Video: Nehodu Boeingu Ethiopian Airlines nikto neprežil, zahynula aj manželka a deti poslanca Hrnka

Boeing 737
Boeing 737 spoločnosti Ethiopian Airlines. Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované: 10. marca 17:46

ADDIS ABEBA 10. marca (WebNoviny.sk) – Lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines smerujúce z etiópskej metropoly Addis Abeba do Nairobi sa v nedeľu ráno zo zatiaľ neznámych príčin zrútilo. Na palube bolo 157 ľudí, z toho 149 pasažierov a osem členov posádky.

Zahynuli aj Slováci

Nehodu nikto neprežil, cestujúci pochádzali z 33 krajín. Najviac ich bolo z Kene (32), Kanady (18). Medzi obeťami sú aj štyria Slováci. Zahynuli aj manželka, dcéra a syn poslanca za Slovenskú národnú stranu (SNS) Antona Hrnka.

„S hlbokým zármutkom oznamujem, že moja drahá manželka Blanka, syn Martin a dcéra Michala zahynuli počas leteckej katastrofy v Addis Abebe dnes v ranných hodinách,“ napísal Hrnko na sociálnej sieti Facebook.

Štvrtou obeťou zo Slovenska je Danica Olexová z organizácie Dobrá novina. „S bolesťou sme sa dnes dozvedeli, že na palube havarovaneho lietadla bola aj naša kolegyňa, rozvojová pracovníčka Danica Olexová, ktorá cestovala na navštevu projektov v Keni. Prosime o modlitby,“ napísali smutnú správu na sociálnej sieti Facebook.

Informáciu o úmrtí Slovákov potvrdil aj tlačový odbor rezortu diplomacie. „V súvislosti s leteckou haváriou spoločnosti Ethiopian Airlines si dovoľujeme vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým pozostalým obetí tohto nešťastia, pri ktorom podľa oficiálnych informácií zahynuli štyria občania Slovenskej republiky. Predstavitelia našich diplomatických misií v Etiópii a Keni ako aj naša diplomatická služba v Bratislave pristupujú k tejto tragédií s plným nasadením a v súlade s konzulárnou praxou,“ uviedlo ministerstvo na svojej internetovej stránke.

Lietadlo sa zrútilo krátko po štarte

Lietadlo, ktoré smerovalo do kenskej metropoly Nairobi, sa zrútilo šesť minút po štarte, o 08:44 miestneho času (06:44 SEČ), zhruba 50 kilometrov na juh od Addis Abeby.

Lietadlo typu Boeing 737 patrilo leteckej spoločnosti Ethiopian Airlines. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. Úrad etiópskeho premiéra medzičasom vydal stanovisko, v ktorom vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým.

Podľa hovorcu rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Petra Guschelbauera boli medzi obeťami nešťastia v Etiópii aj traja rakúski lekári, ktorí pracovali v nemocnici v Linzi a boli vo veku medzi 30 a 40 rokmi. Z Etiópie cestovali pracovne do Zanzibaru.

Podľa starostu talianskeho Bergama Giorgia Goriho boli medzi obeťami aj traja humanitárni pracovníci z miestnej mimovládnej organizácie Africa Tremila vrátane jej šéfa Carla Spiniho a jeho manželky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton Hrnko
Firmy a inštitúcie Ethiopian Airlines