Zvláštnosti, ktoré odzneli počas Valného zhromaždenia OSN

Osn
Centrála OSN v New Yorku. Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 27. septembra (WEBNOVINY) – Viaceré hlavy štátov využívali v minulosti svoju prítomnosť na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN na vystúpenie podľa hesla: Vyniknúť za každú cenu.

Nedávno zosnulý venezuelský prezident Hugo Chávez uviedol v roku 2006 na adresu vtedajšieho amerického prezidenta Georgea Busha: „Včera tu bol diabol. Ešte tu cítiť síru.“ Neskôr zahral pri mikrofóne na imaginárnej gitare a zaspieval účastníkom po španielsky.

Americký prezident Ronald Reagan počas svojho vystúpenia v roku 1987 upozornil na nebezpečenstvo mimozemšťanov.

Prvé a jediné vstúpenie líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího v OSN v roku 2009 tiež vojde do histórie. Počas jeden a polhodinového vystúpenia označil Bezpečnostnú radu OSN za „teroristickú radu“ a žiadal od Európy sedem miliárd dolárov ako odškodné za kolonizáciu Afriky. Inak sa nevyhne masovej migrácii.

Ruskí komunistickí vodca Nikita Chruščov počas nahnevaného vystúpenia v roku 1960 si údajne vyzul topánku a udieral ňou do rečníckeho pultu. Dôvodom jeho hnevu bolo vyhlásenie filipínskej delegácie, ktorá povedala, že Sovietsky zväz obral občanov východnej Európy o politické a občianske práva.

Svetovým rekordérom v dĺžke vystúpenia bol indický diplomat Krišna Menon, ktorý stál v roku 1957 na pódiu viac ako osem hodín. Vo svojej ohnivej reči obraňoval postoj Indie v konflikte s Pakistanom o Kašmír.

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadíndžád vždy dosiahol, že počas vystúpenia v OSN väčšina účastníkov Valného zhromaždenia opustila sálu. Obsahom jeho príhovorov bolo svetové sprisahanie voči Iránu a antisemitské vyjadrenia.

Uviedla webová stránka rakúskeho denníka Der Standard.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hugo ChávezRonald Reagan