Zuzulová obsadila na majstrovstvách sveta desiate miesto

Veronika zuzulova
veronika zuzulova Foto: SITA/AP

GARMISCH-PARTENKIRCHEN 19. februára (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Veronika Zuzulová obsadila 10. miesto v sobotňajšom slalome žien na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.

Zuzulová doplatila na slabšiu prvú jazdu, po ktorej sa usadila až na 16. mieste s vyše dve a polsekundovou stratou za líderkou Marlies Schildovou. Tretí najrýchlejší čas 2. kola ambicióznej Slovenke napokon stačil na posun do prvej desiatky.

V nej napokon zostala na 10. priečke, keďže Fínku Tanju Poutiainenovú napokon nediskvalifikovali, a slovenská pretekárka sa neposunula na výslednú 9. pozíciu. Vo svojom štvrtom slalomovom štarte na majstrovstvách sveta dosiahla 26-ročná Bratislavčanka najlepšie umiestnenie. Doteraz ním bolo 13. miesto spred štyroch rokov zo švédskeho Aare. Druhá Slovenka v štartovej listine 2. kola Jana Gantnerová obsadila 26. miesto, keď po tom prvom uzatvárala hornú tridsiatku.

„Bola som po prvom kole trochu sklamaná, ale v druhej jazde to už bolo lepšie. Druhé kolo bolo viac zatočenejšie ako to prvé. Myslela som si, že to bude viac mäkké, ale trať vydržala,“ uviedla Veronika Zuzulová v prvom interview v cieli pre Eurosport. Neskôr pred slovenskými médiami dodala: „Som spokojná najmä s druhým kolom, ktoré bolo postavené viac technickejšie. Vyhovovalo mi, že horná pasáž bola trochu viac zatvorená. Možno sa dalo pridať ešte v dolnej časti trate, ale teraz je už zbytočné rozmýšľať, kde sa dalo a kde nie. Jednoznačne však v prvom kole som mala byť lepšia. Kým po obrovskom slalome som mala veľmi dobrý pocit, po prvom kole slalomu to nebolo najlepšie, ale druhé to vylepšilo.“

Najlepšia bola Schildová

„Nie som úplne spokojná. Stalo sa totiž to isté, čo na zimných olympijských hrách vo Vancouveri. Opäť postavili medzi bránkami veľké rozostupy, čo nie je moja silná stránka. Bola som dlho v oblúku, stálo ma to čas. K tomu sa pridali aj chybičky, takže k spokojnosti mám ďaleko,“ hodnotila Jana Gantnerová.
Veronika zuzulova
Foto: SITA/AP

Majsterkou sveta na Gudibergu sa stala podľa predpokladov Rakúšanka Marlies Schildová. Víťazka piatich tohtosezónnych slalomov a vedúca žena hodnotenia disciplíny vo Svetovom pohári Schildová potvrdila svoju líderskú pozíciu z 1. kola a na zlato jej stačila aj siedma najrýchlejšia druhá jazda.

Schildová má vo Svetovom pohári na konte 26 slalomových prvenstiev, ale na svetovom šampionáte triumfovala v najtočivejšej disciplíne prvýkrát.

Zároveň získala prvé zlato pre Rakúsko v slalome žien od MS 1993 a celkovo už štvrté na práve vrcholiacom šampionáte v Ga-Pa. Striebro tiež putuje do Rakúska zásluhou Kathrin Zettelovej (+0,34) a bronz si vybojovala Švédka Maria Pietiläová-Holmnerová (+0,65).

Lokálmatadorka so „zemiakovou medailou“

Bez medaily na nepopulárnom 4. mieste zostala obhajkyňa titulu, domáca lokálmatadorka Maria Rieschová. „Som veľmi šťastná, že sa mi podarilo zvíťaziť. Bolo to veľmi, veľmi náročné a veľký boj, lebo na ťažkej trati som sa nevyhla chybám. Vďaka patrí celému môjmu tímu, ktorý ma dokázal pripraviť na preteky najpriek nie najlepšiemu stavu po zranení Benniho. Telefonovali sme spolu, je mu už, dúfam, lepšie,“ komentovala zlatá slalomárka Marlies Schildová, ktorá je v súkromí partnerkou Benjamina Raicha. „Robila som, čo sa dalo, ale nakoniec sa musím zmieriť s tým, že som bez medaily. Stratila som na náročnej trati viackrát rytmus a celkovo som nemala dostatočne natrénované,“ prezradila Maria Rieschová, ktorá počas MS v Ga-Pa prekonala chrípkové ochorenie a to poznačilo jej výkonnosť.

