Zranení Česi, ktorí prežili nehodu autobusu, sú už doma

Haváriu českého autobusu neprežilo osem ľudí
Osem mŕtvych si vyžiadala v sobotu ráno havária českého autobusu v Chorvátsku. Ďalších 44 osôb utrpelo zranenia, z toho dvaja veľmi vážne. Nehoda sa stala okolo štvrtej hodiny nadránom na diaľnici A1 medzi Záhrebom a Splitom. Gospič, 23. júna 2012. Foto: SITA/AP Darko Bandic

PRAHA/ZÁHREB 24. júna (WEBNOVINY) – Vojenské dopravné lietadlo Airbus A319 so zranenými cestujúcimi z autobusu smrti, ktorý havaroval v Chorvátsku pristálo v nedeľu krátko po 21:00 hod. na letisku v Prahe. Informovala o tom česká agentúra Mediafax.

Lietadlo priviezlo do krajiny 24 Čechov, dvadsať z nich vystúpilo už počas medzipristátia v Brne.

Štyria cestujúci, ktorí prežili tragickú sobotňajšiu nehodu na chorvátskej diaľnici A1 medzi Záhrebom a Splitom museli byť pripútaní na lôžku.

Z letiska v Brne ich sanitky previezli do tamojšej vojenskej nemocnice. Do Prahy tak prileteli traja vážne zranení turisti a jedna žena, ktorá mohla chodiť.

Ďalší traja cestujúci z autobusu smrti sa rozhodli pokračovať v dovolenke, troch odvážajú sanitky domov a dvaja ľudia odišli vlastným autom.

Obrazom: V Chorvátsku havaroval autobus s Čechmi

V Chorvátsku zostalo po nehode sedem zranených osôb, pričom päť z nich leží v nemocnici v Gospiči a dve 13-ročné dievčatá sú hospitalizované v záhrebskej nemocnici. Jedna z nich stále bojuje o život a neprebrala sa z bezvedomia. Informuje o tom portál čt24.cz.

„Dievčatá majú za sebou pokojnú noc. Tá v horšom zdravotnom stave je napojená na prístroje, ktoré jej pomáhajú dýchať,“ cituje portál čt24.cz chirurga záhrebskej univerzitnej nemocnice Tomislava Luetiča, ktorý dodal, že zranenia oboch dievčat sú veľmi vážne. V prípade, že dievča prežije, bude sa musieť dlhodobo liečiť.

Lietadlo odletelo z Česka okolo 11-tej hodiny. Na spiatočnú cestu sa vydalo z chorvátskeho Zadaru s medzipristátím v Záhrebe.

Po 20:00 hod. pristálo v Brne a následne ukončilo svoju misiu v metropole Českej republiky.

V Chorvátsku ešte stále neskončila identifikácia ôsmych obetí, ktorým chýbajú doklady, píše čt24.cz. Na hrôzostrašné okamihy z osudného dňa nezabudne asi žiadny cestujúci z autobusu smrti.

Chorvatsko nehoda zraneni pacient
Foto: SITA/AP

„Sedel som v zadnej časti autobusu. Panika, krv, strach, to je všetko, čo si pamätám“, povedal pre chorvátske noviny Jutarnji list český turista Miloš Meluzín.

Podľa jedného z českých policajných vyšetrovateľov, ktorí prišli na miesto tragédie, je časť turistov v dobrom psychickom stave. „Musíme pochopiť, že stratili priateľov, príbuzných a niektorí dokonca deti,“ cituje čt24.cz slová vyšetrovateľa.

Do Chorvátska mieria aj traja policajní psychológovia, ktorí majú účastníkom nehody poskytnúť pomoc.

Šofér autobusu bol podľa českého policajného vyšetrovateľa Luboša Tureka na mieste mŕtvy. Druhý z vodičov v osudný okamih spal a vôbec nevedel, čo sa stalo. Z nehody vyviazol iba s odreninami.

https://www.youtube.com/watch?v=IK2meLo_e1g

Sobotňajšia nehoda sa stala okolo štvrtej hodiny nadránom na diaľnici A1 medzi Záhrebom a Splitom. Zomrelo pri nej osem ľudí vrátane jedného dieťaťa. Tragédia sa stala medzi tunelmi Krpani a Sveti Rok. Autobus prerazil stredové zvodidlá, prešiel do protismeru a prevrátil sa na bok.

Na dovolenku sa v autobuse, ktorý patril brnianskej cestovnej kancelárii Atlas Adria viezlo 50 pasažierov. Väčšina cestujúcich bola z Brna a okolia, niektorí boli z Prahy. Mierili na Makarskú riviéru do letoviska Baška voda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom