Zvolen sa po zaváhaní Trenčína dostal na čelo tabuľky

Zvolen bystrica
Zľava: Marek Ďaloga zo Zvolena a Marcus Kristoffersson z Banskej Bystrice počas hokejového zápasu 12. kola Tipsport extraligy HKm Zvolen - HC´05 Banská Bystrica. Zvolen, 16. október 2011. Foto: SITA/Branislav Račko

Bratislava 16. októbra (WEBNOVINY) – Výsledky 12. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže:

Dukla Trenčín – HK 36 Skalica 2:4 (0:3, 1:0, 1:1)

Góly: 38. E. Bednár, 50. A. Šťastný (R. Tvrdoň) – 3. Lušňák (Obdržálek, T. Višňovský), 9. J. Hruška (I. Jankovič), 10. Klejna (M. Šátek, Magušin), 54. Kutálek (M. Šátek)

Vylúčení: 1:5, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Milan Novák, Valach, 3650 divákov

Trenčín: V. Kováč – Martin Chovan, Hlubuček, Bolf, Trefný, E. Bednár, Gabriš, Štindl, J. Bendík – Pardavý, A. Šťastný, T. Melichárek – Tybor, M. Daňo, R. Tvrdoň – O. Mikula, Lelkeš, Sojčík – M. Filo, P. Kopecký, Koložváry

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Jaborník, Magušin, Gula, Bučka – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský – Kutálek, Klejna, M. Šátek – T. Mikúš, Holovič, L. Jurík

Domáci zaspali úvod zápasu, čo Skaličania dokonale využili a v 10. min už viedli už o tri góly. Po 121 sekundách otvoril skóre bekhendom do odkrytej bránky Lušňák, potom Hruška pri signalizovanom vylúčení zakončil zmätok pred bránkou a krátko na to Klejna využil svoj sólový nájazd na ďalší skalický gól. Trenčania sa až potom snažili vymaniť z útlmu, proti aktívnemu súperovi to však mali náročné.

Druhú tretinu začali domáci podporený sériou štyroch presiloviek, nedarili sa im však kombinácie, takže umne a rozvážne hrajúci hostia sa proti dlhotrvajúcej presile ubránili. Skalica dobre vykrývala priestor a zabezpečila svoju obranu, nepresne hrajúci Trenčín sa preto nedokázal dostať do tempa a vynútiť si tlak. V 38. min obranca Bednár strelou od mantinelu pri modrej čiare znížil a snažil sa tak zaveliť do trenčianskeho útoku na zvrat zápasu. Ten aj prišiel, hoci nie v plnej sile, pretože Skaličania na čele s brankárom Lakosilom hrali stále pozorne a aktívne.

V 50. min Tvrdoňovú akciu zakončil tečom z bezprostrednej blízkosti pred bránkou Šťastný a kontaktný gól domácich tak zdramatizoval záver duelu. Po veľkých šanciach na oboch stranách vyšiel jeden z pokusov „Záhorákom“, keď v 54. min Kutálek z uhla nekompromisne zavesil a hostia súperovi opäť odskočili. Skaličania odohrali v Trenčíne výbornú partiu a keďže ich protivník nemal svoj deň, odviezli si cenné víťazstvo.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „V prvej tretine sme bohužiaľ nadviazali na našu nedobrú hru v niektorých fázach predchádzajúcich duelov. Celý zápas sme prakticky prehrali nekoncentrovanosťou pri vstupe do stretnutia, keď prišli hrubé chyby niektorých našich obrancov, ktoré sa nemôžu stávať. Tieto problémy v obrane sa dnes ukázali v plnej nahote, takže sa budeme musieť nimi dôrazne zaoberať. V dvoch tretinách sme neboli horší ako súper. Mužstvo bojovalo, ale nedokázali sme využiť presilové hry a v závere opäť prišla chyba v obrane, ktorá definitívne rozhodla o výsledku.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Dokázali sme nadviazať na naše kvalitné výkony v predchádzajúcich zápasoch. Vstup do duelu výrazne ovplyvnil celé stretnutie a hoci v našom výkone sa vyskytli aj určité chybičky, zahrali sme veľmi dobre. Proti súperovi, ktorý má svoju výraznú silu, sme dosiahli víťazstvo, ktoré si veľmi vážime.“

HK AutoFinance Poprad – MsHK DOXXbet Žilina 7:3 (2:0, 2:2, 3:1)

Góly: 16. Vaic (D. Brejčák, Fabian), 20. Vaic (A. Kroták), 22. A. Kroták, 30. Kraft (Vaic, Škovira), 50. A. Kroták (Vaic), 52. Kuľha (Vandas), 57. D. Kramár (Škovira) – 27. Sivák (Róbert Huna, Richard Huna), 31. Kubiš, 41. D. Kudělka (Sivák)

Vylúčení: 3:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff – Smrek, Smerek, 2150 divákov

Poprad: Melicherčík – A. Novotný, R. Suchý, Fabian, D. Brejčák, M. Šterbák, Hellström, Kramár, Velebný – Vandas, Kuľha, Hult – A. Kroták, Kmiť, Vaic – Škovira, Kraft, Rapáč – Paločko, Gellerstedt, S. Takáč

Žilina: M. Laco (41. I. Murín) – D. Kudělka, D. Devečka, Staňo, J. Dlouhý, Houdek, Niník, Grill – Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, Hreus, Smotrila – V. Nemec, Troliga, Stupka – Kubiš, Linet, T. Sýkora

Úvod stretnutia veľa vzruchu nepriniesol. Hostia mali možnosť v presilovej hre otvoriť skóre, ale väčšiu šancu si nevypracovali. Potom Poprad zamkol svojho súpera na dlhé chvíle v jeho vlastnej tretine a najmä príležitosti ich najproduktívnejšieho muža Kuľhu volali po góle – M. Laco však odolával. V 13. min zo skrumáže takmer skóroval Paločko, pred bránkou sa však nedokázal uvoľniť a stav nezmenil ani Takáčov bekhend. Hra bola plná nepresností a oba tímy sa do šancí dostávali najmä vďaka presilovkám. Po Vandasovom bekhende ešte Rapáč neskóroval, z ďalšieho striedania sa však už „kamzíci“ radovali – Vaic tečoval strelu D. Brejčáka.

Skúsený Ľubomír Vaic však ešte nepovedal posledné slovo. Necelú minútu pred prvou sirénou využil Krotákovu prihrávku a popod vyrážačku pridal i druhý gól.

„Vlci“ vstúpili do druhej časti aktívne, v dobrej pozícii sa ocitol najprv Richard Huna a dobrou strelou ohrozil Melicherčíka aj Devečka, no neúspešne. Poprad hostí vyškolil z efektivity. Puk si do svojej moci vzal kapitán domácich Kroták, jeho prvá koncovka síce gólom neskončila, vzápätí však dosledoval puk, ťahom vystrelil na bránku a zaskočil Laca – 3:0. Žilinčania sa v hre piatich proti piatim postupne osmeľovali. Melicherčík ešte zasiahol proti Linetovi aj Kudělkovi, no na Sivákovu rýchlu strelu si už nesiahol. Laca skoro pri každom striedaní zamestnávala Kuľhova aktivita, no gól však krídelník prvého popradského útoku nie a nie streliť.

Pri chuti bol aj Vaic, ktorý mal po drzom natlačení sa pred Laca na hokejke hetrik. Jeho načatú robotu dokonal Švéd Kraft, ktorý tak zaznamenal svoj prvý gól v drese Popradu. Hostia mali stále vôľu skorigovať stav. Kubišovi najskôr v polovici stretnutia nevyšla jedna akcia, ale z ďalšej jeho nahodený puk spoza bránky šokujúco skončil za Melicherčíkom – 4:2. Napriek tomu mali domáci územnú prevahu a snažili sa čím skôr rozhodnúť, do konca druhej tretiny však piaty gól nepridali.

„Žlto-zelení“ zaskočili Poprad hneď v úvodnej minúte tretej časti, keď Kudělkova strela od modrej čiary skončila za Melicherčíkom a Žilina sa dostala na dostrel jediného gólu. „Oživení“ hostia pokračovali v aktivite a Poprad sa mohol začať obávať o výsledok. Neisté momenty však domáci prečkali a potom udreli. V 50. min prevzal nechcený puk v útočnom pásme Vaic, periférne našiel Krotáka a ten zoči-voči striedajúcemu Murínovi nedal najmenšiu šancu. Následne Vandas zakombinoval s Kuľhom a Žilina bola na kolenách – 6:3. Poprad na ľade dominoval a bezradnosť žilinskej defenzívy gólom zdokumentoval ešte Kramár, ktorý z uhla prekonal nepresvedčivého Murína. V samom závere sa už len dohrávalo, Poprad svoje víťazstvo bez problémov udržal.

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Dobre rozohrané stretnutie sme si v prostrednej časti zbytočne skomplikovali nedôrazom v osobných súbojoch. Dovolili sme súperovi zdanlivo víťazné stretnutie zdramatizovať. Piaty náš gól však bol zrejme rozhodujúci. Po ňom sme sa totiž upokojili a stretnutie sme umnou hrou dotiahli do víťazného konca.“

Július Pénzeš (tréner Žiliny): „Poprad bol od druhej tretiny lepším, dôraznejším mužstvom. Vytvoril si pohodlný náskok, ale v druhej časti sme sa dostali na dostrel. Potom sme stavili všetko na jednu kartu, dali sme kontaktný gól, mali sme aj šance na vyrovnanie. Pred zápasom sme mali nejaké problémy so zostavou a tí starší toho mali v závere už dosť. Popradskí hráči naše chyby v závere už využili s rutinou.“

HK Nitra – MHC Mountfield Martin 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 3. M. Mašlonka (T. Hrnka, M. Hruška), 56. Fojtík, rozhodujúci sam. nájazd P. Barinka – 12. V. Škoda (I. Rúfus, L. Kozák), 49. Važan (Galamboš, J. Markovič)

Vylúčení: 3:3, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák – M. Orolin, Návratek, 2040 divákov

Nitra: Čiliak – M. Hruška, König, Ďurák, Rais, Arvay, J. Polák, M. Bača – Fojtík, M. Štefanka, P. Barinka – M. Mašlonka, T. Chrenko, Podstavek – G. Saliji, Uhnák, S. Saliji – T. Hrnka, Korhoň

Martin: M. Šimko – L. Kozák, I. Rúfus, Drgoň, Hriňa, Zukal, M. Výborný, Tupý – J. Markovič, Galamboš, Važan – Šišovský, Škoda, Kriška – Themár, Zeliska, Škumát – Macejka, Vartovník, Mir. Ižvolt

Domáci vstúpili do zápasu lepšie, keď sa do vedenia dostali už v 3. min. Mašlonka aj s dávkou šťastia premenil svoj únik po ľavej strane a bolo 1:0. O pár sekúnd neskôr sa Nitrania mohli znovu radovať, no Barinka nebol úspešný. V ďalšom priebehu si sľubné príležitosti vypracovali aj hostia, najmä Markovič nepremenil niekoľko sľubných príležitostí. Kapitán MHC trafil v 12. minúte len žŕdku, ale domáci brankár Čiliak o pár sekúnd na to už kapituloval. Kozákovu strelu úspešne dorazil Škoda – 1:1.

Hokejová kvalita v ďalšom priebehu prvej tretiny absentovala a rovnako vyzerala aj prostredná časť. V 22. min mohol potrestať zlú nitriansku rozohrávku Zeliska, proti jeho strele výborne zasiahol Čiliak lapačkou. V 26. min sa puk dostal za Šimkov chrbát od Mašlonkovej korčule a rozhodcovia ho po porade s kolegom pri videu správne neuznali. Hostia si do konca druhej časti vytvorili viac sľubných príležitostí ako ich súper. Obrovskú príležitosť nepremenil v 39. min Drgoň, keď v presilovke dorážal sám pred ležiacim Čiliakom, gól však z toho nebol.

V 47. min mohol misky váh nakloniť na domácu stranu kapitán M. Štefanka, ale osamotený neuspel pred Šimkom. Známe „nedáš-dostaneš“ sa potvrdilo už z následného protiútoku. Markovič posunul puk v prečíslení na Važana, ktorý pohotovo poslal hostí do vedenia. Domáci sa snažili o vyrovnanie, no dlho sa ho nevedeli dočkať. V 56. min však pri rozohrávke zaváhal hosťujúci zadák Rúfus, puk mu vzal Fojtík, ktorý si položil aj brankára Šimka a bolo 2:2. Nitrania po tomto vyrovnávajúcom góle ožili, ďalšieho gólu sa však aj napriek snahe do konca tretej tretiny nedočkali.

V predĺžení mal sľubnú šancu Štefanka, no najmä ďalší domáci hokejista Ďurák, ktorý pokusom spomedzi kruhov netrafil bránku. O víťazovi tak museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. V nich sa šťastie priklonilo na stranu Nitry, keď o jej víťazstve rozhodol skúsený Barinka.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Asi takto sa hrá, keď nevyhráme jednoznačný zápas v Banskej Bystrici. Na chlapcoch to bolo cítiť, mali zviazané ruky a chýbala im ľahkosť. V prvej tretine sme mali rozhodnúť stretnutie, no z mnohých šancí sme dali iba jeden gól. Výborným výkonom nás podržal brankár Čiliak. Chcem sa poďakovať jemu, ale aj ostatným hráčom za to, že zápas dotiahli do víťazného konca. Bojovali so cťou a dúfam, že nás to postaví na nohy.“

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Máme za sebou tretí zápas v priebehu štyroch dní. Som spokojný s našou bojovnosťou aj nasadením. Odohrali sme dobrý duel, mali sme veľa šancí. Bol to obojstranne útočný hokej, my sme však mali väčšie gólové príležitosti, no nepremenili sme ich. Hrubou chybou v závere sme Nitre dovolili vyrovnať. Bol to pre nás aj dosť nešťastné stretnutie, ale sme spokojní s bodom. Pokiaľ budeme takto hrať a vrátia sa nám do zostavy zranení obrancovia, sila mužstva bude ešte väčšia. Za takých okolností si play-off určite vybojujeme.“

Slovan Bratislava – HC Košice 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Góly: 15. Šatan (Lipiansky, L. Hudáček), 18. Lipiansky (Šatan, L. Hudáček), 56. Kukumberg (Kudrna)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sjöqvist (Švéd.), Müllner – Výleta, Junek (všetci SR), 8814 divákov.

Slovan: Konrád – Štajnoch, Švarný, Dobroň, Bohunický, P. Frühauf, I. Ďatelinka, Jass – A. Kudrna, Kukumberg, M. Hudec – Šatan, Lipiansky, L. Hudáček – Balej, M. Macho, Bulík – Buc, Preisinger, M. Bakoš – 41. D. Skokan

Košice: Hylák – Matúš Chovan, Homer, M. Biro, J. Tabaček, Šeda, M. Novák, Slimák – Fabuš, Vorel, P. Bartoš – Michel Miklík, Zálešák, Mlynarovič – Marcel Haščák, Pašek, M. Baláž – Dravecký, Piatak, Jenčík

Slovan kosice

V súboji dvoch favoritov najvyššej súťaže, ktorí však prehrali predchádzajúce tri zápasy, sa hral zatiaľ najlepší extraligový hokej v Slovnaft aréne. Duel sledovala rekordná návšteva v histórii samostatnej slovenskej extraligy – 8814 divákov. Obidva tímy sa snažili o ofenzívny hokej, ale v úvode chýbal vážnejší vzruch pred oboma bránkami. V 9. min poslal ideálne Jenčík prihrávku Piatakovi, ktorého pokus však Konrád zlikvidoval. O necelé tri minúty si obaja svoje pozície vymenili, ale opäť úspešne zasiahol bratislavský gólman. V 15. min prešiel Šatan s pukom popred bránkovisko a bekhendom otvoril skóre – 1:0. Slovan pridal aj druhý presný zásah, Lipiansky sa v 18. min najlepšie zorientoval pred bránkou a zasunul puk do siete.

Slovan prevzal v druhej tretine iniciatívu. V 25. min nepremenil Martin Štajnoch nariadené trestné strieľanie, keď Hylák zasiahol betónom. Košice sa spoliehali na rýchle brejky, ale Konráda ani z nich nedokázali prekonať. Bratislavčania získali hernú istotu a mali prevahu. Košičania smerom dopredu nevedeli nič vymyslieť, Slovan bol pred Hylákom nebezpečnejší.

V 56. min sa snažil o prekvapujúce zakončenie Kudrna, jeho pokus košický gólman vyrazil pred Kukumberga, ktorý poslal puk tretíkrát do siete. Brankár Konrád si napokon druhýkrát v sezóne udržal čisté konto a Slovan prerušil šnúru prehier. Košice neuspeli už štvrtýkrát v rade.

Miroslav Mosnár (asistent trénera Slovana): „Dnes sa hral výborný hokej, šance boli na oboch stranách. Vedeli sme, že Košice majú svoju silu a výborné mužstvo. Dobre sme sa na súboj pripravili, takéto víťazstvo sa veľmi cení. Mrzia nás zranenia Štajnocha a Lipianskeho.“

Antonín Stavjaňa (tréner Košíc): „Pred výborným publikom sa hral dnes atraktívny hokej. Na oboch stranách musíme pochvaliť brankárov. V prvej tretine sme sa nechali dvakrát pretlačiť v bránkovisku, nedokázali sme potom už na náskok Slovana odpovedať. Trápime sa v koncovke, je to pre nás frustrujúce, keďže predtým sme dávali množstvo gólov. Veríme, že každá séria sa raz skončí.“

HKm Zvolen – HC’05 Banská Bystrica 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Góly: 28. J. Mucha (Brabenec), 40. Bronilla (Škvaridlo) – 59. Tománek (Cuník)

Vylúčení: 5:6, navyše: 14. P. Hraško 5+DKZ za napadnutie zozadu, 32. Šiška (obaja Zvolen) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – M. Grečko, Snášel, 3058 divákov

Zvolen: Škrečko – J. Mucha, Juraško, Vantroba, Ďaloga, Bronilla, P. Hraško, Ťavoda, Šiška – Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž – Marek Slovák, Brabenec, M. Čurilla – Otčenáš, M. Jurík, Škvaridlo – Zuzin, Síkela, Méry

Banská Bystrica: Chorošun – Haverinen, Kolba, Cuník, P. Huba, Brňák, Cebák, Bambúch, Kubka – Tománek, Jokila, Ján Sýkora – Kútny, Paľov, Kristofferson – T. Hričina, Heizer, Marcinek – M. Kokavec, Kapuš, B. Bendík

Vo Zvolene sa hral od začiatku zaujímavý hokej, útočný z oboch strán. Už v 20. sekunde sa dostal pred bránku domácich Tománek, ale sám pred Škrečkom neuspel. Domáci mali šance v presilovke, v 6. min sa nepresadili Baláž ani L. Jurík. O dve minúty neskôr sa dostal až pred zvolenského gólmana Kristoffersson, ale ani on ho nedokázal prekonať. V 13. min sa rútil Marek Slovák na Chorošuna, fauloval ho Ján Sýkora, sám zvolenský útočník však nariadené trestné strieľanie nepremenil. O minútu neskôr Hraško narazil zozadu Jána Sýkoru, banskobystrický útočník skončil na zadnom mantineli a musela ho odviezť záchranka. Hraško dostal päťminútový trest a navyše do konca zápasu. Dlhú početnú výhodu „barani“ nevyužili, keď na Škrečka strieľal iba Huba spoza kruhu, odrazený puk pred odkrytou bránkou Paľov nespracoval.

Aj na začiatku druhej tretiny sa dostal do veľkej šance Tománek, ťažil zo zlej rozohrávky Muchu, s pukom sa dostal pred Škrečka, ale ani na druhýkrát ho zoči-voči neprekonal. Zvolenčanom vyšla presilovka v 28. min, keď Mucha nahadzoval puk od modrej čiary a ten sa napokon dostal za chrbát Chorošuna – 1:0. Domáci ešte po polovici zápasu nevyužili dve početné výhody v rade a mohlo ich to mrzieť, pretože potom sa dostali do dobrých streleckých príležitostí najaktívnejší hráči Banskej Bystrice v zápase Kristoffersson a Tománek. Koncovka „baranov“ trápi, naopak zvolenský súper ukázal efektivitu. O gól do šatne sa postaral v 40. min Bronilla, keď Škvaridlo ťažil z chyby hostí v strednom pásme, prešiel cez útočnú modrú, pekne prihral kanadskému obrancovi, ktorý dostal puk k ľavej žrdi – 2:0.

V tretej tretine Banskobystričania prestrieľali domáci tím, ale v koncovke im to vôbec nešlo. „Barani“ hrali do plných, ale Škrečko neriešil obzvlášť nebezpečné situácie. Naopak Zvolenčania pohrozili v 46. min, Baláž strieľal z troch metrov z pravej strany a o minútu neskôr mohli poistiť vedenie Škvaridlo a Bronilla. Vyše 3000 divákov napokon videlo dramatický záver, keď hostia 76 sekúnd pred koncom tretieho dejstva odvolali brankára a po 10 sekundách sa v tlačenici pred Škrečkom presadil Tománek – 2:1. Na viac sa však už hostia nezmohli, Zvolen jednogólový náskok udržal a víťazstvom sa dostal na čelo tabuľky.

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): „Perfektná kulisa, celoplošný útočný hokej z oboch strán a to počas celého zápasu. V niektorých fázach mala Banská Bystrica navrch, tri čisté šance, ale my sme mali v bráne vynikajúceho Škrečka. Rozhodlo športové štastie a naša efektivita v koncovke. Sú to ťažko vybojované tri body. Všetci sa z toho tešíme, veríme, že nás tento výsledok povzbudí k ďaľšej práci.“

Alpo Suhonen (tréner B. Bystrice): „Cítime sa veľmi zle, pretože moji zverenci dnes bojovali. Súpera prestrieľali dvojnásobne 42:21, ťažko im niečo vyčítať. Posledných päť zápasov je to prakticky rovnaký scenár. Búšime do súperov, ale vôbec nedávame góly. Roman Tománek síce v predchádzajúcich dvoch dueloch skóroval, čiže do tímu doniesol istú streleckú potenciu, ale stále je to málo. Brankári aj obrana hrajú dobre, dávajú nám šancu na dobrý výsledok v každom zápase, ale v útoku sa trápime. Vôbec nám nejdú presilové hry. Budeme to musieť zlepšiť. Góly nám chýbajú od začiatku sezóny.“

Viac k osobe Dušan GregorJán SýkoraĽubomír VaicMarcel HaščákMartin ŠtajnochMichel MiklíkMilan NovákRichard HunaRóbert Huna