody, aby z nominácie vypadla Rajičová a dostala sa do nej Simančíková. Výkonný výbor sa nezaoberal technickými otázkami a výkonnosťou športovkýň. Hodnotili sme len legálnu stránku problému. Ak by sme výmenu schválili, porušili by sme stanovy Slovenského olympijského výboru. Na ZOH 2014 definitívne pocestuje Nicole Rajičová,“ uviedol prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár a dodal: „Rozhodnutie bolo jednoznačné. Ublížilo sa obom pretekárkam, najskôr jednej a teraz druhej.“

VV SOV schválil aj návrh nominácie hokejových náhradníkov. Až do príchodu hráčov z NHL sa budú s tímom v Soči pripravovať Jaroslav Janus, Tomáš Starosta, Marek Ďaloga, Ivan Švarný, Branko Radivojevič, Juraj Mikúš a Mário Bližňák. Z pôvodného zoznamu náhradníkov vypadol Rastislav Staňa a pribudol Ivan Švarný. Do olympijského tímu sa dostanú len v prípade zranenia niektorého z hráčov.

Gantnerovú mrzia zranenia hokejistov

Celkovo je vo výprave aj 68 členov sprievodu. V jednej chvíli však nebudú všetci priamo v Soči a jeho okolí. Bobisti pôjdu len súťaž štvorbobov. „Mrzia ma zranenia hokejistov. Najlepšie by bolo, ak by už nehrali za svoje kluby. Mrzí ma, že sme stratili aj možnosti účasti v snoubordingu a skokoch na lyžiach. Som rada, že oproti pôvodnej nominácii pribudol ešte jeden muž a táto časť výpravy bude napokon najväčšia v histórii. Verím, že aj keď v nej chýba Veronika Velez-Zuzulová, budú zjazdári úspešní,“ uviedla šéfka výpravy v Soči Janka Gantnerová.

Slovensko vyšle do Soči zástupcov v hokeji (25 hráčov), biatlone (päť mužov a päť žien), zjazdovom lyžovaní (päť žien a štyria muži), behu na lyžiach (dvaja muži a dve ženy), akrobatickom lyžovaní (dve ženy), sánkovaní (päť mužov a jedna žena), krasokorčuľovaní (jedna žena), rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe (jedna žena) a boboch (štyria muži).

Sľub zložia 30. januára

Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri malo Slovensko doteraz najväčšiu výpravu na ZOH v histórii. V Kanade sa vďaka tímom hokejistov a hokejistiek predstavilo až 73 športovcov (41 mužov a 32 žien). Pri premiére v roku 1994 v nórskom Lillehammeri štartovalo 42 Slovákov (34 mužov a 8 žien), v roku 1998 v japonskom Nagane iba 39 (31+8), v roku 2002 v americkom Salt Lake City 49 (37+12) a v talianskom Turíne 2006 bolo 58 športovcov (46+12).

Hlavná časť slovenskej výpravy vo štvrtok 30. januára zloží sľub na Bratislavskom hrade do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča a na druhý deň charterovým letom z Viedne odletí do Soči. „Na sľube by malo byť 70 až 80 členov výpravy,“ uviedol generálny sekretár SOV Jozef Liba. Priamo v dejisku ZOH sa uskutoční 5. februára slávnostné vztyčovanie vlajky v horskej dedine. Z ruského dejiska sa výprava vráti domov 24. februára.

ZLOŽENIE SLOVENSKEJ VÝPRAVY NA XXII. ZIMNÝCH OLYMPIJSKÝCH HRÁCH V SOČI:

VEDENIE VÝPRAVY

Vedúca výpravy: Janka Gantnerová

Pobrežná olympijská dedina:

Administrátor a zástupca vedúcej výpravy pre Pobrežnú dedinu: Boris Demeter

Lekár: Vladimír Lupták

Ďalší tlačový atašé: Tomáš Štulajter

Maséri a fyzioterapeuti: Branislav Prokop, Michal Nemček

Horská olympijská dedina:

Hlavný lekár: Branislav Delej

Administrátorka a zástupkyňa vedúcej výpravy pre Horskú dedinu: Petra Gantnerová

Hlavný tlačový atašé: Ľubomír Souček

Maséri a fyzioterapeuti: Igor Adamus, Jakub Veškrna, Boris Žbirka

Vytrvalostná olympijská dedina:

Zástupca vedúcej výpravy: Roman Buček

Lekár: Vladimír Vachalík

Maséri a fyzioterapeuti: Jakub Hudák, Marek Vrba

AKROBATICKÉ LYŽOVANIE (2):

Natália Šlepecká, Zuzana Stromková

Vedúci a tréner: Tomáš Murgáč, tréner: Lukáš Mikula.

ALPSKÉ LYŽOVANIE (9):

Petra Vlhová, Jana Gantnerová ml., Barbara Kantorová, Barbora Lukáčová, Kristína Saalová, Adam Žampa, Matej Falat, Martin Bendík, Andreas Žampa

Vedúci: Juraj Gantner, tréneri: Matej Gemza, Andrej Gyüre, Ivan Iľanovský, Dušan Kantor, Ľubomír Martinček, Boris Vlha, Bohumír Zeman ml., Tomáš Žampa, Mattio Freo, Slávka Žampová, servisman: Stanislav Vozárik

BEH NA LYŽIACH (4):

Alena Procházková, Daniela Kotschová, Martin Bajčičák, Peter Mlynár

Vedúci: Peter Bartoň, tréneri: Ján Valuška, Stanislav Holienčík, servismani: Ondrej Benka-Rybár, Benedikt Procházka, Daniel Novota, Erwin Kobelt, náhradník Andrej Segeč.

