Zraneného robotníka z mosta smrti operovali, prvá bola pečeň

Tragédia na Spiši
Pri obci Kurimany v okrese Levoča padol 2. novembra 2012 betónový most vo výstavbe na úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov. Pri tragédii zomreli štyria ľudia, ďalší dvanásti mali ťažké zranenia. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

PREŠOV 5. novembra (WEBNOVINY) – V prešovskej fakultnej nemocnici leží po operácii pečene 33-ročný Ján z Tisovca, ktorého v piatok 2. novembra privalili časti z padajúceho rozostavaného diaľničného mosta pri Kurimanoch na Spiši.

Napojený je na umelú ventiláciu pľúc. Jeho celkový zdravotný stav je naďalej vážny, avšak stabilizovaný. Pacient je pri vedomí a komunikuje.

Uviedla to dnes pre média primárka Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny prešovskej fakultnej nemocnice Ľubomíra Romanová.

Lekar
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ako uviedla, pacienta presunuli do prešovskej fakultnej nemocnice v piatok 2. novembra z Levoče, kde ho prijali hneď po úraze.

Ešte v levočskej nemocnici zistili, že závažnosť jeho poranení si vyžaduje špeciálny chirurgický výkon – operáciu pečene. Pacient má ďalej združené poranenie pľúc, chrbtice, driekovej panvy a končatín.

„Poranenie pečene vyriešili chirurgovia ešte v piatok. To, čo ho najviac ohrozuje, je poranenie pľúc, ktoré si naďalej vyžaduje umelú ventiláciu,“ povedala Romanová.

Na otázku, aká je prognóza pacienta, uviedla, že liečba a uzdravovanie je dynamický proces, v ktorom sa nedá povedať definitívne, že je, alebo nie je mimo nebezpečenstva.

Obrazom: Tragédia v Kurimanoch si vyžiadala štyri obete

„Aj naše rozhodnutia sa odvíjajú ako v akútnom režime, podľa toho, aký je aktuálne jeho zdravotný stav. Pokiaľ pacient potrebuje umelú ventiláciu pľúc, ak mu zlyháva vitálne dôležitá funkcia, akou je dýchanie, tak to samo o sebe hovorí o tom, že jeho stav je naďalej vážny,“ dodala primárka.

Keď u pacienta pominú problémy s pľúcami, bude potrebné riešiť jeho zlomeniny kostí. K tomu sa ešte dnes stretne konzílium, ktoré prehodnotí a naplánuje ďalší postup operácii. Dĺžku liečby u pacienta odhaduje Romanová na pol roka. Nechce však špekulovať o tom, ako dlho bude musieť zotrvať na ich

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom