Zriaďovacia listina UNB je voči akademickej obci oveľa ústretovejšia, tvrdí ministerstvo

Andrea Kalavská
Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Zriaďovacia listina Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) s účinnosťou od 1. februára je podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR oveľa ústretovejšia voči akademickej obci a sú v nej zakomponované pripomienky a podnety.

Kritika akademického senátu

Ministerstvo tak reagovalo na kritiku Akademického senátu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave, ktorý nesúhlasil so zmenou zriaďovacej listiny Univerzitnej nemocnice Bratislava. O zmene rozhodlo MZ.

Zmenená zriaďovacia listina podľa senátu obsahuje neprijateľné zásady výberových konaní prednostov kliník lekárskych fakúlt a univerzitných nemocníc. Senát pripomenul nedostatočné požiadavky na ich kvalifikačné predpoklady s vysokým podielom subjektívne hodnotiteľných ukazovateľov.

„Uvedomujeme si nevyhnutnosť spolupráce lekárskych fakúlt ako vzdelávacích inštitúcii a nemocníc ako poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, preto ministerka zdravotníctva pristúpila ku kompromisnému riešeniu, ktoré si však vyžaduje rovnaký prístup na obidvoch stranách,“ uviedlo MZ.

So zmenami nesúhlasia aj lekári

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa podľa rezortu opakovane od nástupu do svojej funkcie stretla so zástupcami akademickej obce a snažila sa nájsť kompromisné riešenie prijateľné pre obe strany, ktorých výsledkom budú fungujúce kliniky a dobre manažovaná nemocnica.

Ku kritike sa pridalo aj Lekárske odborové združenie (LOZ). „Je neprijateľné, aby nové zriaďovacie listiny umožnili vyberať za prednostov kliník lekárskych fakúlt a univerzitných nemocníc politických nominantov a aj osoby s nedostatočnou kvalifikáciou a na základe množstva subjektívne hodnotiteľných ukazovateľov,“ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský. Podľa neho na miesta prednostov musia byť vyberaní najkvalitnejší a morálne najspôsobilejší odborníci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáPeter Visolajský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SRUK Univerzita Komenského v Bratislave