Zvolen prehral druhý zápas po sebe, Košice stále bez straty

Košice - Nitra
Zľava: Juraj Cebák z Košíc a Roman Tománek z Nitry v zápase 3. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 20. september 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská najvyššia hokejová súťaž pokračovala zápasmi tretieho kola.

HC Košice – HK Nitra 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Góly: 36. Sojčík (Bicek, Cebák), 45. Pašek (R. Jenčík, L. Nagy) – 14. Rais (Milo, M. Kováčik)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Bednár, Snášel, 4025 divákov

Košice: Hylák – Cebák, Štrbák, M. Novák, Šeda, Deyl, Macejko – R. Jenčík, Pašek, L. Nagy – Bicek, T. Marcinko, Sojčík – Spilar, P. Bartoš, Matis – Hrnka, Marek Slovák, Jokeľ

Nitra: Kristan – Rais, Nádašdi, P. König, Milo, Ordzovenský, M. Bača, Ďurkech – M. Kováčik, T. Chrenko, Štumpf – R. Tománek, Stümpel, Pupák – Martin Segľa, L. Novák, Hrazdíra – Piačka, Kmeč, B. Rapáč

Anton Tomko (tréner Košíc): „Musím povedať otvorene, že v prvej tretine nás Nitra trochu prevýšila vo všetkých herných činnostiach. Podržal nás brankár Hylák. V druhej tretine sme zlepšili pohyb, dostávali sme sa do šancí, jednu sme v protiútoku využili po perfektnej akcii. Po dvoch tretinách to bolo nerozhodné, išlo o to, kto dá gól. Dali sme ho a vedenie 2:1 sme udržali. Na našich chlapcoch bolo vidieť túžbu po víťazstve.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Čakali sme, že pri prvom domácom vystúpení Košíc bude kulisa ďaleko hustejšia, tí diváci, ktorí prišli, videli veľmi dobrý hokej, z oboch strán veľké množstvo šancí, vynikajúcich brankárov, malo gólov. Čo rozhodlo, bola väčšia pohotovosť v zakončení, podobné šance, z akých sa presadili domáci, sme mali aj my. Po druhej tretine som dúfal, že to dotiahneme minimálne k samostatným nájazdom.“

Obrazom: Hokejisti Košíc si poradili s Nitrou

Zľava: Gabriel Spilar z Košíc a Martin Bača z Nitry v zápase 3. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 20. september 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Matúš Rais z Nitry a Dušan Pašek z Košíc v zápase 3. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 20. september 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Peter Ordzovenský z Nitry a Tomáš Marcinko z Košíc v zápase 3. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 20. september 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Jiří Bicek z Košíc a Peter Ordzovenský z Nitry v zápase 3. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 20. september 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Hneď pri prvom striedaní otestoval nitrianskeho brankára strelou do betónov domáci Nagy, ale prvá dvadsaťminútovka sa niesla v réžii hráčov Nitry, na Hylákovu bránku smerovalo za 20 minút 16 striel.

Pupákov pokus domáci brankár vyrazil, z ideálnej pozície ho potom neprekonal ani Martin Segľa. Hostia sa však dočkali v presilovke o dvoch hráčov – v 14. min napriahol od modrej Rais a bolo 0:1.

V druhej tretine mal opäť v úvode v presilovke sľubnú šancu Nagy. Jeho spoluhráč Matis mieril v 26. min vedľa. V polovici stretnutia Hylákovu nepresnú rozohrávku nepotrestal Stümpel. Domáci potom premrhali 71 sekundovú presilovku piatich proti trom.

Z vyrovnávajúceho gólu sa tešili až v 36. min, keď ukážkovo zvládli prečíslenie: Bicek naservíroval puk Sojčíkovi a ten zakončil do prázdnej bránky. Mužstvo spod Zobora sa mohlo ujať vedenia zásluhou Chrenka, ale Hylák v záverečných sekundách druhej tretiny zneškodnil jeho šancu.

Košičania boli v tretej tretine aktívnejší a gól im priniesla 45. min: Jenčík pri prečíslení našiel Pašeka a ten namieril nekompromisne pod hornú žŕdku – 2:1. O vyrovnanie sa potom neúspešne pokúšal Lukáš Novák. Domáci si už najtesnejšie vedenie ustrážili.

HKM Zvolen – HC‘05 Banská Bystrica 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Gól: 21. J. Mucha (Podkonický, Brabenec) – 48. Kafka (Heizer, Saracino), 60. Heizer (Kafka, Bambúch)

Vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše: Zigo (Banská Bystrica) 5+DKZ za napadnutie zozadu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, Stricker – Bogdaň, Rovenský, 2325 divákov

Zvolen: M. Šimko – L. Pokovič, Juraško, Hraško, J. Hertl, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, M. Jurík, V. Baláž – Ľ. Zuzin, Síkela, Puliš – Čanky, Huňady, Puliš, Martin Ďaloga

Banská Bystrica: Kalemba – Meland, Zošiak, Bambúch, Styk, Rosandič, Saracino, od 30. min Hegyi – Matoušek, Heizer, Matúš Chovan – Kafka, White, Handlovský – Macík, M. Hudec, Kadura – Fajčák, Zigo, Lamper

Dušan Kapusta (asistent trénera Zvolena): „Nie sme spokojní s výsledkom. Potvrdilo sa, že hoci derby má favorita, tak na lade to tak nevyzerá. V druhej tretine sme zaváhali, keď sme viedli 1:0 a mali sem päťminútovú presilovku a k tomu dve či tri vyložené šance. Tam sme mali rozhodnúť zápas, v tretej tretine sme po jednej chybe v strednom pásme inkasovali a súper vyrovnal. A na konci zápasu prišlo netaktické vylúčenie nášho obrancu, čo rozhodlo. Mysleli sme si, že to už zvládneme v oslabení, ale opäť prišla fatálna taktická chyba na našej obrannej čiare a súper so šťastím strelil gól.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Dnešné naše víťazstvo bolo úplne zaslúžené, až na prvých desať minút v druhej tretine, keď sme hrali v oslabení. Boli sme lepším tímom, mali sme viac z hry a utvorili sme si viac šancí. Na konci sa k nám priklonilo aj šťastie, keď sme konečne dali gól. Chlapcom za dnešný výkon patrí veľká vďaka.“

Banská Bystrica - Zvolen 0:4

Vo Zvolene začali lepšie hostia, ktorým patrila úvodná desaťminútovka. V prvej minúte hrozili Matoušek a White, na opačnej strane mohol kontrovať iba Brabenec.

Bystričania si v 5. a 6. minúte utvorili dokonca tlak, najväčšiu možnosť nevyužil pred spoľahlivým Šimkom Zigo. Hráči spod Urpína nevyužili ani presilovku a v desiatej minúte sa nepresadili zblízka Macík s Kadurom.

Majster si zobral z týchto situácii ponaučenie a postupne vyrovnal hru a dostával sa častejšie pred bránku súpera. Pred Kalembom vyhoreli P. Zuzin, Podkonický a najmä Brabenec v čistej šanci v 18. min.

Gólový moment prišiel na začiatku druhej tretiny, konkrétne v jej 50. sekunde, keď od modrej poslal puk Mucha do pravého horného rohu svätyne hosťujúceho gólmana. Zvolenčania následne nevyužili druhú presilovku, v ktorej mohli inkasovať z hokejky Ziga. Tento mladý bystrický hráč však o minútu neskôr napadol Ľ. Zuzina a porúčal sa pod sprchy. Majster mal päťminútovú početnú výhodu na ľade, ale zahral ju veľmi zle. Až pri vyrovnanom počte síl mohol zvýšiť na 2:0 Baláž, ak by poslal puk do odkrytej časti bránky. Hokejisti spod Urpína sa po takmer ôsmich minútach v oslabení postupne skonsolidovali a začali viac hrýzť. V presilovke vychytal Šimko najprv Whitea a potom Heizera. V závere druhého dejstva si poradil aj so šancou Handlovského.

V tretej tretine sa hostia snažili vyrovnať, v 44. min mal gól na hokejke Macík, na opačnej strane zaujal prienik Petra Zuzina, ktorému znemožnil skórovať výborný Kalemba. Domáci gólman Šimko napokon kapituloval v 48. min, keď Bystričania predviedli peknú kombináciu, Heizer našiel vpravo voľného Kafku, ktorý mieril pohotovo a presne – 1:1. V závere mali „barani“ výhodu presilovky, ktorú aj využili a majstra zdolali – 28 s pred záverečným klaksónom sa presadil po Kafkovej aktivite bekhendom Heizer.

HK 36 Skalica – Dukla Trenčín 6:1 (3:1, 1:0, 2:0)

Góly: 6. B. Jankovič (Kutálek), 17. R. Školiak (L. Kozák, Vyrůbalík), 19. B. Mráz (Kutálek, Šátek), 37. Obdržálek (Kuľha, Vyrůbalík), 53. Kutálek (Šátek, L. Kozák), 56. Lažo (Preisinger, Stieler) – 20. Lintner (Róbert Petrovický, Rastislav Pavlikovský)

Vylúčení: 8:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Stano, Baluška – Holienka, Šefčík, 1385 divákov

Skalica: M. Lipovský – Vyrůbalík, L. Kozák, Trška, Ketner, M. Srnec, Barák, Staňo, Kalináč – Kuľha, R. Školiak, Obdržálek – Lažo, Stieler, Presinger – Šátek, B. Mráz, Kutálek – Dvonč, Jankovič, M. Sloboda

Trenčín: Lašák – R. Lintner, Novajovský, E. Bagin, Pozník, M. Nemčík, Čerešňák, Ryzák, Habšuda – Komínek, Rastislav Pavlikovský, Róbert Petrovický – P. Kalus, Broska, M. Kalus – T. Lipták, T. Klíma, Palák – Vaculin, F. Nemček, L. Klíma

Josef Turek (tréner Skalice): „Chcem pochváliť celý tím. Vyšlo nám skoro všetko, na čo sme siahli. Podarilo sa nám veľmi rýchlo získať trojgólové vedenie, ale trochu nás pribrzdil gól tesne pred koncom I. tretiny. Dôležitý bol gól na 4:1, pri ktorom som cítil, že by sme mohli tento duel dotiahnuť do víťazného konca. Trenčín nás v každej tretine zatlačil, museli sme si dávať na hráčov Dukly pozor. Výborne zachytal brankár Lipovský a pochváliť musím aj dvojicu Kutálek – Šátek. Odviedli obrovský kus práce, najmä pri oslabeniach. Som rád, že sme napravili stredajšiu prehru na ľade HK Orange 20.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „V prvej tretine sme urobili tri individuálne chyby, za ktoré nás súper potrestal gólmi. Našťastie sa nám v poslednej minúte podarilo skorigovať vývoj duelu. V druhej časti sme sa snažili utvoriť si tlak a dať kontaktný gól, no keď sme trochu zatlačili súpera, nechali sme sa vylúčiť. Dnešný zápas z našej strany charakterizujú chyby a zbytočné vylúčenia. Za takých okolností sa na ľade súpera vyhráva len veľmi ťažko.“

HK 36 Skalica - ŠHK 37 Piešťany 4:0

V úvode I. tretiny domáci síce nevyužili vylúčenie Nemčíka, no po skončení presilovky otvoril skóre duelu B. Jankovič, ktorý najskôr peknou sťahovačkou oklamal hosťujúcu obranu a prekonal Lašáka – 1:0.

Nasledovala séria vylúčení na oboch stranách a pri treste pre Lintnera pridala Skalica druhý presný zásah zásluhou R. Školiaka, ktorý za Lašáka usmernil puk z Kozákovej hokejky.

Tretí gól domáceho tímu pridal B. Mráz, keď bol na konci prečíslenia troch proti jednému. Trenčania tri sekundy pred prvou sirénou znížili – Lintner spomedzi kruhov prekonal M. Lipovského.

V druhej časti zaujala iba gólová akcia Skalice v 37. min – presilovkovú strelu Kuľhu tečoval Obdržálek a bolo 4:1.