BIATLON (10):

Tomáš Hasilla, Pavol Hurajt, Matej Kazár, Miroslav Matiaško, Martin Otčenáš, Paulína Fialková, Jana Gereková, Martina Chrapánová, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková.

Vedúci: Pavel Kobela, tréneri: Manfred Geyer, Josef Obererlacher, Milan Gašperčík, Juraj Sanitra, Daniel Kuzmin, servismani: Dušan Otčenáš, Lukáš Daubner, Jakub Leščinský, Roman Reguly, Fabien Blondeau, Quentin Blondeau, náhradníci: Dušan Šimočko ml., Natália Prekopová, psychológ: Peter Bielik.

BOBY (4)

Milan Jagnešák, Lukáš Kožienka, Juraj Mokráš, Martin Tešovič

Vedúca: Zdenka Jagnešáková, tréner: Vladimír Jagnešák, servisman: Patrik Subally.

HOKEJ (25 športovcov):

Brankári: Peter Budaj (Montreal Canadiens/NHL), Jaroslav Halák (St. Louis Blues/NHL), Ján Laco (Donbas Doneck/KHL)

Obrancovia: Ivan Baranka (Avangard Omsk/KHL), Zdeno Chára (Boston Bruins/NHL), Milan Jurčina (TPS Turku/Fín.), Martin Marinčin (Edmonton Oilers/NHL, Oklahoma City Barons/AHL), Andrej Meszároš (Philadelphia Flyers/NHL), Andrej Sekera (Carolina Hurricanes/NHL), Ľubomír Višňovský (New York Islanders/NHL), René Vydarený (HK Mountfield Hradec Králové, ČR)

Útočníci: Milan Bartovič (HC Slovan Bratislava/KHL), Marián Gáborík (Columbus Blue Jackets/NHL), Michal Handzuš (Chicago Blackhawks/NHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga/KHL), Marián Hossa (Chicago Blackhawks/NHL), Tomáš Jurčo (Detroit Red Wings/NHL, Grand Rapids Griffins/AHL), Tomáš Kopecký (Florida Panthers, USA/NHL), Tomáš Marcinko (HC Košice), Michel Miklík (HC Slovan Bratislava/KHL), Peter Ölvecký (HC Slovan Bratislava/KHL), Richard Pánik (Tampa Bay Lightning/NHL), Tomáš Surový (Dinamo Minsk/KHL), Tomáš Tatar (Detroit Red Wings/NHL), Tomáš Záborský (Salavat Julajev Ufa/KHL)

Vedúci tímu: Otto Sýkora, hlavný tréner: Vladimír Vůjtek, asistenti trénera: Peter Oremus, Vladimír Országh, videoanalytik: Igor Andrejkovič, kustódi: Michal Malina, Samuel Petráš, kondičný tréner: Roman Švantner, manažér: Viktor Matys.

Náhradníci (do príchodu hráčov NHL): Jaroslav Janus, Tomáš Starosta, Marek Ďaloga, Ivan Švarný, Branko Radivojevič, Juraj Mikúš, Mário Bližňák

KRASOKORČUĽOVANIE (1):

Nicole Rajičová

Vedúci: Tomislav Rajič, náhradníci: Lukáš Csölley, Federica Testová (obaja v prípade pozvania ISU, tréner: Roberto Pelizzola)

RÝCHLOKORČUĽOVANIE NA KRÁTKEJ DRÁHE (1):

Tatiana Bodóvá

Tréner: Igor Bodó

SANE (6)

Jozef Ninis (muži), Viera Gbúrová (ženy), Marián Zemaník – Jozef Petrulák, Marek Solčanský – Karol Stuchlák (dvojice)

Vedúci: Walter Marx st., tréneri: Ľubomír Mick, Walter Marx ml., Rastislav Drajna, náhradníci: Ján Harniš, Branislav Regec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAlena ProcházkováAnastasia KuzminováAndreas ŽampaAndrej MeszárošAndrej SegečAndrej SekeraBarbara KantorováBarbora LukáčováBoris VlhaBranko RadivojevičDaniel KuzminDušan ŠimočkoFrantišek ChmelárIvan BarankaIvan ŠvarnýJán HarnišJán LacoJán ValuškaJana GantnerováJana GerekováJanka GantnerováJaroslav HalákJaroslav JanusJozef NinisJuraj MikušJuraj SanitraĽubomír VišňovskýLukáš CsölleyMarcel HossaMarek ĎalogaMarián GáboríkMarián HossaMário BližňákMartin BajčičákMartin BendíkMartin MarinčinMartin OtčenášMartin TešovičMartina ChrapánováMatej FalatMatej KazárMichal HandzušMichel MiklíkMilan BartovičMilan GašperčíkMilan JagnešákMilan JurčinaMiroslav MatiaškoNatália PrekopováNicole RajičováPaulína FialkováPavel KobelaPavol HurajtPeter BudajPeter MlynárPeter ÖlveckýPeter OremusPetra VlhováRastislav StaňaRené VydarenýRichard PánikTerézia PoliakováTomáš HasillaTomáš JurčoTomáš KopeckýTomáš MarcinkoTomáš StarostaTomáš SurovýTomáš TatarTomáš ZáborskýVeronika Velez-ZuzulováViera GbúrováVladimír LuptákVladimír OrszághVladimír VůjtekZdeno CháraZuzana Stromková