Zvolenskí lesníci zneužili eurofondy, tvrdia Obyčajní ľudia

Foto: SITA/Dušan Hein
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Trojica poslancov Národnej rady SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti (OĽaNO) upozorňuje na možné zneužitie 700-tisíc eur z eurofondov Národným lesníckym centrom vo Zvolene.

Poslanci Ján Mičovský, Mikuláš Huba a Martin Fecko dnes na tlačovej besede upozornili, že pre podozrenie z netransparentného narábania s peniazmi podávajú trestné oznámenie.

Listom budú o probléme informovať premiéra Roberta Fica.K zneužitiu peňazí údajne došlo pri vývine nového expertného systému forestportal.nlcsk.org, na ktorý poskytla financie EÚ, pričom je rovnaký s pôvodným informačným systémom forestportal.sk.

Na kauzu upozornila expracovníčka

Parlament, Fico, Číž
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Podľa poslancov nový systém má naviac len lesnícky geografický informačný systém GIS, ktorý bol však hradený z iných zdrojov.

Upozorňujú, že nový portál sa nepoužíva. K vytvoreniu systému došlo za prvej vlády Roberta Fica, keď rezortu šéfovali nominanti ĽS-HZDS.

Podľa poslancov bolo zmanipulované aj verejné obstarávanie na vyhotoviteľa systému, pretože ten sa o víťazstve dozvedel deň pred rozhodnutím komisie.

Trojicu poslancov o kauze informovala kontrolórka centra Ľubica Lapinová, ktorú zamestnávateľ prepustil z organizačných dôvodov.

OĽaNO chcelo v Národnom lesníckom centre urobiť poslanecký prieskum, ale parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo ich návrh odmietol.

Jahnátek pošle kontrolu

Ľubomír Jahnátek
Foto: SITA/Michal Burza

Poslanci nie sú spokojní ani s výsledkami ministerskej kontroly, ktorá sa v centre uskutočnila, preto zisťovali okolnosti kauzy sami. „Postup voči kontrolórke bol len záplatou na pochybný spôsob verejného obstarávania,“ povedal Mičovský.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek je pripravený poslať do Národného lesníckeho centra vo Zvolene ministerskú kontrolu. „Ak sa ukáže, že to treba prekontrolovať, garantujem vám, že tam o chvíľu nastúpi kontrola odznova. V tom nevidím problém,“ povedal novinárom.

Podľa neho rezort pôdohospodárstva má funkčný útvar ministerskej kontroly, ktorý je nekompromisný. „Toto je vec kontroly. Musím sa oboznámiť s problematikou a potom rozhodnem, čo urobím,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MičovskýĽubomír JahnátekMartin FeckoMikuláš Huba
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti