Zrušením eurofondov pre ÚPVS je pre Mikloša vec uzavretá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mikloš
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Rozhodnutím o neposkytnutí nenávratného finančného príspevku z eurofondov na projekt Ústredného portálu verejnej správy je pre ministra financií Ivana Mikloša záležitosť z pohľadu rezortu financií uzavretá. Povedal to na utorňajšej tlačovej konferencii. Vyjadrenia predstaviteľov spoločnosti SWAN, ktorá stojí na čele víťazného konzorcia pre projekt, že riešenie navrhované firmou vylúči akékoľvek pochybnosti o predraženosti, odmieta. „Pre mňa argumenty môjho rozhodnutia vyvrátené v žiadnom prípade neboli. Ja považujem túto vec z mojej strany za uzavretú,“ konštatoval.

Minister zároveň zopakoval, že jeho rozhodnutím sa neruší samotná zmluva so spoločnosťou SWAN, ale len nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Odmietol tiež, že by rozhodoval na základe nedostatočných informácií. „Rozhodoval som na základe jasných faktov. Ak by som k tomuto rozhodnutiu nepristúpil, nebol by projekt preplatený z európskych peňazí a musel by byť preplatený celý zo štátneho rozpočtu,“ dodal Mikloš, ktorý zároveň odmieta, aby jeho rozhodnutie posudzovala nejaká komisia, ako to navrhuje SWAN. „Preskúmavanie môjho rozhodnutia akoukoľvek komisiou považujem za absolútne neprijateľné. Je to v mojej kompetencii,“ povedal. Ministerstvo ako také je však podľa šéfa sekcie informatizácie Miloša Molnára na odbornú diskusiu o projekte pripravené. Samotné zrušenie zmluvy so spoločnosťou SWAN je pritom podľa neho v kompetencii Úradu vlády SR a Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Spoločnosť SWAN nesúhlasí s tvrdeniami ministerstva financií o predraženosti a netransparentnosti projektu a vyzvala ho preto na vytvorenie nezávislej pracovnej skupiny, ktorá ho podrobí objektívnej analýze. „Ako spoločnosť si uvedomujeme dôležitosť tohto projektu a chceli by sme preto vrátiť diskusiu späť do odbornej polohy. Zaslali sme preto otvorený list premiérke a ministrovi financií, ktorý obsahuje výzvu na vytvorenie nezávislej odbornej skupiny, pričom náklady spojené s činnosťou tejto skupiny sme pripravení znášať v plnom rozsahu,“ uviedol v utorok generálny riaditeľ spoločnosti SWAN Miroslav Strečanský.

Podľa jeho slov nimi navrhované riešenie vylúči akékoľvek pochybnosti o tom, či projekt ÚPVS je predražený, či je financovateľný z prostriedkov Operačného programu Informatizácia spoločnosti a či jeho zrušenie bude mať pozitívny alebo negatívny vplyv na proces informatizácie. Ak závery tejto odbornej skupiny potvrdia závery ministerstva financií, ktoré hovorí o trojnásobnom predražení projektu ÚPVS a netransparentnom obstarávaní, poskytne firma SWAN podľa Strečanského maximálnu súčinnosť pri hľadaní náhradného riešenia a minimalizácii škôd. Ak však štát od zmluvy na projekt ústredného portálu odstúpi bez akejkoľvek analýzy, bude spoločnosť SWAN žiadať náhradu škody, ktoré sa podľa nej pohybujú na úrovni 18,4 mil. eur.

Ministerstvo financií zrušilo financovanie projektu Ústredného portálu verejnej správy z eurofondov v hodnote takmer 50 mil. eur. Ten je podľa šéfa rezortu Ivana Mikloša predražený takmer trojnásobne, pričom samotné obstarávanie malo byť podľa zistení Úradu pre verejné obstarávanie netransparentné. Pravidlá verejnej súťaže boli totiž podľa ministra nastavené tak, že bola znemožnená širšia súťaž a zákazka bola šitá na mieru konkrétnej firme.

Zrušenie zmluvy bolo podľa Mikloša nevyhnutné, keďže inak by hrozilo nepreplatenie zo strany Bruselu a celá zákazka by musela byť financovaná zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo financií podľa neho naďalej považuje projektu ÚPVS za užitočný, no tak, ako bol nastavený, by podľa neho viedol k predraženiu a oneskoreniu celkového procesu informatizácie.

Marketingový manažér spoločnosti SWAN Martin Holák však tvrdí, že kontrakt na vybudovanie spoločných modulov ÚPVS získala firma vo verejnej súťaži, ktorá predstavuje najtransparentnejšiu formu verejného obstarávania, pričom táto súťaž bola publikovaná vo Vestníku verejného obstarávania, ako aj v Úradnom vestníku EÚ. „Možno spomenúť, že projekty, ktoré boli obstarávané menej transparentnejšou metódou, nechalo ministerstvo financií bežať ďalej.“ povedal v utorok Holák.

Súťažné podklady si podľa neho vyzdvihlo viac ako 25 spoločností z celého sveta, pričom žiaden zo záujemcov nevyužil možnosť revízneho konania. „Podmienky účasti vo verejnej súťaži boli teda bezvýhradne akceptované, rovnako, ako aj rozhodnutie o vylúčení jedného z uchádzačov,“ skonštatoval Holák. ÚVO podľa neho po kontrole súťaže konštatoval, že nie sú dôvody na udelenie sankcií a začatie revízneho postupu, čím potvrdil súlad so zákonom. „Podľa našich informácii vypracovala IT asociácie Slovenska stanovisko, podľa ktorého bola súťaž nastavená tak, že požiadavky mohlo splniť viacero spoločností a neboli teda nastavené na jednu spoločnosť,“ doplnil Holák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Mikloš
Firmy a inštitúcie SWAN