Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Close up of male finger with blood and test stripe
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Union
8. novembra 2017 Zdravý život od Webnoviny.skWBN/PR Diskusia()

ZP Union preplatí ročne asi 50 000 CRP testov

BRATISLAVA 8. novembra 2017 (WBN/PR) – Testovanie pacientov či majú vírusovú alebo bakteriálnu infekciu priamo v ambulanciách všeobecných lekárov sa na Slovensku robí asi 10 rokov. Hlavným zámerom je nedať pacientovi zbytočné antibiotiká a liečiť infekciu či iné ochorenie správne. Lekári krátkym odberom krvi vyšetrujú najmä deti – CRP im spravia až 4x častejšie ako dospelým. Ministerstvo zdravotníctva to pediatrickým ambulanciám  nariadilo od roku 2011 a tak musia toto pomocné vyšetrenie vykonávať povinne. Zdravotná poisťovňa Union vyšetrenie CRP svojim poistencom prepláca – ročne ide asi o 50 000 testovaní v ambulanciách. CRP preplácame aj vybraným pohotovostiam, ktoré to majú zazmluvnené.  „Mnoho pacientov si myslí, že keď ich lekár v ambulancii netestuje CRP, tak na to nemajú nárok. To samozrejme nie je pravda – robí sa to totiž aj v laboratóriách,“ vysvetľuje Ingrid Dúbravová, revízna lekárka ZP Union. Týchto výkonov uhradí Union približne 54 000 ročne .

Otázky a odpovede k CRP

Je lepšie urobiť CRP už v prvý deň horúčky alebo treba počkať a prísť neskôr, aby sa niečo ukázalo?

Merateľné hodnoty je možné zaznamenať už o 4 – 6 hodín, maximum dosahuje CRP o 24 – 48 hodín a k poklesu dochádza o 4 – 5 dní. Je teda naozaj lepšie počkať a neutekať k lekárovi ihneď.

Prečo mi lekár nerobí CRP pri každom ochorení?

Rýchly test na stanovenie hladiny CRP je pre lekára cenným nástrojom pri rozhodovaní sa medzi nutnosťou okamžitej antibakteriálnej terapie a prípadným sledovaním vývoja choroby. Lekár však posudzuje celkový klinický stav a tak nie je CRP test vždy nutný.

Aké hodnoty CRP sú pre mňa nebezpečné? Kedy už potrebujem antibiotiká?

<10 mg/l   normálna hodnota
10–25 mg/l  zvýšená hodnota, (vírusové ochorenie, avšak nevylučuje bakteriálnu infekciu, hlavne ak choroba v čase odberu vzorky trvala príliš krátko)
Viac ako 50 mg/l znamená väčšinou bakteriálnu infekciu, kedy sú antibiotiká potrebné.

Ako sa posudzuje CRP u detí?

Deti majú nižšiu základnú hladinu CRP než dospelí ľudia, preto sa u nich za hraničné považujú nižšie hodnoty CRP než u dospelých. Zložité je používanie testu CRP u novorodencov – treba ho opakovať aj niekoľko krát, aby sa hodnoty dali jednoznačne interpretovať.

Odporúčané články

ŠKODA rozdá na Pohode tisíce alkoholtesterov Spoločnosť HB Reavis oznámila odpredaj kancelárskej budovy Cooper & Southwark

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravý život

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies