Zvolenie Lipšica alebo Kysela môže opozícia načas zastaviť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Daniel Lipšic
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Lídrov koalície čakajú rozhovory o tom, kto by mal byť špeciálnym prokurátorom. Ak dohoda stroskotá, opozícii vložia do rúk tromf. Tá môže v parlamente v prvom kole zastaviť zvolenie nového šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry.

Ústavnoprávny výbor tento týždeň verejne vypočul štyroch kandidátov. Ide o troch prokurátorov špeciálnej prokuratúry Petra Kysela, Vasiľa Špirka, Jána Šantu a neprokurátora Daniela Lipšica. Podľa náznakov z koalície by medzi favoritov mali patriť Kysel a Lipšic.

Bude hlasovanie nanečisto?

Parlament by mal nového šéfa prokuratúry voliť pravdepodobne na budúci týždeň. Najskôr budú hovoriť o kandidátoch poslanecké kluby koalície a potom prídu na rad rokovania šéfov vládnych strán.

Ak by sa nedokázali zhodnúť na jednom mene, nie je vylúčené aj hlasovanie na nečisto. To znamená, že by sa udialo skúšobné hlasovanie ako vlani pri voľbe kandidáta na post generálneho prokurátora.

Predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Milan Vetrák (OĽaNO) portálu SITA.sk povedal, že v klube OĽaNO vždy takto hlasujú, ale nevie, či to tak teraz bude aj v celej koalícii. Osobne sa mu to nepáči.

„Myslím si, že každý klub si to má interne vyriešiť a lídri sa potom majú snažiť o dohodu,“ usúdil. Podľa Vetráka najdôležitejší bude názor premiéra a lídra OĽaNO Igora Matoviča a potom poslancov ústavnoprávneho výboru za OĽaNO.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) hovorí, že vzhľadom na to, ako dopadlo tzv. indikatívne hlasovanie pri voľbe kandidáta na generálneho prokurátora, nepovažuje tento spôsob rozhodovania sa za veľmi šťastný.

„Koalícia by sa mala snažiť nájsť dohodu, ale nie hlasovaním, lebo vždy tie početnejšie kluby prehlasujú menej početné kluby,“ poznamenal poslanec.

Lipšica brzdí politická minulosť

Najväčšou prekážkou voľby advokáta Lipšica je jeho dlhoročné angažovanie sa v politike. Druhým dôvodom je, že zastupoval niektorých politikov súčasnej koalície v právnych sporoch.

Lipšic pritom už štyri a pol roka nie je v politike. Odišiel z nej v septembri 2016 po dopravnej nehode, keď zrazil na priechode chodca. Ten v nemocnici na následky zranení zomrel.

Krátko po tom sa vzdal poslaneckého mandátu. V roku 2017 ho súd podmienečne odsúdil na tri roky so skúšobnou dobou na päť rokov.

Daniel Lipšic a Igor Matovič
Zľava: Matovičov právny zástupca Daniel Lipšic a líder OĽaNO Igor Matovič prichádzajú na výsluch do budovy policajného prezídia Bratislava, 17. február 2016. Foto: SITA/Dave Mariancik

Zákon hovorí, že za špeciálneho prokuratúra môže byť zvolený len kandidát, ktorý posledné dva roky pred vymenovaním nevykonával funkciu prezidenta SR, poslanca národného parlamentu, Európskeho parlamentu, člena vlády, štátneho tajomníka, ombudsmana, župana primátora či starostu.

Koalícia potrebuje obnoviť dôveru v prokuratúru

Túto zákonnú podmienku Lipšic spĺňa a napriek tomu sa ukazuje jeho politická minulosť ako hendikep. Poslanec Vetrák povedal, že najväčším otáznikom pre voľbu Lipšica je, ako sa bude javiť pre veľkú časť verejnosti z hľadiska nezávislosti.

Podľa Vetráka sa napokon môže rozhodnúť, že Lipšic nebude preferovaným kandidátom.

