Zverejnili slová šéfov Al-Kájdy, ktoré vystrašili Ameriku

Amerika
Foto: SITA/AP
WASHINGTON 6. augusta (WEBNOVINY) – Dôvodom zatvorenia takmer 25 amerických veľvyslanectiev a konzulátov na Blízkom východe a v Afrike boli zachytené útržky minulotýždňového rozhovoru medzi lídrom siete al-Kájda Ajmanom az-Zaváhirím a šéfom jej pobočky na Arabskom polostrove Násirom al-Vuhajším. Informovali o tom v pondelok americké médiá.

Dosiaľ oficiálne neznáme dôvody výnimočného kroku vlády vo Washingtone poodhalil denník New York Times, podľa ktorého tajné služby zachytili internetovú komunikáciu o údajnom útoku, a to najneskôr v minulú nedeľu.

Podľa CNN však az-Zavahírí al-Vuhajšímu iba povedal, aby „niečo urobil“. Tieto slová spôsobili poplach vo Washingtone a Jemene a k rovnakému kroku ako USA sa neskôr pridali aj Británia, Francúzsko, Nemecko a Nórsko.

Niektoré z veľvyslanectiev a konzulátov ponechajú pre obavy z terorizmu zatvorené až do 10. augusta.

Predseda vnútorno-bezpečnostného výboru Snemovne reprezentantov Michael McCaul hrozbu označil za „pravdepodobne jednu z najšpecifickejších a najdôveryhodnejších“, aké zažil od útokov na USA z 11. septembra 2001.

Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov sa rozhodlo obmedziť prítomnosť svojho personálu v Jemene na minimum a varovalo všetkých Američanov, aby sa krajine momentálne vyhýbali. Dôvodom je „vysoká úroveň ohrozenia bezpečnosti pre teroristické aktivity a občianske nepokoje“.

Podľa Washingtonu by mali občania USA vzhľadom na terajšiu situáciu „odložiť cesty do Jemenu“ a v prípade, že sa už v krajine nachádzajú, „bezodkladne odísť“.

Američania zabili štyroch militantov z al-Kájdy

Americké bezpilotné lietadlo zabilo v centrálnom Jemene štyroch údajných militantov al-Kájdy. Útok sa odohral v utorok ráno v provincii Marib, kde raketa zasiahla vozidlo so štvoricou mužov, ktoré následne úplne vyhorelo.

Miesto utorňajšieho útoku leží asi 200 kilometrov od hlavného mesta Saná. Jemenská oficiálna tlačová agentúra Saba smrť „štyroch militantov z al-Kájdy vo Vádí Abíde v Maribe“ potvrdila. Al-Kájda na Arabskom polostrove je okrem centrálnej provincie Marib aktívna taktiež na juhu a východe krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Al-Kájda