USA vyzývajú Kurdov: Zrušte referendum, máme pre vás iný plán

ozbrojení muži zbrane ozbrojenci
Foto: ilustračné, SITA/AP

BAGDAD 14. septembra (WebNoviny.sk) – Americký vyslanec na Blízkom východe Brett McGurk vyzval vo štvrtok irackých Kurdov, aby zrušili plánované referendum o samostatnosti, ktoré sa má uskutočniť 25. septembra.

McGurk na tlačovej konferencii v irackom Irbíle vyhlásil, že Spojené štáty, Veľká Británia, Francúzsko, EÚ ako celok a Irak spoločne vypracovali „alternatívny plán“ pre Kurdov, ktorý by sa im podľa neho mal páčiť.

Na stole je alternatíva

Podmienkou ale podľa neho je, že referendum, ktoré naháňa hrôzu nielen irackej, ale aj iránskej a tureckej vláde, sa nebude konať. „Na stole je alternatíva. Treba sa rozhodnúť,“ apeloval na Kurdov americký vyslanec. V čom konkrétne ponúkaný plán spočíva, McGurk neuviedol.

Plánované referendum o nezávislosti Kurdistanu v utorok odmietol iracký parlament, ktorý ho označil za protiústavné a za hrozbu pre jednotu krajiny.

Vlastné hranice štátu

Kurdský prezident Masúd Barzání sa začiatkom týždňa vyjadril, že ak Irak odmietne rešpektovať referendum o nezávislosti Kurdov, sú pripravení vytvoriť si vlastné hranice budúceho štátu.

Na druhej strane však Barzání dlhodobo tvrdí, že v prípade schválenia samostatnosti nebude referendum znamenať automatické vyhlásenie nezávislosti, ale iba posilní postavenie Kurdistanu v budúcich rokovaniach o osamostatnení sa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom