Zverejnili nominácie na Oscara, ovládla ich Podoba vody

Oscar
Foto: ilustračné, SITA/AP.

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Zoznamu kandidátov v 90. ročníku udeľovania Oscarov vládne fantasy dráma Podoba vody s 13 nomináciami.

Uchádza sa pritom o ceny v kategóriách Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Richard Jenkins), Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Sally Hawkins), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Octavia Spencer), Réžia (Guillermo del Toro), Najlepšia pôvodná filmová hudba (Alexandre Desplat), Pôvodný scenár (Guillermo del Toro a Vanessa Taylor), za kameru, kostýmy, strih, výpravu, strih a mix zvuku a tiež v najprestížnejšej kategórii Najlepší film.

Dunkirk má osem nominácii

V poslednej menovanej sa tento rok o cenu uchádza deväť titulov. Okrem Podoby vody sú to aj Tri billboardy kúsok za Ebbingom, Uteč, Lady Bird, Dunkirk, Daj mi tvoje meno, The Post: Aféra v Pentagone, Najtemnejšia hodina a Niť z prízrakov.

V počte nominácií nasledujú Dunkirk s ôsmimi, Tri billboardy kúsok za Ebbingom so siedmimi, Najtemnejšia hodina a Niť z prízrakov, ktoré majú po šesť, Blade Runner 2049 a Lady Bird s piatimi.

V režisérskej kategórii proti del Torovi stoja Greta Gerwig (Lady Bird), Christopher Nolan (Dunkirk), Jordan Peele (Uteč) a Paul Thomas Anderson (Niť z prízrakov). Za pôvodné scenáre akademici nominovali aj Gretu Gerwig (Lady Bird), Martina McDonagha (Tri billboardy kúsok za Ebbingom), Jordana Peela (Uteč) a dvojicu Emily V. Gordon a Kumail Nanjiani (Srdcu nerozkážeš).

V kategórii adaptovaných scenárov sa o ceny uchádzajú Aaron Sorkin (Molly a jej hra), James Ivory (Daj mi tvoje meno), Scott Neustadter a Michael H. Weber (The Disaster Artist), Virgil Williams a Dee Rees (Mudbound) a trojica Scott Frank, James Mangold a Michael Green (Logan: Wolverine).

Meryl Streep s 21. oscarovou nomináciou

Oscara pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe získa jeden z pätice Gary Oldman (Najtemnejšia hodina), Daniel Kaluuya (Uteč), Timothée Chalamet (Daj mi tvoje meno), Daniel Day-Lewis (Niť z prízrakov) a Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.).

V hlavnej ženskej hereckej kategórii sa spolu so Sally Hawkins o cenu uchádzajú Saoirse Ronan (Lady Bird), Frances McDormand (Tri billboardy kúsok za Ebbingom), Margot Robbie (Ja, Tonya) a Meryl Streep (The Post: Aféra v Pentagone), ktorá si tak na konto pripísala už 21. oscarovú nomináciu v kariére.

Za herecké výkony vo vedľajších úlohách nominovali okrem Richarda Jenkinsa a Octavie Spencer aj hercov Sama Rockwella (Tri billboardy kúsok za Ebbingom), Willema Dafoea (The Florida Project), Woodyho Harrelsona (Tri billboardy kúsok za Ebbingom), Christophera Plummera (Všetky prachy sveta) a herečky Allison Janney (Ja, Tonya), Laurie Metcalf (Lady Bird), Mary J. Blige (Mudbound) a Lesley Manville (Niť z prízrakov).

Oscarov rozdajú v nedeľu 4. marca

Nominácie v kategórii cudzojazyčných filmov získali čilská snímka Fantastická žena, maďarská dráma O tele a duši, libanonský film L’insulte, ruský Bez lásky a švédsky Štvorec.

Päticu nominovaných dokumentárnych filmov tvoria Abacus: Small Enough to Jail, Visages, villages, Icarus, Poslední v Aleppe a Strong Island. Cenu pre najlepší animovaný film môžu získať Baby šéf, The Breadwinner, Coco, Ferdinand a S láskou Vincent.

Nominácie vo všetkých 24 kategóriách v utorok naživo zo Samuel Goldwyn Theater v kalifornskom Beverly Hills predstavili herečka Tiffany Haddish s kolegom Andym Serkisom. Prenos otvoril krátkym príhovorom prezident Akadémie John Bailey.

Udeľovanie cien americkej Akadémie filmových umení a vied sa uskutoční v nedeľu 4. marca v hollywoodskom Dolby Theatre. Moderátorom galavečera bude Jimmy Kimmel.

