Zubný amalgám sa už nesmie používať na ošetrenie vybraných skupín pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
zubár
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

BRATISLAVA 9. júla (WebNoviny.sk) – Od 1. júla sa zubný amalgám nesmie používať na ošetrenie mliečnych zubovzubov detí mladších ako 15 rokov a tehotných alebo dojčiacich žien, okrem prípadov, ak to zubný lekár považuje za nevyhnutné z dôvodu osobitných liečebných potrieb pacienta.

V súčasnosti len tri percentá zubných lekárov používajú amalgám ako výlučný výplnkový materiál, 20 % ho nepoužíva vôbec, u 30 % prevažuje estetická výplň nad amalgámom a 26 % indikuje v rovnakej miere amalgám aj kompozit, uvádza reprezentatívny prieskum Slovenskej stomatologickej spoločnosti.

Ako informovala Slovenská komora zubných lekárov (SKZL), amalgámová zubná plomba nepredstavuje pre ľudské zdravie riziko.

„Najlepšou alternatívou amalgámu a výplňovej terapie vôbec je prevencia. Dodržiavanie zásad ústnej hygieny totiž chráni pred zubným kazom, ktorý zuby poškodzuje. Napriek tomu, že amalgámová výplň neohrozuje priamo zdravie pacienta, musíme postupovať v súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady s postupným znižovaním až úplným zákazom používania amalgámu v zubnej praxi od roku 2030,“ konštatovala komora.

Pripomienky zaslané Európskej komisii

Slovenská komora zubných lekárov intenzívne rokovala s Ministerstvom zdravotníctva SR o problematike amalgámu už v čase prípravy návrhu nariadenia o ortuti na európskej úrovni.

Takmer všetky pripomienky boli ministerstvom zaslané Európskej komisii. Pri postupnej príprave slovenských právnych predpisov, vrátane nariadení vlády, na prichádzajúce zmeny a hľadaní alternatívneho materiálu sa viedli rokovania na ministerskej pôde aj za účasti zdravotných poisťovní.

„Prišlo k dohode zúčastnených strán v otázke použitia ručne miešaného skloionomerného cementu ako náhrady ručne miešaného amalgámu u výplní v základnom prevedení,“ informoval prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík.

Dohoda so zdravotnými poisťovňami

Náhrada vhodného materiálu za amalgám, ako aj výkon prevedenia sú finančne náročnejšie, preto SKZL rokovala o cene so zdravotnými poisťovňami. „Dospeli sme k vzájomnej dohode navýšenia ohodnotenia výkonu u všetkých zdravotných poisťovní tak, aby pacient mal výplň v základnom prevedení hradenú z verejného zdravotného poistenia,“ uviedol Moravčík.

Od 1. januára 2019 sú prevádzkovatelia ambulancií zubného lekárstva povinní na základe prijatých legislatívnych zmien zabezpečiť, aby každá zubná súprava bola vybavená separátorom amalgámu s účinnosťou minimálne 95 %. Toto opatrenie s následnou likvidáciou takto zachyteného odpadu má zabezpečiť zníženie environmentálnej záťaže prostredníctvom odpadových vôd.

„Nakoľko je legislatíva ohľadne amalgámu už v platnosti, budú sa musieť zubní lekári v rámci legislatívnych termínov prispôsobiť zmenenej situácii tak, aby naplnili literu zákona. Legislatívne zmeny si budú vyžadovať niekoľkotisícové investície v zubnej ambulancii, ktoré v prípade nedostatočného vykrytia zo strany štátu a zdravotných poisťovní, môže pocítiť aj pacient,“ uzavrela komora lekárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSKZL Slovenská komora zubných lekárov