Zranených detí cez leto pribudlo, treba mať oči na stopkách

Ihrisko pre deti od osem rokov
Deti hrajúce sa na ihrisku počas otvorenia novej časti detského ihriska v Medickej záhrade v Bratislave. Bratislava, 19. apríl 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Počas tohto leta záchranári ošetrili 1337 detí, čo je oproti vlaňajšku nárast o 200 prípadov a o 100 viac ako v roku 2013. Najviac zranení si deti privodili v Prešovskom kraji, až 274 úrazov a najmenej zranení, 99, evidovali v Trnavskom kraji. Agentúru SITA o tom informoval hovorca záchranárov Boris Chmel.

Stačí len malá nepozornosť

V lete ošetrili priemerne 22 detí denne, ktoré skončili v opatere záchranárov. Ako ďalej informuje Chmel, tento počet sa oproti minulým rokom zvyšuje. „Pred posledným víkendom by si preto mali rodičia dať na svoje ratolesti pozor,“ uviedol Chmel.

Potom dodal, že aj napriek snahe ich neustále sledovať sa vždy môže prihodiť nešťastie. „Stačí len pár sekúnd, malá nepozornosť a zranenie, často aj vážne, je na svete. A zvyčajne ide o úraz, ktorý nikto nečaká a nepredvída,“ skonštatoval.

Najprv treba zhodnotiť situáciu

Ak sa aj dieťaťu stane úraz, treba zhodnotiť situáciu a pokúsiť sa zachovať chladnú hlavu. „Najprv vizuálne zhodnoťte, či je situácia vážna a je nutné zavolať pomoc. Ak áno, treba vytočiť číslo 155, kde musíte jasne a presne popísať situáciu. Počúvať otázky operátora a hovoriť zrozumiteľne, aby dokázal čo rýchlejšie vyhodnotiť situáciu a poslať pomoc. A do príchodu záchranárov poskytovať prvú pomoc,“ vysvetlil hovorca.

Ako doplnil, pri prvej pomoci postupujeme od najhoršieho, čiže zastavenia masívneho krvácania, uvoľnenia dýchacích ciest, resuscitácie nedýchajúceho, uloženia ho do stabilizovanej polohy a až potom ošetrujeme iné poranenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom