Zrušme kraje aj úrad prezidenta, hovorí primátor Rybníček

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rybnicek
Primátor Trenčína Richard Rybníček. Foto: archívne, SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Budúcnosť Slovenska je v jeho decentralizácii na 16 regiónov so silnými právomocami, povedal v rozhovore pre týždenník Trend primátor Trenčína Richard Rybníček.

Samosprávne kraje označil za zbytočné, vytvoril by 16 mestských kantónov a hlavné mesto Bratislavu. Rybníček v rokoch 2003-2006 ako krízový manažér dostal STV z červených čísel. Vlani opätovne vyhral primátorské voľby po tom, čo v predchádzajúcom volebnom období z Trenčína tesne pred bankrotom urobil mesto s dobrým finančným zdravím. Tvrdí, že správa vecí verejných v silných regiónoch je budúcnosťou krajiny.

Kantóny by mali mať prerozdelené štátne dane vo väčšej miere ako teraz, mali by mať možnosť v rámci rozvoja svojho územia ovplyvňovať daňovú politiku. Konkurovali by si, ale zároveň by boli nútené sa navzájom od seba učiť. Určovali by si vlastnú obchodnú, školskú či rozvojovú politiku.

Rybníček nevylúčil vstup do veľkej politiky

Znamenalo by to podľa Rybníčka radikálnu redukciu počtu ministerstiev, štátnych úradov a príspevkových organizácií, presun kompetencií viac do regiónov, tým by aj štát začal fungovať efektívnejšie. Primátor Trenčína pre Trend nevylúčil, že keď dokončí reformy v meste, vstúpi do veľkej politiky, aby pre svoje myšlienky získal podporu verejnosti.

Podľa neho je Slovensko krajina, ktorá by mohla zrušiť aj úrad prezidenta. „Mohla by byť len menšia vláda a každý rok by sa každý člen vlády vystriedal v pozícii prezidenta. Viem, že to momentálne vyzerá ako bláznovstvo. Ale my sme krajina, ktorá sa správa, ako keby nás bolo 40 miliónov. Veľkosťou sme však predmestím Moskvy alebo New Yorku,“ „Mohla by byť len menšia vláda a každý rok by sa každý člen vlády vystriedal v pozícii prezidenta. Viem, že to momentálne vyzerá ako bláznovstvo. Ale my sme krajina, ktorá sa správa, ako keby nás bolo 40 miliónov. Veľkosťou sme však predmestím Moskvy alebo New Yorku,“ dodal.

Rybníček tvrdí, že nálada na zásadné zmeny je aj v ZMOSe

Rybníček vyzýva nové vedenie v ZMOSe, aby inštitúciu riadilo zmysluplne a našlo odvahu pripraviť zásadnú komunálnu reformu. ZMOS by podľa neho mal vedieť vždy povedať akejkoľvek vláde, že pokiaľ bude robiť niečo iné, ako si združenie stanovilo, tak narazí. „Mám pocit, že sa len prispôsobujeme,“ povedal Rybníček Trendu o postavení samospráv.

Podľa Rybníčka ľudia prestávajú veriť straníckemu systému a tento problém rieši celá stredná Európa. Slovensko je podľa neho maličká krajina, ktorá má veľa mentalít a rôznorodé regióny, ktoré si dokážu spravovať svoje územia lepšie ako „rozbujnená“ vláda so štátnym aparátom z jedného miesta.

„Je to téma, ktorá potrebuje mať podporu verejnosti, agendu politickej strany a potrebuje dobre komunikovať, čo je dosť zložité,“ povedal Rybníček pre Trend. Podľa neho to dnes nie je agenda politických strán, lebo riešia alebo skôr neriešia iné problémy. Tvrdí, že veľká politika je momentálne odtrhnutá od reality a každodenných potrieb ľudí. Je polarizovaná na dobrých a zlých a zahltená diskusiami skôr ideologického charakteru ako o konkrétnych riešeniach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Richard Rybníček
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska