Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zabíjačka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Tradičná zemplínska zabíjačka v areáli Andrássyho kaštieľa. Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer
3. 01. 2019 12:06 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Za porušenie pravidiel domácej zabíjačky hrozia pokuty. Čo treba dodržať a ako usmrtiť prasa?

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) – Drobnochovatelia, ktorí vlastnia čo i len jedno prasa, sa po novom musia zaregistrovať na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe SR (RVPS). Nie je to však jediná povinnosť, ktorá sa viaže k domácemu chovu ošípaných.

Zákon pamätá aj na domáce zakáľačky. Jeho porušovaním chovatelia riskujú nielen pokuty, ale najmä zdravotné problémy. Konštatovalo to vo štvrtok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v tlačovej správe.

Zviera nesmie trpieť

Tak ako vo veľkochovoch, aj v domácich podmienkach zviera nesmie byť pred porazením podľa MPRV vystavené utrpeniu, strachu a trvalej bolesti. K usmrteniu musí dôjsť citlivým spôsobom. Zabíjanie zvierat pre súkromnú domácu spotrebu a podmienky, ktoré je potrebné dodržať pri domácej zabíjačke, upravuje zákon o veterinárnej starostlivosti.

Chovateľom ošípaných ukladá povinnosť ohlásiť zabíjačku miestne príslušnej RVPS aspoň jeden pracovný deň vopred do 15:00. RVPS preveruje, či ošípané nie sú nakazené svalovcom (trichinelózou), ktorý môže u ľudí vyvolať vážne zdravotné komplikácie.

Testovanie vzoriek sa vykonáva v okresoch na základe vyhodnotenia rizika – pozitívnych nálezov u divo žijúcej zveri za príslušný kalendárny rok. Náklady na laboratórne testy vzoriek ošípaných v týchto okresoch sú hradené štátom. Ostatní chovatelia si ich môžu dať spraviť dobrovoľne na vlastné náklady.

Rizikové produkty

Najväčšie riziko striehne podľa MPRV v tradične vyrábanej domácej klobáse, ktorá je zaúdená studeným dymom. „Takto tepelne neopracovaný produkt je živnou pôdou pre svalovca. Pôvodcu nákazlivého ochorenia spoľahlivo zlikviduje tepelná úprava alebo zmrazenie zabíjačkových produktov,“ ozrejmil agrorezort.

Vzorky určené na testovanie odoberá samotný chovateľ, a to z bráničných pilierov z obidvoch polovíc jatočných tiel ošípanej v mieste prechodu do šľachovitej časti vo veľkosti lieskového orecha.

Každú zabalí samostatne do mikroténového vrecúška alebo nepremokavého materiálu a uloží ich do chladničky (nie mrazničky). K vzorkám priloží chovateľ vypísaný sprievodný list. Takto ich doručí na miesto zvozu vzoriek zriadeného príslušnou RVPS,“ dodalo MPRV.

Za porušenie zákona hrozí pokuta

Zákon explicitne neukladá, na akom mieste sa má domáca zabíjačka uskutočniť. Či už ide o dvor, záhradu alebo miestnosti hospodárskeho dvora. Túto činnosť vykonávajú profesne prevažne mäsiari a ojedinele si domácu zabíjačku robia sami chovatelia. Aby sa zabránilo týraniu zvieraťa, agrorezort upozorňuje, že ošípané musia byť pred vykrvením omráčené, teda zbavené vedomia.

Produkty domácej zabíjačky, teda mäso a orgány, sú určené len na súkromnú domácu spotrebu a nemožno ich ponúkať na predaj. Vylúčené sú aj z verejných podujatí – zabíjačkových slávností, kde sa môže predávať alebo ponúkať iba mäso a vnútornosti pochádzajúce zo schváleného bitúnku, resp. z rozrábkarne,“ doplnilo MPRV.

Za porušenie zákona hrozí pokuta vo výške 400 až 1 000 eur. „S peňažnou sankciou musia ľudia počítať aj v prípade, ak domácu zabíjačku neohlásia najmenej jeden pracovný deň vopred miestne príslušnej RVPS a tiež v prípade nedodržania požiadaviek pohody zvierat a požiadaviek na sústreďovanie a neškodné odstraňovanie živočíšnych vedľajších produktov,“ uzavrelo ministerstvo pôdohospodárstva.

Odporúčané články

Japonsko obnoví komerčný lov veľrýb, organizácia Greenpeace to odsúdila Ukrajinské hydinové mäso nemusí spĺňať bezpečnostné normy Európskej únie, varujú potravinári

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Facebook najnovšie umožňuje obmedziť zber dát na cielenú reklamu, užívatelia môžu funkciu vypnúť Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X