Zvolen utŕžil prehru, mladých Košičanov zdobila bojovnosť

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany
Zľava: Richard Jenčík z Košíc a Antonín Hruška z Piešťan v zápase HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 16. kola hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 27. október (WEBNOVINY) – Výsledky 16. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014.

HC Košice – ŠHK 37 Piešťany 4:2 (3:1, 1:0, 0:1)

Góly: 3. Boltun (M. Takáč), 15. Spilar (Kolba, T. Marcinko), 20. Štrbák (T. Marcinko, Bicek), 25. Sojčík (Bicek) – 7. Melichárek (V. Nemec), 46. Lušňák (Holovič)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Sojčík (Košice) 10 min za napadnutie hlavy a krku – Valábik (Piešťany) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaukokari (Fín.), Kubuš – Kacej, Rovenský, 3328 divákov

Košice: Hylák – Macejko, Kolba, Štrbák, Martin Chovan, Šeda, Cebák, M. Takáč – P. Bartoš, R. Jenčík, Spilar – Sojčík, T. Marcinko, Bicek – R. Konečný, Češík, Gmitter – Jokeľ, Boltun, Matis – od 9. min Hinďoš

Piešťany: J. Ondrejka (21. Tomek) – Bučka, Cuník, Brňák, Valábik, Škadra, Biro, Drgoň, A. Hruška – S. Saliji, Melichárek, V. Nemec – Lušňák, Holovič, Stupka – J. Ručkay, Peško, M. Bartánus – Haring, Mišura, Lelkeš

Anton Tomko (tréner Košíc): „Mali sme dobrý vstup do zápasu. Prvýkrát v tejto sezóne sme v prvej tretine strelili tri góly, čo nás trochu upokojilo. V druhej časti súper zvýšil obrátky, ale my sme pridali štvrtý gól. Škoda druhého inkasovaného gólu, trochu nás to vyviedlo z miery, začali sme hrať živelne, museli sme si však povedať, že pri takomto stave živelnosť na ľad nepatrí. Našich mladých hráčov zdobila bojovnosť, vliali nám nový vietor do plachiet.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „Mali sme zlý začiatok, nechali sme si streliť prvý gól. Podarilo sa nám vyrovnať na 1:1, ale potom mali domáci dve presilovky, v ktorých strelili dva góly. Nehrali sme dobre. V druhej tretine sme sa trochu vzchopili, bol to z našej strany o niečo lepší hokej. Keď prehrávate a musíte doháňať gólové manko, tak je to zlé.“

Zľava: Michal Peško z Piešťan, Matej Češík z Košíc a Jozef Ondrejka z Piešťan v zápase HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 16. kola hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer

V 3. min trafil Konečný pravú žŕdku piešťanskej bránky, ale pár sekúnd nato Ondrejka predsa len kapituloval. Od modrej vypálil Takáč a puk šikovne tečoval Boltun.

V 7. min sa začínalo odznova, Nemec našiel pred bránkou Melichárka a bolo 1:1. O druhý gól sa márne pokúšal Nemčík a na opačnej strane musel pred Brňákom hasiť Hylák.

V 15. min hrali Košičania presilovku o dvoch hráčov a Spilar trafil pod hornú žŕdku – 2:1. Domáci ťažili aj z ďalšej početnej výhody po tom, ako Štrbák prestrelil Ondrejku.

Chybu Macejka nepotrestal Ručkay v 23. min, vyprášil len Hylákove betóny. V 25. min namieril Sojčík bekhendom k pravej žŕdke striedajúceho Tomeka – 4:1. V polovici stretnutia Holovič v prečíslení našiel len lapačku pripraveného Hyláka, po ňom sa ani na dvakrát nepresadil Bartánus.

Obrazom: Košickí hokejisti zdolali Piešťany

Zľava: Tomáš Bučka z Piešťan a Jiří Bicek z Košíc v zápase HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 16. kola hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Hráči ŠHK 37 Piešťany oslavujú gól v zápase HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 16. kola hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Gabriel Spilar z Košíc a Jozef Haring z Piešťan v zápase HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 16. kola hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Adam Drgoň z Piešťan, Gabriel Spilar z Košíc a Jozef Ondrejka z Piešťan v zápase HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 16. kola hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer

V 46. min sa pred Hylákom najlepšie zorientoval Lušňák a znížil na rozdiel dvoch gólov. Svoj tím mohli upokojiť Sojčík, Marcinko i Konečný, ale v koncovke sa nepresadili. V záverečných dvoch minútach sa Piešťany márne pokúšali aspoň streliť kontaktný gól v power-play, domáci už dotiahli duel do víťazného konca.

