Župan Lunter privítal študentov letnej školy, podporil ich v boji proti extrémizmu

Ján Lunter
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 23. júna (WebNoviny.sk) – Banskobystrický predseda kraja Ján Lunter v sobotu v Banskej Štiavnici privítal takmer tridsať stredoškolákov na letnej škole zameranej na boj proti extrémizmu a radikalizmu. Vyzval ich, aby sa nebáli oponovať radikálnym názorom a nenávisti.

Radikalizmus môže vyzerať lákavo

„Radikálne riešenia možno na prvý pohľad vyzerajú lákavo, pretože predstierajú riešenie sociálneho napätia a ekonomických problémov, ich výsledok je však opačný,“ zdôraznil v úvode Lunter. Agentúru SITA o tom informovala Monika Masariková.

Podľa Luntera Slovensko dnes už nie je veľmi vzdialené krajinám, v ktorých sa pravda obhajuje zbraňami a streľbou. „Už aj u nás máme ľudí, ktorí si radi obliekajú uniformy a dupú čižmami. Ak sa im nepostavíme, taká situácia môže nastať aj u nás,“ upozornil Lunter na otvorení letnej školy, ktorá v Banskej Štiavnici združila stredoškolákov z celého Slovenska.

Rozvoj kritického myslenia

Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku, ktorý projekt Letná škola: Mladí proti extrémizmu a radikalizmu pripravil v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti SR, nadáciou Friedrich Ebert Stiftung a NATO PDD, pre študentov počas celého víkendu organizuje prednášky a tréningy.

Tie majú študentov naučiť, aké formy má dnes extrémizmus, radikalizmus a netolerancia, kde sa s nimi stretávame a ako sa im môžeme účinne brániť. Diskusie sa zamerajú aj na rozvoj kritického myslenia.

Pozvanie medzi študentov prijal tiež učiteľ a občiansky aktivista Juraj Smatana, stand up komik Ján Gordulič, poradca prezidenta SR Peter Bátor, lektor kritického myslenia Ondrej Gažovič a facilitátor a tréner Dušan Ondrušek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján GorduličJán Lunter
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)MS Ministerstvo spravodlivosti SR