Zvolen si poradil so Skalicou, ujali sa vedenia v sérii

Hokej
Sprava: Michal Grman z Banskej Bystrice a Peter Slimák z Košíc počas tretieho zápasu playoff Tipsport hokejovej extraligy HC´05 Banská Bystrica - HC Košice. Foto: SITA/Branislav Račko

BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) – Víťazstvami domácich mužstiev sa skončili nedeľňajšie tretie zápasy štvrťfinále play-off najvyššej slovenskej hokejovej súťaže. Zvolen si poradil so Skalicou v dramatickom stretnutí 4:2 a Banská Bystrica zvíťazila nad Košicami najtesnejším rozdielom 1:0.

Pod Pustým hradom dlho viedli domáci 1:0 a svoj náskok zvýšili až v 52. min gólom Otčenáša. V záverečnej dvojminútovke sa však s gólmi roztrhlo vrece a Zvolenčania najmä vďaka dvom presným zásahom do prázdnej bránky pri power-play hostí sa ujali vedenia v sérii 2:1 na zápasy.

Rovnako dramatický priebeh malo aj stretnutie Pod Urpínom. Banskobystričania prekvapujúco, no zaslúžene, zdolali obhajcov trofeje zásluhou gólu Kokavca zo záveru prvej tretiny a znížili stav série na 1:2. Štvrté duely sú na programe v pondelok 12. marca opäť v rovnakých dejiskách – vo Zvolene a Banskej Bystrici.

Súhrn výsledkov nedeľňajších tretích zápasov štvrťfinále play-off slovenskej hokejovej extraligy:

HKm Zvolen – HK 36 Skalica 4:2 (1:0, 0:0, 3:2) / stav série 2:1

Góly: 13. Hraško (L. Jurík), 52. Otčenáš (Síkela), 58. Čurilla, 60. V. Baláž – 58. R. Školiak (Pálffy, T. Višňovský), 59. Lušňák (Křetinský)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Kubuš, Müllner – Korba, Gajan, 3 220 divákov

Zvolen: Trenčan – Vantroba, Mucha, Marek Ďaloga, Jindra, Hraško, Juraško – Otčenáš, M. Jurík, Síkela – Puliš, Brabenec, Čurilla – Marek Slovák, L. Jurík, V. Baláž – T. Méry, P. Zuzin, Martin Ďaloga

Skalica: Lakosil (45. Kotvan) – Vyrúbalík, Pojkar, Jankovič, Srnec, Gula, Křetinský, Jaborník – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Klejna, Lušňák, T. Višňovský – Konečný, Holovič, Kutálek – J. Jurík, T. Mikúš, Šátek

V prvých desiatich minútach sa súperi oťukávali. Skúšali to najmä strelami z diaľky, no vážnejšie šance to neprinieslo. Prvý vzruch sa zrodil až v 12. min, pri vylúčení Lušňáka sa Zvolenčania pustili do obliehania skalickej bránky a vypracovali si rad sľubných šancí. Slovák ešte neuspel, no v 13. min sa pred bránku natlačil Hraško a parádnym bekhendom zavesil pod hornú Lakosilovu žŕdku.

Využitá presilovka domácich naštartovala. Už onedlho mohol zvýšiť Brabenec, v páde však mieril iba do skalického brankára. Aj Záhoráci potom pridali na útočnej aktivite. V 14. min sa zjavil pred Trenčanom osamotený Pálffy, nemal však dostatok času a priestoru presnejšie zakončiť. V 17. min zaujal na druhej strane Balážov prienik, po ktorom sa Slovákovi nepodarilo dopraviť puk do odkrytej bránky.

Obrovská šanca hostí na vyrovnanie prišla v 26. min, keď hrali takmer jeden a pol minúty presilovku o dvoch hráčov. Hruška nezasunul zblízka do takmer prázdnej bránky, obetavo hrajúci Zvolenčania potom aj s veľkou dávkou šťastia uhájili čisté konto. Skaličania ešte zvýšili tlak a v 29. min trafil do žŕdky Kutálek, puk následne skackal po bránkovej čiare, až kým sa ho nezmocnil Trenčan. V 35. min boli Záhoráci opäť blízko vyrovnaniu, keď po strele Višňovského neúspešne dorážal Šátek. Vzápätí prišla kontra Otčenáša, ktorý sa skvele preštrikoval pred Lakosila a takmer sa dostal k zakončeniu. V 38. min mal ten istý hráč ďalšiu vynikajúcu šancu. Skalický brankár však pri jeho pokusoch dvakrát po sebe fantasticky zasiahol.

Dráma pod Pustým hradom gradovala v poslednom dejstve. Už po 30 sekundách napálil Klejna do žŕdky, na druhej strane Otčenáš v presilovke dvakrát neuspel pred Lakosilom. Hosťujúci gólman musel v 45. min pre zranenie odstúpiť zo zápasu a nahradil ho Kotvan. Ten mal plné ruky práce, keď Zuzin vypichol puk jednému zo Skaličanov a zoči-voči skalickému brankárovi neuspel.

Dôležitý moment prišiel v 52. min, keď sa Otčenáš dostal spoza bránky pred Kotvana a na dvakrát pretlačil puk za jeho chrbát. V 58. min Skaličania počas presilovky odvolali brankára a podarilo sa im znížiť, keď Školiak šikovne tečoval Pálffyho strelu. Vzápätí bol vylúčený Lukáš Jurík, prišla ďalšia power-play Skalice, ktorá však tentoraz nevyšla a Čurilla zvýšil do prázdnej bránky na 3:1. Neuveriteľný nervák však pokračoval, lebo už o niekoľko sekúnd opäť znížil Lušňák. Pri tretej power-play Skalice trafil druhýkrát do odkrytej bránky Baláž a pečatil tak druhé víťazstvo Zvolena v sérii.

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Bol to z obidvoch strán nervózny zápas. Mužstvá si uvedomovali jeho dôležitosť. Vedeli sme o sile súpera, trocha nás mrzí, že sme za stavu 2:0 dopustili zdramatizovanie duelu. Pre divákov to bolo možno zaujímavé, ale z praktického hľadiska tam boli viaceré chyby.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Mrzí nás najmä druhá tretina. Nedokázali sme skórovať v presilovke 5 proti 3 a využiť ďalšie šance. V tejto časti sme mohli streliť dva až tri góly. Myslím si, že práve tento úsek zápasu rozhodol o našej prehre.“

HC 05 Banská Bystrica – HC Košice 1:0 (1:0, 0:0, 0:0) – stav série 1:2

Gól: 19. M. Kokavec (Češík, L. Novák)

Vylúčení: 6:6, navyše: Bambúch 10 min za nešportové správanie – S. Gron 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, J. Konc – M. Orolín, M. Valach, 3115 divákov

Banská Bystrica: Chorošun – M. Grman, Novajovský, Brňák, Cebák, Kubka, Bambúch, Beňa – Ján Sýkora, Jokila, Kristoffersson – Miroslav Hlinka, R. Heizer, Kútny – L. Novák, Češík, M. Kokavec – Ľ: Zuzin, Pulliainen, Hričina – Jabrocký

Košice: Hylák – J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák – Zálešák, Kristek, P. Bartoš – Michel Miklík, S. Gron, Jenčík – Dravecký, Hvila, Pašek – Spilar, Mlynarovič, Matúš Chovan.

Pod Urpínom videli diváci zaujímavý hokej, najmä z domácej strany. Banskobystričania viackrát preverili Hyláka, ktorý musel predviesť výborné zákroky po strelách Kútneho, Zuzina, Cebáka či Sýkoru. Do vedenia mohli ísť domáci hokejisti, v 14. min mohli ťažiť z chyby Spilara, no prečíslenie Pulliainen s Hričinom nezakončili gólom, keďže prekážkou bol opäť dobrý Hylák.

Hostia si vypracovali vyloženú šancu až v 16. min, po Gronovej prihrávke spoza bránky neuspel zoči-voči Chorošunovi Jenčík. Na opačnej strane to potom skúšal bekhendom z otočky Lukáš Novák a laxnosť Košičanov mohol vytrestať aj Grman, ktorý prešiel okolo bránky a nikým neatakovaný dvakrát vystrelil na Hyláka. Záver prvej tretiny bol rušný, keď sa Gron preštrikoval pred Chorošuna, ale zle strieľal. Na druhej strane prišiel trest – po peknej kombinačnej akcii Nováka s Češíkom sa presadil Kokavec.

V druhej tretine košickí hokejisti ožili. Najprv v trme-vrme pred bránkou domácich neuspeli Miklík s Pašekom. Banskobystričania sa prezentovali viacerými dobrými strelami. Po jednej z hokejky Beňu tečoval puk Zuzin. Na Hyláka to skúšal dobrou strelou v polovici zápasu voľný Češík a potom sa prezentoval individuálnou akciou z rohu klziska Zuzin. Šance majstra prišli v presilovke.

V 36. min Šeda sám pred Chorošunom neuspel a potom Miklík z ľavého kruhu nenašiel medzeru medzi betónmi banskobystrického gólmana. V oslabení mohol skórovať Jabrocký, keď sa s Kokavcom dostal do prečíslenia, ale neposlal puk do odkrytej časti Hylákovej svätyne.

V úvode tretej tretiny mali veľké príležitosti oba tímy, keď sa najprv Jenčík preštrikoval pred bránku, ale neuspel a vzápätí Kútny išiel sám na brankára, ale v zakončení mu zabránil faulom Šeda. Košický tlak sa potom stupňoval, hostia mali niekoľko príležitostí na vyrovnanie.

Najprv Bartoš takmer pretlačil puk za Chorošuna, následne sa o to pokúšal aj Zálešeák. O dve minúty neprekonal Gron v presilovke z blízka Chorošuna. Banskobystričania mali dobrú možnosť v 51. min, Novák však pohorel na výbornom Hylákovi. Najväčšiu príležitosť v záverečnej tretine nepremenil Gron, keď Chorošun zasahoval aj so šťastím. Úradujúcemu šampiónovi nevyšla v závere ani power-play, a tak pod Urpínom prehral tretí štvrťfinálový zápas.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Od začiatku zápasu sme sa snažili o aktívny celoplošný presing, ktorý sa nám daril. Súpera sme nepúšťali do šancí, podarilo sa nám streliť vedúci gól a aj ďalej sme pokračovali v dobrom výkone. Aj keď nás súper v závere zápasu zatlačil, ustáli sme jeho tlak. Veľmi si vážim toto víťazstvo, pretože ním o to dlhšie žijeme v play-off.“

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Zápas rozhodol jeden gól. Žiaľ, dala ho Banská Bystrica a bol víťazný. Keďže my sme neboli strelecky úspešní, tak nemôžeme pomýšľať na víťazstvo. Bez streleného gólu sa zápasy nevyhrávajú. Mojim strelcom to dne nešlo, sú aj také zápasy. V pondelok je však nový deň, musíme sa dobre pripraviť na štvrtý duel a odohrať ho lepšie.“

Viac k osobe Ján SýkoraMarek ĎalogaMichel MiklíkMilan StašMiroslav HlinkaPeter Mikula