Dukla Trenčín – HK Nitra 4:3 po predĺžení (1:1, 0:1, 2:1, 1:0)

Góly: 11. Vaculin (Nemček), 48. Troliga (Kútny, M. Habšuda), 52. T. Klíma (Troliga), 64. R. Lintner (Troliga) – 14. M. Hamrák (Štumpf), 38. R. Tománek (Stümpel), 42. Štumpf (M. Bača, M. Hamrák)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše: Nemčík (Trenčín) 10 min za zhodenie rukavíc pri šarvátke – M. Novák (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Junek, Šefčík, 1363 divákov

Trenčín: J. Lašák – R. Lintner, M. Nemčík, Čerešňák, Ďurčo, Bagin, Pozník, M. Habšuda, Ryzák – Komínek, Rastislav Pavlikovský, M. Hlinka – D. Hudec, Troliga, Kútny – Palák, T. Klíma, O. Rusnák – L. Klíma, Nemček, Vaculin

HK Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, P. König, Ordzovenský, M. Novák, M. Bača, Vizváry – L. Novák, T. Chrenko, M. Kováčik – H. Ručkay, Stümpel, R. Tománek – Štumpf, M. Hamrák, Bajtek – Piačka, Kmeč, Pupák

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Prvá tretina bola z našej strany dobrá, v tej druhej sme však poľavili a prestali dodržiavať dohodnuté taktické veci. Paradoxne nás nakopol až tretí gól v našej sieti, po ktorom hráči zistili, že bez emócií sa nedá uspieť. Podarilo sa nám preniesť pozitívnu energiu zo striedačky na ľad, čo prinieslo vyrovnanie. V predĺžení najskôr Lašák chytil súperov nájazd, potom sa nám podarilo rozhodnúť tento náročný duel pekným gólom. Vážim si, že hráči nezložili zbrane ani za nepriaznivého stavu a silného súpera dokázali zdolať.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Spočiatku vyrovnaný zápas sa nám podarilo doviesť k nášmu dvojgólovému vedeniu a takýto náskok by si v pohode hrajúce mužstvo malo udržať až do konca. Domáci si však v závere vynútili predĺženie, v ktorom sa nám nepodarilo rozhodnúť z nájazdu, pričom krátko nato sa Trenčanom podarilo streliť víťazný gól.“

Dukla Trenčín - HK Nitra
Zľava: Richard Lintner z Dukly Trenčín, Henrich Ručkay z HK Nitra a Ján Lašák z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 16. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HK Nitra. Foto: SITA/Tomáš Somr

Vo vyrovnanom súboji sa ako prví presadili domáci, keď Vaculin v 11. min rozvlnil sieť Kristanovej bránky.

Už o necelé tri minúty však bolo vyrovnané, keď skóroval Hamrák. Záver prvej tretiny okorenila šarvátka viacerých hráčov, tempu ani kvalite zápasu to však veľmi nepomohlo, keďže na ľade prevládala bojovnosť nad tvorivosťou.

V 38. min poslal dravý Stümpel rutinérsku spätnú prihrávku medzi kruhy Tománkovi, ktorý zavesil do „vinkľa“ nádherný gól a Nitra sa prvýkrát v zápase dostala do vedenia. Keď na začiatku tretej tretiny Štumpf dorážkou do odkrytej bránky zvýšil náskok hostí, zdalo sa, že Nitrania si už výsledok postrážia.

Domáci sa však vzchopili a pridali na aktivite, najskôr Troliga bekhendom a v 52. min Klíma švihom pod hornú žŕdku zariadili vyrovnanie. Keďže v hektickom závere už nikto neurobil chybu, muselo sa predlžovať.

Obrazom: Trenčín zvíťazil nad Nitrou 4:3

Sprava: Miroslav Pupák z HK Nitra a Lukáš Klíma z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 16. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HK Nitra. Foto: SITA/Tomáš Somr

Zľava: Roman Tománek z HK Nitra a Richard Lintner z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 16. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HK Nitra. Foto: SITA/Tomáš Somr
Zľava: Tomáš Klíma z Dukly Trenčín, Filip Bajtek z HK Nitra a Ján Lašák z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 16. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HK Nitra. Foto: SITA/Tomáš Somr
Zľava: Roman Tománek z HK Nitra a Richard Lintner z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 16. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HK Nitra Foto: SITA/Tomáš Somr

V 63. min hosťujúci Pupák nezužitkoval sólový nájazd, na čo doplatili domáci, keď o chvíľu Lintner prestrelil gólmana a Trenčínu vyšiel perfektný obrat v zaujímavom zápase.

HC’05 Banská Bystrica – MHC Mountfield Martin 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Góly: 18. Heizer (Kadura, Devečka), 21. Handlovský (Saracino), 34. Handlovský (Kafka) – 50. Važan (Galamboš)

Vylúčení: 9:10 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Bogdaň, Jobbágy, 1725 divákov

Banská Bystrica: Kalemba – J. Martin, Saracino, Meland, Macháček, Bambúch, Devečka, Styk – Kafka, White, Handlovský – Matúš Chovan, M. Hudec, R. Macík – Lunter, Zigo, Lamper – Kadura, Heizer, Fajčák

Martin: J. Čech – Brcko, Smrek, I. Ďatelinka, A. Novotný, Matejka, J. Perniš – Važan, Galamboš, Markovič – Fujerík, M. Beran, Zlocha ml. – J. Cíger, Dírer, Themár – Šugár, Pokrivčák, Rožník

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Mali sme pomalší vstup do zápasu, až postupne sme sa dostali do tempa. Záverečných päť minút prvej tretiny to už bolo podľa našich predstáv. Stredná časť hry bola celá v našej réžií s veľkým množstvom šancí, no vyťažili sme z toho len tri góly. V tretej tretine zbytočnou ľahkovážnosťou a chybami sme súpera dostávali na koňa a Martinčania si utvárali šance. Napokon sme to však ustáli. Pre nás je dôležité víťazstvo, pretože po prehratom zápase v Nitre sme sa potrebovali znovu dostať na víťaznú vlnu, čo sa nám aj podarilo.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Do zápasu sme vstúpili celkom dobre. V prvej tretine sme si utvorili dobré príležitosti, rovnako tak ako aj domáci hráči. Gól sme mohli dať my aj súper, žiaľ, inkasovali sme my po tečovanej strele. V druhej tretine sme hrali veľmi zle, nedôrazne, bez pohybu a až v tretej tretine sme zatlačili a mali sme vysokú prevahu striel, no opäť sme nedali góly. Bohužiaľ, práve preto sme si body nezaslúžili.“

Oba tímy začali opatrne a v úvodnej tretine diváci nevideli veľa možností. Prví mohli ísť do vedenia hostia v presilovke, ale Themár a Dírer zblízka neprekonali Kalembu. Na opačnej strane to skúšal pred martinským gólmanom v 10. min Lamper, ale ani on nebol úspešný. Domáci sa dočkali gólu dve minúty pred prvou sirénou, keď od modrej vystrelil Devečka a puk tečoval Heizer – 1:0. Krátko pred prvou prestávkou ešte mieril do žŕdky v presilovke Handlovský.

Druhá tretina bola plne v réžii Banskobystričanov, ktorí išli rýchlo do dvojgólového vedenia. Ťažili z práve skončenej presilovky, Handlovský prešiel pekne po pravej strane a z uhla prekonal brankára hostí. Tlak „baranov“ sa vystupňoval a martinskí hokejisti mali problém dostať sa k puku či prejsť do útočného pásma. V 34. min kapitulovali tretíkrát.

Po ekvilibristike Kafku a jeho zakončení sa presadil z dorážky napokon Handlovský. O pár sekúnd mohlo byť už 4:0, Zigo prešiel cez dieru medzi dvoma obrancami súpera, ale pohorel na Čechovi. Svetlé okamihy mali Martinčania iba v presilovke v 36. min, no pred Fujeríkom a Dírerom sa zaskvel dobrý Kalemba.

V závere strednej časti nevyužil domáci Kafka trestné strieľanie, na opačnej strane sa nepresadil v oslabení pred domácim gólmanom Markovič a rovnako v oslabení zahodili príležitosti aj domáci obrancovia Meland a Macháček v prečíslení dvoch na jedného.

