Zoznam slovenských športovcov, ktorí pocestujú do Soči

Olympiáda
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Na zimných olympijských hrách v Soči sa od 7. do 23. februára 2014 predstaví minimálne 57 slovenských športovcov, z nich bude 40 mužov a 17 žien.

Do 27. januára však ešte môžu pribudnúť aj ďalší olympionici. Zloženie výpravy schválili členovia Slovenského olympijského výboru na svojom 46. valnom zhromaždení v Bratislave.

Slovensko vyšle do Soči zástupcov v hokeji (25 hráčov), biatlone (päť mužov a päť žien), zjazdovom lyžovaní (päť žien a traja muži), behu na lyžiach (dvaja muži a dve ženy), akrobatickom lyžovaní (dve ženy), sánkovaní (päť mužov a jedna žena), krasokorčuľovaní (jedna žena) a rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe (jedna žena).

Najväčšiu výpravu mali Slováci v Kanade

Šancu majú Slováci ešte na štart v boboch, snoubordingu a skokoch na lyžiach. Rovnako sa môžu zmeniť kvóty v zjazdovom lyžovaní a behu na lyžiach. Kvalifikačné procesy vo viacerých športoch sa končia v nedeľu 19. januára, do piatka 24. januára sa budú prerozdeľovať ešte miestenky v rámci medzinárodných federácií.

Valné zhromaždenie preto schválilo aj nomináciu s prípadnými adeptmi na štart v Soči a poverilo výkonný výbor SOV, aby ju potvrdil na svojom mimoriadnom zasadnutí 27. januára.

Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri malo Slovensko doteraz najväčšiu výpravu na ZOH v histórii. V Kanade sa vďaka tímom hokejistov a hokejistiek predstavilo až 73 športovcov (41 mužov a 32 žien).

SOV
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Zložia sľub na Bratislavskom hrade

Pri premiére v roku 1994 v nórskom Lillehammeri štartovalo 42 Slovákov (34 mužov a 8 žien), v roku 1998 v japonskom Nagane iba 39 (31+8), v roku 2002 v americkom Salt Lake City 49 (37+12) a v talianskom Turíne 2006 bolo 58 športovcov (46+12).

Hlavná časť slovenskej výpravy 30. januára zloží sľub na Bratislavskom hrade do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča a na druhý deň charterovým letom z Viedne odletí do Soči. Priamo v dejisku ZOH sa uskutoční 5. februára slávnostné vztyčovanie vlajky v horskej dedine. Z ruského dejiska sa výprava vráti domov 24. februára.

Šancu majú hlavne bobisti

„V minulosti sme hovorili o troch, štyroch medailách, ale aj vinou zranení a horšej formy sa tieto plány trochu skomplikovali. Verím však, že zo Soči prídeme domov s medailou,“ povedala šéfka slovenskej výpravy na ZOH 2014 Janka Gantnerová, podľa ktorej majú veľkú šancu cestovať do Ruska z aktuálne nenominovaných najmä bobisti.

„Je veľký predpoklad, že sa kvalifikujú. Zmoray sa rozhodol pokúsiť sa kvalifikovať cez preteky Kontinentálneho pohára v Japonsku, kde vzhľadom na účasť by sa mu to mohlo podariť. U Medlovej to vidím s účasťou na 20 percent. Uvidíme, ako sa ešte prerozdelia miestenky v zjazdovom lyžovaní a behu na lyžiach. Sme však pripravení, ak ich získame, doplníme počet športovcov,“ doplnila Gantnerová.

V hre je stále aj miesto v tancoch na ľade, kde sú Frederica Testová s Lukášom Csölleyom prvými náhradníkmi. Medzinárodná korčuliarska federácia ich teoreticky v prípade nenastúpenia niektorého z párov môže pozvať až do 10. februára.

ZLOŽENIE SLOVENSKEJ VÝPRAVY NA XXII. ZIMNÝCH OLYMPIJSKÝCH HRÁCH V SOČI:

VEDENIE VÝPRAVY

Vedúca výpravy: Janka Gantnerová

Pobrežná olympijská dedina:

Administrátor a zástupca vedúcej výpravy pre Pobrežnú dedinu: Boris Demeter

Lekár: Vladimír Lupták

Ďalší tlačový atašé: Tomáš Štulajter

Maséri a fyzioterapeuti: Branislav Prokop, Michal Nemček

Horská olympijská dedina:

Hlavný lekár: Branislav Delej

Administrátorka a zástupkyňa vedúcej výpravy pre Horskú dedinu: Petra Gantnerová

Hlavný tlačový atašé: Ľubomír Souček

Maséri a fyzioterapeuti: Igor Adamus, Jakub Veškrna

Vytrvalostná olympijská dedina:

Zástupca vedúcej výpravy: Roman Buček

Lekár: Vladimír Vachalík

Maséri a fyzioterapeuti: Jakub Hudák, Marek Vrba

AKROBATICKÉ LYŽOVANIE (2):

Natália Šlepecká, Zuzana Stromková

Vedúci a tréner: Tomáš Murgáč, tréner: Lukáš Mikula.

ALPSKÉ LYŽOVANIE (8):

Petra Vlhová, Jana Gantnerová ml., Barbara Kantorová, Barbora Lukáčová, Kristína Saalová, Adam Žampa, Matej Falat, Martin Bendík

Vedúci: Juraj Gantner, tréneri: Matej Gemza, Andrej Gyüre, Ivan Iľanovský, Dušan Kantor, Ľubomír Martinček, Boris Vlha, Bohumír Zeman ml., Tomáš Žampa, Mattio Freo, servisman: Stanislav Vozárik, náhradníci: Andreas Žampa, Vladimír Siráň, Slávka Žampová (v prípade zvýšenia účastníckych kvót FIS).

BEH NA LYŽIACH (4):

Alena Procházková, Daniela Kotschová, Martin Bajčičák, Peter Mlynár

Vedúci: Peter Bartoň, tréneri: Ján Valuška, Stanislav Holienčík, servismani: Ondrej Benka-Rybár, Benedikt Procházka, Daniel Novota, Erwin Kobelt, náhradník Andrej Segeč.

BIATLON (10):

Tomáš Hasilla, Pavol Hurajt, Matej Kazár, Miroslav Matiaško, Martin Otčenáš, Paulína Fialková, Jana Gereková, Martina Chrapánová, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková.

Vedúci: Pavel Kobela, tréneri: Manfred Geyer, Josef Obererlacher, Milan Gašperčík, Juraj Sanitra, Daniel Kuzmin, servismani: Dušan Otčenáš, Lukáš Daubner, Jakub Leščinský, Roman Reguly, Fabien Blondeau, Quentin Blondeau, náhradníci: Dušan Šimočko ml., Natália Prekopová, sprievod: Peter Bielik.

HOKEJ (25 športovcov):

Brankári: Peter Budaj (Montreal Canadiens/NHL), Jaroslav Halák (St. Louis Blues/NHL), Ján Laco (Donbas Doneck/KHL)

Obrancovia: Ivan Baranka (Avangard Omsk/KHL), Dominik Graňák (Dinamo Moskva/KHL), Zdeno Chára (Boston Bruins/NHL), Martin Marinčin (Edmonton Oilers/NHL, Oklahoma City Barons/AHL), Andrej Meszároš (Philadelphia Flyers/NHL), Andrej Sekera (Carolina Hurricanes/NHL), Michal Sersen (HC Slovan Bratislava/KHL), Ľubomír Višňovský (New York Islanders/NHL)