„My potrebujeme obnoviť dôveru verejnosti v prokuratúru a toto je jedna z vecí, ktorú chceme dosiahnuť po štyroch rokoch ako výsledok vládnutia. Teraz je otázka, či do tejto doby je pán Lipšic vhodný,“ uviedol Vetrák.

Poslanec Dostál nevidí nič v politickej minulosti Lipšica, čo by spochybňovalo jeho schopnosť korektne postupovať, ak by zastával dôležitú mocenskú funkciu.

„Samozrejme, že je problém, ako by ľudia vnímali jeho nestrannosť a rozhodovanie, keby bol zvolený,“ povedal Dostál s tým, že v princípe by politická minulosť nemala automaticky znamenať stopku pre ľudí, ktorí sú odborne kvalifikovaní a morálne bezúhonní.

Len jeden kandidát koalície

V koalícii zaznievajú hlasy, že by sa mala pred voľbou dohodnúť na spoločnom kandidátovi. Poslanec Vetrák na otázku, či sú jeho favoritmi Kysel a Lipšic, povedal, že „áno, momentálne to tak je“.

Poslanec Ľudovít Goga (Sme rodina) uviedol, že zatiaľ nemá žiadneho favorita. Názor si vytvorí až po tom, čo sa porozpráva so straníckymi kolegami zo Sme rodina, ktorí sa zúčastnili verejného vypočutia kandidátov

NR SR: Ústavnoprávny výbor
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel počas vypočutia kandidátov na funkciu Špeciálneho prokurátora v rámci schôdze Ústavnoprávneho výboru NR SR v areáli Bratislavského hradu. Bratislava, 1. február 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Opozícia na ústavnoprávnom výbore neodporučila ani jedného kandidáta. Je možné, že sa zúčastní voľby, ale nikoho nepodporí. Len by zdvihla kvórum a na zvolenie kandidáta by bolo potrebných viac hlasov.

V prípade, že sa koalícia nedohodne a svoje hlasy rozdelí medzi Lipšica a Kysela, napokon nemusí byť zvolený nikto z nich. Ak sa však koalícia dohodne, tak v ďalšej voľbe by už opozícia nezmohla nič. Pri voľbe kandidáta na post generálneho prokurátora, opozícia taktizovala do poslednej chvíle.

Smer sa zameral na Lipšica a Kysela

Podpredseda opozičného Smeru-SD Ľuboš Blaha bol prítomný len pri vypočutí kandidátov na špeciálneho prokurátora Lipšica a Kysela. Povedal, že pre neho bolo kľúčové zamerať sa „na vopred jasných a dohodnutých favoritov koalície Lipšica a Kysela“.

„Pripomenul som im ich morálne a zákonné zlyhania, čo pomáha vytvárať verejný tlak na koalíciu, aj keď vidíme, že im je všetko jedno. Kľudne si na šéfa špeciálnej prokuratúry presadia aj chlapa v podmienke. Valcujú všetko ako v 50-tych rokoch,“ vyjadril sa pre Webnoviny.sk Blaha.

Zvyšní dvaja kandidáti Šanta a Špirko, ako poznamenal Blaha, mu „prišli len do počtu“. Aj oni sú podľa neho spolitizovaní a plní nenávisti voči opozícii a najmä Smeru.

Pochybnosti mimovládok

Nadácia Zastavme korupciu po grilovaní kandidátov uviedla, že Kysel, Šanta, Špirko majú v prípade zvolania potenciál zvýšiť efektívnosť a transparentnosť práce na Úrade špeciálneho prokurátora. Podľa nadácie Lipšica, napriek jeho nesporným odborným kvalitám, diskvalifikuje jeho politická či advokátska minulosť.

Organizácia Transparency International Slovensko  (TIS) vyhlásila, že pre ňu je najlepším kandidátom Kysel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJán ŠantaĽuboš BlahaMilan VetrákOndrej DostálPeter KyselVasiľ Špirko
Firmy a inštitúcie Nadácia Zastavme korupciuOĽANOSaSSMER-SDTISÚrad špeciálnej prokuratúry