Do tretej časti nastúpili hostia s lepším pohybom i aktivitou a mohli korigovať nepriaznivý vývoj v 42. min. Po chybe obrany spod Urpína trafil do žŕdky pohotový Cíger. Kalemba potom musel riešiť niekoľko situácii, gól mali na hokejkách Beran i Fujerík. Domáci sa dostali k šanciam až v presilovke v 49. min, po teči Heizera zachránila martinských hokejistov žŕdka. Keď sa sily na ľade vyrovnali, udreli aj zverenci Daniela Babku.

V polovici záverečnej tretiny sa ujala Važanova strela švihom – 3:1. Hostia potom zatlačili „baranov“ najmä v početnej výhode, ale nevyužili ani okamih, keď americkému brankárovi chýbala hokejka. Skúšali to na konci aj v hre bez gólmana, no zápas sa im už nepodarilo zdramatizovať.

MsHK DOXXbet Žilina – HKM Zvolen 4:3 po predĺžení (2:1, 1:1, 0:1 – 1:0)

Góly: 10. R. Tomas (Klouda, Šterbák), 18. Kalla (T. Varga, Hriňa), 29. R. Tomas (Kalla, Klouda), 64. R. Tomas (Dlouhý, Klouda) – 12. Obšut (P. Zuzin, Brabenec), 36. Juraško (Brabenec), 53. Ľ. Zuzin (J. Mucha)

Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Snášel, Tornay, 1537 divákov

Žilina: M. Laco – Marcel Šterbák, Ostrčil, Leško, Dlouhý, Bajaník, Rúfus, Niník, Hriňa – D. Buc, Klouda, R. Tomas – F. Novák, Kalla, T. Varga – Linet, Valášek, Macejka – P. Rosenberg, Jarab, Čavrk

Zvolen: M. Šimko – Juraško, Obšut, Hraško, L. Pokovič, Ťavoda, J. Mucha, Fekiač, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – Škvaridlo, A. Podkonický, V. Baláž – Síkela, M. Jurík, Ľ. Zuzin – Martin Ďaloga, Čanky, Puliš

Jan Neliba (tréner Žiliny): „Vedeli sme, že Zvolen hrá rýchly hokej. Majstrovský káder mu v podstate zostal a tí hráči hokej hrať nezabudli. Cením si výkonnosť svojho mužstva. Hráči bojovali. Škoda, že za stavu 3:2 Klouda nepremenil nájazd. S troškou šťastia sa nám podarilo zvíťaziť až v predlžení. Chcem sa poďakovať divákom, že urobili skvelú atmosféru, myslím si, že videli kvalitný

Július Šupler (tréner Zvolena): „Bol to kvalitný a zaujímavý zápas s dramatickým záverom. My sme sa za stavu 1:3 vzchopili, zabojovali a podarilo sa nám vyrovnať. Škoda, že sme zlyhali v realizácií gólových príležitostí. V predlžení jedna naša chybička rozhodla o neúspechu. Napriek prehre si výkon svojich zverencov za bojovnosť cením.“

Nitra - Žilina 5:3
Brankár Marek Laco z MsHK DOXXbet Žilina počas 13. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - MsHK DOXXbet Žilina. Nitra, 18. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

V zápase mužstiev z dolnej časti tabuľky sa od začiatku hral rýchly hokej. Prvú šancu mal v 4. min Chovan, ktorý sa ocitol pred Lacom, ale ten bol pozorný.

O štyri minúty odpovedali domáci Vargom, tentokrát bol pozorný Šimko. V 10. min však už nestačil hosťujúci brankár na strelu Tomasa.

V 12. min bol vylúčený Bajaník a Obšut hneď po deviatich sekundách vyrovnal na 1:1. Dobré príležitosti na skórovanie mali Macejka a Buc, ale gól prišiel až v 18. min, keď po prihrávke Vargu, bývalý Zvolenčan Kalla vsietil svoj prvý gól v drese Žiliny.