Útočníci: Milan Bartovič (HC Slovan Bratislava/KHL), Marián Gáborík (Columbus Blue Jackets/NHL), Michal Handzuš (Chicago Blackhawks/NHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga/KHL), Marián Hossa (Chicago Blackhawks/NHL), Tomáš Jurčo (Detroit Red Wings/NHL, Grand Rapids Griffins/AHL), Tomáš Kopecký (Florida Panthers, USA/NHL), Tomáš Marcinko (HC Košice), Michel Miklík (HC Slovan Bratislava/KHL), Peter Ölvecký (HC Slovan Bratislava/KHL), Richard Pánik (Tampa Bay Lightning/NHL), Tomáš Surový (Dinamo Minsk/KHL), Tomáš Tatar (Detroit Red Wings/NHL), Tomáš Záborský (Salavat Julajev Ufa/KHL)

Vedúci tímu: Otto Sýkora, hlavný tréner: Vladimír Vůjtek, asistenti trénera: Peter Oremus, Vladimír Országh, videoanalytik: Igor Andrejkovič, kustódi: Michal Malina, Samuel Petráš, kondičný tréner: Roman Švantner, manažér: Viktor Matys.

Náhradníci (do príchodu hráčov NHL): Rastislav Staňa, Jaroslav Janus, René Vydarený, Milan Jurčina, Tomáš Starosta, Marek Ďaloga, Branko Radivojevič, Juraj Mikúš, Mário Bližňák, Andrej Šťastný.

KRASOKORČUĽOVANIE (1):

Nicole Rajičová

Vedúci: Tomislav Rajič, náhradníci: Lukáš Csölley, Federica Testová (obaja v prípade pozvania ISU), Monika Simančíková

RÝCHLOKORČUĽOVANIE NA KRÁTKEJ DRÁHE (1):

Tatiana Bodóvá

Tréner: Igor Bodó

SANE (6)

Jozef Ninis (muži), Viera Gbúrová (ženy), Marián Zemaník – Jozef Petrulák, Marek Solčanský – Karol Stuchlák (dvojice)

Vedúci: Walter Marx st., tréneri: Ľubomír Mick, Walter Marx ml., Rastislav Drajna, náhradníci: Ján Harniš, Branislav Regec.

Športovci, ktorí majú šancu v prípade splnenia kritérií medzinárodných športových federácií štartovať v Soči:

BOBY

Milan Jagnešák, Lukáš Kožienka, Juraj Mokráš, Martin Tešovič

Vedúca: Zdenka Jagnešáková, tréner: Vladimír Jagnešák, servisman: Patrik Subally.

SKOKY NA LYŽIACH

Tomáš Zmoray

Tréner: Pavel Mikeska

SNOUBORDING:

Klaudia Medlová

Tréner: Martin Hliničan

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAlena ProcházkováAnastasia KuzminováAndreas ŽampaAndrej MeszárošAndrej SegečAndrej SekeraAndrej ŠťastnýBarbara KantorováBarbora LukáčováBoris VlhaBranislav RegecBranko RadivojevičDaniel KuzminDominik GraňákDušan ŠimočkoIvan BarankaJán HarnišJán LacoJán ValuškaJana GantnerováJana GerekováJanka GantnerováJaroslav HalákJaroslav JanusJozef NinisJuraj MikušJuraj SanitraKlaudia MedlováĽubomír VišňovskýLukáš CsölleyMarcel HossaMarek ĎalogaMarián GáboríkMarián HossaMário BližňákMartin BajčičákMartin BendíkMartin MarinčinMartin OtčenášMartin TešovičMartina ChrapánováMatej FalatMatej KazárMichal HandzušMichal SersenMichel MiklíkMilan BartovičMilan GašperčíkMilan JagnešákMilan JurčinaMiroslav MatiaškoMonika SimančíkováNatália PrekopováNicole RajičováPaulína FialkováPavel KobelaPavol HurajtPeter BudajPeter MlynárPeter ÖlveckýPeter OremusPetra VlhováRastislav StaňaRené VydarenýRichard PánikTerézia PoliakováTomáš HasillaTomáš JurčoTomáš KopeckýTomáš MarcinkoTomáš StarostaTomáš SurovýTomáš TatarTomáš ZáborskýTomáš ZmorayViera GbúrováVladimír LuptákVladimír OrszághVladimír VůjtekZdeno CháraZuzana Stromková