Trenčania sa v úvode poslednej tretiny tlačili dopredu so snahou skorigovať vedenie súpera, ale otvorili tým priestor pre útoky domácich hokejistov. Tréner hostí Róbert Kaláber sa už v 49. min odhodlal pri vylúčení Tršku k hre bez brankára Lašáka a celé štyri minúty sa Trenčín snažil skorigovať vedenie domáceho mužstva. V 53. min však ušiel obrane hostí v oslabení Kutálek a do prázdnej bránky pridal piaty gól Skalice. Definitívnu podobu výsledku dal v 56. min Lažo presnou strelou spomedzi kruhov.

HK Poprad – MHC Mountfield Martin 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)

Góly: 22. Jabrocký (T. Sýkora, Drábek), 27. Lapšanský (Mlynarovič, A. Kroták), 42. A. Kroták (R. Suchý, Lapšanský), 57. Lapšanský (A. Kroták, Mlynarovič) – 10. A. Themár (M. Beran, I. Ďatelinka), 59. A. Novotný (A. Themár, Beran)

Vylúčení: 8:12 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Jobbágy, Smerek, 820 divákov

Poprad: Sidor – Fabian, R. Suchý, Kasík, McNamara, Kurali, D. Brejčák, Gáborčík, D. Šterbák – A. Lapšanský, Mlynarovič, A. Kroták – Drábek, Jabrocký, T. Sýkora – Matúš Paločko, S. Takáč, M. Nagy – Belluš, Peter Gápa, R. Schneider

Martin: Šúrek – Brcko, Matejka, I. Ďatelinka, A. Novotný, Tupý, Imrich, Fillo, Pacalaj – Važan, Galamboš, Markovič – J. Cíger, M. Beran, A. Themár – Pokrivčák, Fujerík, Murček – Jurášek, Dírer, Perniš

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Začali sme veľmi zle, prvá tretina bola z našej strany bez pohybu, aktivity a dohrávania osobných súbojov, za čo zákonite prišiel trest v podobe gólu Martina. Cez prestávku bolo v kabíne horúco. Dôležitý bol náš prvý gól, po ňom sme zvýšili pohyb a agresivitu, vypracovali sme si ďalšie šance. Som rád, že sme to zlomili. Martin nám nič nedaroval, z pohľadu bilancie oboch mužstiev šlo o dôležitý zápas. My ešte máme čo zlepšovať, liga sa iba začína.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Na predchádzajúce dva zápasy sme nedokázali nadviazať. Mali sme mnoho vylúčených hráčov. V prvej tretine pri hre piatich proti piatim sme mali možno navrch, od druhej tretiny sme boli veľmi pasívni. Na aktivitu Popradu sme nestihli reagovať. V závere sme museli otvoriť hru, ale opäť nás pribrzdili vylúčenia. Dostali sme výučnú facku, aby sme sa vrátili na zem a začali znova pracovať. Momentálne sme vo fáze, keď buď hrá celé mužstvo dobre, alebo celé je bez ‚fazóny‘. Dnes ani jeden hráč neodohral to, čo v prvých dvoch zápasoch sezóny.“

Prvú tretinu zápasu začali lepšie hostia, ktorí sa viac tlačili pred bránku Popradu. Vyústením niekoľkých dobrých príležitostí bol únik ich kapitána Berana zakončený rutinným blafákom – 0:1. Tréner „kamzíkov“ Jančuška svojich zverencov burcoval celú tretinu, no napriek zlepšenému pohybu a početným presilovkám nedokázali v prvom dejstve vyrovnať.

Čo sa Popradčanom nepodarilo v prvých dvadsiatich minútach, napravil hneď na začiatku prostredného dejstva Jabrocký. Ten zakončil peknú akciu po Sýkorovej prihrávke spoza bránky do odkrytej časti Šúrekovej svätyne. Kamzíci razom ožili a začali si utvárať ďalšie gólové príležitosti. Obliehanie bránky hostí sa skončilo po delovke McNamaru od modrej dorážkou dobre postaveného Lapšanského – 2:1. V Poprade sa hral otvorený útočný hokej, ani jedno z mužstiev sa nechcelo zmieriť s priebežným výsledkom.

Popradu vyšiel aj vstup do záverečnej časti hry. Presilovku štyroch proti trom pretavil na tretí gól domácich kapitán Kroták, ktorý oklamal obranu súpera aj bezmocného Šúreka – 3:1. Martinčania nepremenili svoju výhodu o dvoch hráčov, Markovičov teč zastavil famóznym zákrokom Sidor. Posledný úder uštedril Martinčanom po peknom vysunutí od Krotáka aktívny Lapšanský. Martinu sa podarilo znížiť dve minúty pred koncom zápasu, keď spoza hráča vystrelil obranca Novotný – 4:2.

ŠHK 37 Piešťany – MsHK DOXXbet Žilina 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)

Góly: 54. Holovič – 34. T. Varga (D. Buc, Marcel Šterbák), 51. Buc (T. Varga), 56. Dlouhý (Linet, Jarab), 59. Buc (T. Varga)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Ručkay (Piešťany) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kubuš – Kacej, Výleta, 1251 divákov

Piešťany: T. Tomek – A. Drgoň, Valábik, R. Filip, Brňák, Biro, Škadra, Cuník, A. Hruška – Šišovský, Melichárek, S. Saliji – M. Bartánus, V. Nemec, J. Ručkay – Stupka, Holovič, Lušňák – Haring, Mišura, J. Románek

Žilina: M. Laco – Ostrčil, Bajaník, Rúfus, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, Žicho, Hriňa – I. Dornič, Kalla, F. Novák – T. Varga, Klouda, D. Buc – Jarab, Linet, Drevenák – A. Lipovský, Valášek, Kropáč

Milan Klement (tréner Piešťan): „Prvá tretina bola z našej strany dobrá, ale len pre oko diváka, bez žiadneho gólu. V druhej tretine sme boli aktívnejší v hre, trochu sa to otvorilo a bolo viac priestoru. Vyzeralo to, že začíname hrať našu hru, dostali sme však gól na 0:1. Poslednú tretinu ovplyvnilo zbytočné vylúčenie Ručkaya a zlá prihrávka od Brňáka, čím sme výrazne pomohli súperovi. Bez strieľania gólov sa vyhrávať nedá.“

Jan Neliba (tréner Žiliny): „Na začiatku boli domáci výborní. My sme však hrali trpezlivo a stále sme sa zlepšovali. Dali sme prvý gól, čo bolo dôležité pre celkový vývoj zápasu. Domácim chýbal pokoj a my sme naďalej bojovali.“

Martin - Bardejov

Od začiatku hrali obe mužstvá pozorne v obrane. V 2. min ohrozil bránku hostí domáci Lušňák, ale Laco bol pripravený. V 12. a 17. min hrali hokejisti Piešťan presilovky, avšak bez gólového zakončenia. V prvej tretine mali domáci „havrani“ miernu prevahu, no pozorný Laco hostí podržal.

V druhej tretine mali v 26. min domáci výhodu o jedného hráča, ale opäť z nej nič nevyťažili. V 29. min zaútočil Šišovský, jeho strelu pokryl gólman. V 34. min využili hostia zle bránenie domácich a Varga zoči-voči Tomekovi poslal Žilinu do vedenia. O minútu neskôr mohli zvýšiť hostia zvýšiť náskok, Tomek bol však proti. V 38. min prečíslili žilinskú obranu Bartánus so Stupkom, ale prvý menovaný Laca neprekonal.

V úvode tretej časti oslabil svoje mužstvo Valábik, Žilinčanom sa však nepodarilo zvýšiť vedenie. V 46. min zaútočil Bartánus s Nemcom a našli pred bránkou Ručkaya, ale ani tomu sa nepodarilo skórovať. V 51. min Haring vysunul Lušňáka, ani ten Laca neprekonal. Hneď z následného protiútoku udrela Žilina zásluhou Dávida Buca – 1:2. V 53. min mali šance domáci Saliji aj Románek, ale znova bez gólového zakončenia. To sa podarilo v 54. min, keď Holovič z diaľky nahadzoval puk zo stredného pásma a ten si našiel cestu až do bránky – 1:3. V 56. min bola znova úspešná Žilina, keď Dlouhý od modrej čiary prekonal Tomeka. V 58. min hrali domáci presilovku, odvolali Tomeka, ale po veľmi zlej Valábikovej rozohrávke Buc spečatil víťazstvo Žiliny do prázdnej bránky.