Úvod druhej časti začali aktívnejšie hostia. Tí však ponúkli domácim možnosť zvýšiť náskok, keď najskôr bol v 27. min vylúčený Hraško a po ňom skúsený Podkonický. Žilina mala 75-sekundovú presilovku piatich proti trom. Tri sekundy zostávalo do návratu Hraška na ľadovú plochu, keď strelecky disponovaný Tomas zvýšil na 3:1. Aj druhý gól Zvolena padol z presilovej hry, Juraško využil vylúčenie Kloudu a delovkou od modrej vsietil druhý gól.

Do záverečnej tretiny lepšie vstúpili Zvolenčania, ktorí v snahe vyrovnať mali viac z hry. Boli to však domáci, ktorí zásluhou Kloudu mohli zvýšiť svoj náskok, ale ten v 48. min nepremenil samostatný nájazd na Šimka. V poslednej desaťminútovke Zvolenčania pridali.

V 50. min Podkonický mieril len do betónov Laca, ale o dve minúty neskôr ho Ľ. Zuzin prestrelil. Zvolen mohol ísť do vedenia pri vylúčení Dlouhého, presilovku avšak nevyužil a duel išiel do predlženia. Strelecky aktívnejší v ňom boli hostia, ale pokusy Ďuračku a Podkonického sa neujali. V predposlednej minúte predlženia po ľavej strane unikol Dlouhý, prihral pred bránku, kde bol Tomas, ktorý skompletizoval svoj hetrik i rozhodol o víťazstve Žiliny.

HK 36 Skalica – HK Poprad 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)

Góly: 2. R. Kropáč (Stieler), 28. Obdržálek (Lažo, Barák), 46. B. Mráz (Kutálek, Šátek) – 17. A. Kroták (Matúš Paločko), 17. Belluš (Štals, Jabrocký), 21. Jabrocký (Belluš, R. Suchý), 23. Paukovček (A. Kroták, Matúš Paločko)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Orolín, Výleta, 1795 divákov

Skalica: P. Romančík (od 23. min M. Lipovský) – L. Kozák, Barák, Krejčiřík, Trška, Staňo, Mikéska, Kettner – Obdržálek, R. Školiak, Lažo – Preisinger, Stieler, R. Kropáč – Kutálek, B. Mráz, Šátek – B. Jankovič

Poprad: Sidor – D. Brejčák, R. Suchý, Makovský, Kasík, Fabian, M. Kurali – Jabrocký, Štals, Belluš – Sýkora, Mlynarovič, L. Paukovček – Matúš Paločko, S. Takáč, A. Kroták

Skaličania sa ujali vedenia hneď v úvode zápasu – Stielerovu strelu dorazil do bránky Kropáč. Popradčania po inkasovanom góle prebrali iniciatívu, dobre chytajúceho Romančíka sa im podarilo prekonať v 17. min, a to hneď dvakrát. Najskôr sa presadil Kroták, ktorý sa ocitol sám pred Romančíkom – 1:1. O 52 s neskôr sa presadil Belluš, ten dostal spoza bránky prihrávku od Štalsa a strelou z prvej poslal hostí do vedenia.

V druhej tretine stačilo hosťom len 21 sekúnd na to, aby pridali ďalší gól, po Bellušovej prihrávke skóroval Jabrocký – 1:3. V 23. min „kamzíci“ viedli už trojgólovým rozdielom, keď si Paukovček obkrúžil bránku a zasunul puk za Romančíka, ktorého v bránke Skalice vystriedal po štvrtom inkasovanom góle Miroslav Lipovský. Domáci následne pridali na aktivite.

V 28. min využil presilovku Obdržálek a bolo 2:4. Brankár hostí Sidor podržal svojich spoluhráčov, za zmienku stojí zákrok po Školiakovej strele. V 36. min mal aj šťastie, to Obdržálkova strela skončila na žŕdke. V závere druhej časti hry hrali Popradčania presilovku, no šance mali domáci. Sidor však zneškodnil nájazd Kutálka so Šátkom i Lažov únik.

V tretej tretine domáci pokračovali v snahe urobiť niečo s výsledkom. V 46. min si Bruno Mráz nakorčuľoval pomedzi kruhy a strelou nad Sidorovu lapačku znížil na rozdiel jedného gólu. V ďalšom priebehu záverečnej časti hry hostia umnou hrou bránili výsledok. Domáci sa 37 sekúnd pred koncom odhodlali k hre bez brankára, vyrovnať sa im však nepodarilo.