Zuzana Žirková sa rozhodla ukončiť kariéru, hrala aj vo WNBA a trikrát sa tešila z triumfu v Eurolige

Zuzana Žirková
Zuzana Žirková v drese Good Angels Košice. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

KOŠICE 10. apríla (WebNoviny.sk) – Stredajší tretí zápas finále play-off slovenskej extraligy basketbalistiek môže byť posledným nielen pre Good Angels Košice, ale aj pre ich kapitánku Zuzanu Žirkovú. Tridsaťsedemročná bývalá úspešná reprezentantka sa rozhodla po tejto sezóne ukončiť kariéru.

Žirková odštartovala profesionálnu kariéru v Košiciach v roku 1996. Do Good Angels prišla najprv v roku 2010, ale o rok si odskočila do ruského Jekaterinburgu. Svoju druhú anabázu v „metropole východného Slovenska“ ťahá siedmy rok.

„Popravde, nebolo to jednoduché rozhodnutie. Ak by malo rozhodnúť iba moje telo, skončila by som možno už pred dvomi – tromi sezónami. No srdiečko, ktoré viac ako basketbal miluje už iba moju rodinu, dokázalo presvedčiť hlavu a tá zakázala kostiam, kĺbom i svalom bolieť. V posledných rokoch však to presviedčanie bolo stále náročnejšie a aj preto som sa rozhodla skončiť,“ prezradila Žirková v rozhovore pre oficiálny web Good Angels Košice.

Značka Good Angels končí

Košičanky vedú v sérii nad Ružomberčankami 2:0 a k pätnástemu a zrejme záverečnému klubovému titulu im stačí jediný triumf – v stredu na domácej palubovke Angels arény. Už skôr generálny manažér klubu Daniel Jendrichovský avizoval, že značka Good Angels skončí a v budúcom ročníku ju nahradia mladé hráčky z tímu akadémie Young Angels.

„Nech už to stretnutie dopadne akokoľvek, už teraz viem, že to bude zvláštny zápas. A nielen preto, že môže byť môj posledný. Všetci vieme, že po tejto sezóne končí aj značka Good Angels a ten neveselý opar sa bude v stredu vznášať nad celým stretnutím. Za družstvo a aj za seba však chcem vyhlásiť, že našim skvelým fanúšikom chceme na rozlúčku venovať 15. majstrovský titul,“ povedala osemnásobná najlepšia basketbalistka Slovenska.

Hrala aj v Šoprone a za Brno

Žirková zároveň vniesla trochu optimizmu v súvislosti s transformáciou najúspešnejšieho slovenského tímu ostatných rokov: „Som presvedčená, že v stredu neuvidíme definitívny koniec Good Angels. Verím, že pre klub to bude len prestávka, po ktorej príde oddýchnutý, svieži a plný elánu. Veď o tom je mladosť a práve tá teraz bude držať zástavu košického ženského basketbalu. Dajte jej dôveru a ja verím, že neoľutujete.“

Skvelá rozohrávačka či krídelníčka Žirková sa počas bohatej kariéry predstavila aj v Šoprone, Brne či v zámorskej WNBA. Washington Mystics ju draftovali z celkového 21. miesta, v Amerike nastúpila na šesť zápasov. Trikrát sa tešila z triumfu v Eurolige (1999, 2000, 2006).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel JendrichovskýZuzana Žirková
Firmy a inštitúcie Good Angels Košice