Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pes utulok
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
11. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Zviera ostáva v zákone vecou, liberáli neuspeli

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Parlament vo štvrtok neschválil právnu úpravu na kontrolu množenia psov, ktorú navrhovali poslanci za SaS Martin Poliačik a Lucia Nicholsonová.

Liberáli chceli neúspešne zakázať akýkoľvek predaj psov bez registrácie. “Navrhujeme zaviesť povinnosť pre každého, kto bude chcieť predávať psy mimo chovateľských staníc registrovaných v chovateľských zväzoch, aby mal od veterinárnej správy potvrdenie o tom, že má vhodné podmienky na tento chov a že ich aj dodržiava,” vysvetľovali.

Predaj bez registrácie by liberáli zakázali

Akýkoľvek predaj bez registrácie by mal byť podľa liberálov nelegálny. Návrh zavádzal povinnosť registrovať chov v prípade, že chovateľ má záujem o predaj šteniat. “Registrácia sa netýka tých chovateľov psov, ktorým sa psy rozmnožia náhodne a/alebo šteňatá nie sú predmetom predaja,” uvádzali v novele Poliačik a Nicholsonová.

V súčasnosti sa chov a množenie psov kontroluje len tým spôsobom, že chovné stanice jednotlivých plemien sa nahlásia chovateľským zväzom týchto plemien a tie kontrolujú, či takéto chovy spĺňajú ich štandardy a prípadne aj medzinárodné štandardy. Chovatelia šľachtených chovov majú záujem na tom, aby tieto chovy boli v poriadku a zachovávali medzinárodné štandardy, pretože im to dáva možnosť ďalej rozvíjať chov a zvyšuje hodnotu ich psov aj šteniat z takéhoto chovu.

Zviera nebude definované ako živý tvor

Na druhej strane podľa liberálov existujú chovy, kde sa nedodržiavajú podmienky držania a chovu zvierat stanovené vyhláškou Ministerstva pôdohospodárstva SR. “Často sú samice psov v nekontrolovaných chovoch držané pod fóliovníkmi, v tmavých pivniciach, bez venčenia, denného svetla, bez sociálneho kontaktu, bez veterinárneho ošetrenia, bez vhodnej stravy, s kožnými a inými chorobami,” argumentovali Poliačik a Nicholsonová.

Národná rada odmietla aj novelu Občianskeho zákonníka, v ktorej liberáli presadzovali, aby zákon definoval zviera ako živého tvora. Podľa poslancov SaS je zviera v súčasnosti chápané ako hnuteľná vec, pričom sa nerešpektujú jeho osobitné vlastnosti. Právna norma špecifikovala vo všeobecnosti postavenie akéhokoľvek živého zvieraťa ako vnímajúcu bytosť, na ktorú by sa mali ustanovenia o veciach vzťahovať len v prípade, že to neodporuje povahe živého zvieraťa.

Odporúčané články

Štát neodškodní klientov nebankoviek, Smer neschválil zákon Most-Híd chce poslať za mreže majiteľov psov, ktoré zaútočia

Témy

Diskusia

klasik pc sedma 7.04 mas pravdu ale treba prijat zakon ktory bude ztrestat nezodpov.majitelov.Treba aby naa bojove plemena ludia museli mat take niečo ako zbrojny preukaz.Nemoze blbec mat bojoveho psa ktoreho nevie spravne vycvičit.Ja sa venujem psom od 14 rokov a neviem... klasik pc ak je zviera 19.43 nepiš blbosti.Ked sa vec-pes previni treba potrestat majitela !lebo ty pisatel pes nepozna zakon ani nič podobne.Zviera nikdy osobou nebude mozno v minulom alebo buducom zivote ako tomu veria napr.budhisti v Tibete.Konfucius povedal rozdiel medzi clovekom... klasik pc kto potrestal 18.05-preto treba prijat zakony ktore trestali ludi čo robia psie zapasy a tito chrapuni čo tyraju zvierata by mali skončit v base s obrovskou pokutou.Ak majitela psa potrestat ked jeho pes ubliži človeku ,lebo blbec majitel psovi neda... sedma Zviera by malo ostať v zákone zvieraťom a je vymaľované. Plnú zodpovednosť za chovanie zvieraťa musí znášať majiteľ a neviem na čo treba okolo toho taký rozruch. Anton Pravda A čo ste čakali,keď pre mnohých našich politických parazitov sme aj my len veci?Používajú nás ako lacnú pracovnú silu, v honbe za bohatstvom.Vyžmýkajú nás,po použití odhodia ako špinavú nepotrebnú handru.Celý život nám sľubujú lepšie zajtrajšky,nám sľubujú, sebe doprajú .A keď...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...