Nominácie na Oscary

Najlepší film:

Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Uteč
Podoba vody
Lady Bird
Dunkirk
Daj mi tvoje meno
The Post: Aféra v Pentagone
Najtemnejšia hodina
Niť z prízrakov

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe:

Gary Oldman – Najtemnejšia hodina
Daniel Kaluuya – Uteč
Timothée Chalamet – Daj mi tvoje meno
Daniel Day-Lewis – Niť z prízrakov
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq.

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:

Sam Rockwell – Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Willem Dafoe – The Florida Project
Richard Jenkins – Podoba vody
Woody Harrelson – Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Christopher Plummer – Všetky prachy sveta

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe:

Saoirse Ronan – Lady Bird
Frances McDormand – Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Sally Hawkins – Podoba vody
Margot Robbie – Ja, Tonya
Meryl Streep – The Post: Aféra v Pentagone

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:

Allison Janney – Ja, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Mary J. Blige – Mudbound
Octavia Spencer – Podoba vody
Lesley Manville – Niť z prízrakov

Réžia:

Guillermo del Toro – Podoba vody
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Uteč
Paul Thomas Anderson – Niť z prízrakov

Adaptovaný scenár:

Aaron Sorkin – Molly a jej hra
James Ivory – Daj mi tvoje meno
Scott Neustadter a Michael H. Weber – The Disaster Artist
Virgil Williams a Dee Rees – Mudbound
Scott Frank, James Mangold a Michael Green – Logan: Wolverine

Pôvodný scenár:

Guillermo del Toro a Vanessa Taylor – Podoba vody
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Jordan Peele – Uteč
Emily V. Gordon a Kumail Nanjiani – Srdcu nerozkážeš

Najlepší cudzojazyčný film:

Čile: Fantastická žena (réžia: Sebastián Lelio)
Maďarsko: O tele a duši (réžia: Ildikó Enyedi)
Libanon: L’insulte; anglický názov: The Insult (réžia: Ziad Doueiri)
Rusko: Bez lásky (réžia: Andrej Zvjagincev)
Švédsko: Štvorec (réžia: Ruben Östlund)

Najlepší dokumentárny film:

Abacus: Small Enough to Jail
Visages, villages
Icarus
Poslední v Aleppe
Strong Island

Animovaný film:

Baby šéf
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
S láskou Vincent

Najlepšia pôvodná filmová pieseň:

Mighty River – z filmu Mudbound
Mystery Of Love – z filmu Daj mi tvoje meno
Remember Me – z filmu Coco
Stand Up For Something – z filmu Marshall
This Is Me – z filmu Najväčší showman

Najlepšia pôvodná filmová hudba:

Hans Zimmer – Dunkirk
Jonny Greenwood – Niť z prízrakov
Alexandre Desplat – Podoba vody
John Williams – Star Wars: Poslední Jediovia
Carter Burwell – Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Kamera:

Roger A. Deakins – Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel – Najtemnejšia hodina
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Rachel Morrison – Mudbound
Dan Laustsen – Podoba vody

Kostýmy:

Jacqueline Durran – Kráska a zviera
Jacqueline Durran – Najtemnejšia hodina
Luis Sequeira – Podoba vody
Consolata Boyle – Victoria a Abdul
Mark Bridges – Niť z prízrakov

Masky:

Kazuhiro Tsuji, David Malinowski a Lucy Sibbick – Najtemnejšia hodina
Daniel Phillips a Lou Sheppard – Victoria a Abdul
Arjen Tuiten – Obyčajná tvár

Strih:

Paul Machliss a Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Tatiana S. Riegel – Ja, Tonya
Sidney Wolinsky – Podoba vody
Jon Gregory – Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Výprava:

Sarah Greenwood a Katie Spencer – Kráska a zviera
Dennis Gassner a Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Sarah Greenwood a Katie Spencer – Najtemnejšia hodina
Nathan Crowley a Gary Fettis – Dunkirk
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau a Jeff Melvin – Podoba vody

Strih zvuku:

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Podoba vody
Star Wars: Poslední Jediovia

Mix zvuku:

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Podoba vody
Star Wars: Poslední Jediovia

Vizuálne efekty:

Blade Runner 2049
Strážcovia Galaxie 2
Kong: Ostrov lebiek
Star Wars: Poslední Jediovia
Vojna o planétu opíc

Najlepší krátky animovaný film:

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negatívny priestor
Revolting Rhymes

Najlepší hraný krátky film:

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote / All of Us

Najlepší krátky dokumentárny film:

Edith+Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christopher NolanDaniel Day-LewisDenzel WashingtonGary OldmanGuillermo del ToroHans ZimmerJimmy KimmelJohn WilliamsMary J. BligeMeryl Streep