Zväz obchodu je za obmedzenie predaja v nedeľu

Obchod
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Zväz obchodu a cestovného ruchu SR (ZOCR SR) považuje za potrebné upraviť legislatívu týkajúcu sa otváracích hodín v maloobchodných a veľkoobchodných prevádzkach.

Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré v pondelok poskytol agentúre SITA, väčšina členských štátov EÚ už prijala a dlhodobo v praxi uplatňuje zákonné obmedzenia nedeľného predaja a predaja počas dní pracovného pokoja. Výnimky sa podľa zväzu týkajú zväčša menších obchodov s čerstvými potravinami alebo obchodných prevádzok na letiskách, staniciach, nemocniciach a benzínových čerpadlách, prípadne v turistických oblastiach.

Máme rekordný počet štátnych sviatkov

Zväz stanoviskom rešpektuje celoeurópske snahy vytvoriť plnohodnotný deň oddychu s pozitívnymi účinkami pre regeneráciu pracovnej sily a zabezpečenia dostatočného spoločne stráveného času v rodinách.

Zhodne s podobnými názormi mnohých ďalších organizácií vrátane odborov zastáva názor, že podobný model by bolo vhodné uplatniť čím skôr aj na Slovensku. Zväz v širšom rámci podporuje aj zámer Ministerstva hospodárstva SR prehodnotiť počet štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja tak, aby boli brané do úvahy aj záujmy podnikateľov a podnikateľského prostredia a považuje ho za veľmi prínosný.

Slovenská republika má totiž v rámci Európskej únie rekordný počet štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, okrem samotných sobôt a nedieľ. Kým členské štáty EÚ majú priemerne 12 takýchto sviatkov, Slovensko ich má spolu 15 – päť štátnych sviatkov a 10 dní pracovného pokoja. Nemecko má deväť a Veľká Británia len sedem dní pracovného pokoja.

Naši susedia v regióne, Česko, Maďarsko, Rakúsko a Poľsko ich majú zhodne po 13. Vysoký počet voľných dní stojí naše národné hospodárstvo desiatky miliónov eur. „Znížením počtu dní pracovného pokoja alebo ich vhodnejšou distribúciou – napr. presunom voľných dní pripadajúcich na stred týždňa na pondelky alebo piatky – podobne ako v USA – by sa zabezpečil vyšší rast slovenského HDP, šetrilo by sa energiou a nákladmi podnikateľov,“ uviedol prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavol Konštiak.

Cirkev chce diskutovať o prísnejšej regulácii nedeľného predaja

Najvyšší predstavitelia viacerých kresťanských cirkví sa v októbri zhodli, že dozrel čas viac diskutovať o prísnejšej regulácii nedeľného predaja. „Z tohto dôvodu sa obraciame na predstaviteľov verejného života, zákonodarcov, odborárov, predstaviteľov samosprávy a mimovládnych organizácií, aby sme spoločne vytvorili podmienky na zlepšenie života našich rodín,“ uvádzalo sa v spoločnom vyhlásení, ktoré prijali.

Predstavitelia cirkví zdôraznili, že pre väčšinu ľudí je rodina najväčším pokladom. „Každý človek potrebuje spoločenstvo, kde je bezpodmienečne v láske prijatý; v ktorom jeho členovia majú čas pre toho druhého. Jednou z príčin rozpadu rodiny sú zlé sociálne a spoločenské podmienky,“ konštatovali s tým, že členovia rodín cestujú za prácou na veľké vzdialenosti, iní pracujú denne do neskorého večera. „Mnohí rodičia konštatujú, že pracovné povinnosti im neumožňujú tráviť viac času so svojimi deťmi,“ upozornili.

Veľkú škodu rodinám spôsobuje podľa predstaviteľov cirkví stále väčšie zotieranie rozdielu medzi pracovnými dňami a dňom pracovného pokoja. „Sú to najmä ženy – matky, ktoré nedeľu prežijú v obchodných prevádzkach. Spoločnosť, ktorá chce podporovať rodinu, by mala zachovať nedeľný odpočinok. Zamestnanci by mali mať právo venovať záver týždňa rodine, duchovným hodnotám a oddychu,“ vyhlásili cirkevní predstavitelia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Konštiak