Výsledky:

Slalom žien (1. + 2. kolo): Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Marlies Schildová (Rak.) 1:45,79 min (52,69 +53,10), 2. Kathrin Zettelová (Rak.) +0,34, 3. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +0,65, 4. Maria Rieschová (Nem.) +1,34, 5. Tina Mazeová (Slovin.) +1,76, 6. Manuela Moelggová (Tal.) a Tanja Poutiainenová (Fín.) obe +1,86, 8. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,05, 9. Nastasia Noensová (Fr.) +2,39, 10. Veronika Zuzulová (SR) +2,40,…26. Jana Gantnerová (SR) +6,24.

„Nešlo sa mi práve najlepšie“

Veronika Zuzulová síce v sobotu dosiahla svoje najlepšie umiestnenie na majstrovstvách sveta v slalome v kariére, ale so svojím vystúpením a 10. miestom v Garmisch-Partenkirchene nebola úplne spokojná. Podľa predstáv jej nevyšlo najmä prvé kolo slalomu, po ktorom bola šestnásta. „Som spokojná najmä s druhým kolom, ktoré bolo postavené viac technickejšie. Jednoznačne ale v prvom kole som mala byť lepšia,“ uviedla v cieli Veronika Zuzulová.

Menšiu smolu mala už pri žrebovaní štartových čísel. Zuzulová nastúpila na sobotňajšie preteky na Gudibergu s číslom 15, čiže najmenej výhodným spomedzi tých, ktoré sa žrebujú pred štartom pretekov na základe celoročného poradia v disciplíne. „Keď som si vytiahla pätnástku, nebola som nadšená.
Veronika zuzulova
Foto: SITA/AP

Po žrebe som tušila, že pätnástka nebude pre mňa najšťastnejšie číslo. Ani kopec v Garmisch-Partenkirchene nepatrí medzi moje obľúbené. Vedela, že musím bojovať, aby som uspela,“ vyjadrila sa po pretekoch Zuzulová.

Nemecký tréner Christian Schwaiger postavil prvé kolo s viacerými zavretými bránkami a zmenami rytmu najmä v úvodnej strmšej pasáži po štarte, čo Zuzulovej príliš nesadlo.

„Počas prehliadky trate som videla, že to nebude jednoduchá jazda. Po prvom kole som verila, že nič nie je stratené. Veď v obrovskom slalome Tessa Worleyová získala bronzovú medailu z devätnásteho miesta,“ referovala v cieli 1. kola Veronika Zuzulová a ďalej pokračovala: „Trať nebola ťažká a ani postavená veľmi zložito, ale nešlo sa mi práve najlepšie. Vedela som, že nie som rýchla, a tak to aj bolo. Netrafila som nájazd do strmej časti v prvej časti trate a stratila som potrebnú rýchlosť.“

„Čakajú ma dva obľúbené kopce“

„Vyhovovalo mi, že horná pasáž bola trocha viac zatvorená. Možno sa dalo pridať ešte v dolnej časti trate, ale teraz je už zbytočné rozmýšľať, kde sa dalo a kde nie. Trať držala dobre, nebola až taká rozbitá,“ opisovala Zuzulová. Vo svojom sobotňajšom výkone našla viaceré pozitíva a najmä druhé kolo bude veľkým povzbudením do záveru sezóny. Slalomárky čakajú v rámci Svetového pohára ešte marcové slalomy v českom Špindlerovom Mlýne a švajčiarskom Lenzerheide.

„Sezóna ešte nekončí. Teraz ma čaká dvojica obľúbených kopcov, nič ešte nie je stratené a skončené. Na ďalších pretekoch Svetového pohára chcem dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie a posunúť sa vyššie v hodnotení bojov o glóbus,“ hovorila Zuzulová.

Z Garmisch-Partenkirchenu odchádza slovenská jednotka okrem desiateho miesta v slalome aj s pätnástym v obrovskom slalome. Pôvodne mala štartovať aj v tímovej súťaži, ale pre zdravotné problémy v závere predchádzajúceho týždňa sa rozhodla doliečiť doma a pricestovať do Nemecka až pred súťažami v individuálnych disciplínach. „Po obrovskom slalome som mala výborné pocity. V slalome to po prvom kole nebolo úplne najlepšie, ale druhé to už vylepšilo,“ doplnila Zuzulová.

Medailová bilancia 41. MS v alpských lyžiarskych disciplínach v Nemecku

(po 10 z 11 súťažných disciplín):

1. Rakúsko 4 3 1 8

2. Taliansko 1 2 2 5

3. USA 1 2 0 3

4. Francúzsko 1 1 1 3

5. Slovinsko 1 1 0 2

6. Kanada 1 0 0 1

Nórsko 1 0 0 1

8. Švajčiarsko 0 1 0 1

9. Švédsko 0 0 3 3

Nemecko 0 0 2 2

11. Chorvátsko 0 0 1 1

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana GantnerováKathrin ZettelováMaria RieschováMarlies SchildováTessa WorleyováTina MazeováVeronika Zuzulová