Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Manzelstvo sobas
Foto: Shutterstock
3. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Zvolenský neočakáva zmenu postoja cirkvi k znovu zosobášeným

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský neočakáva, že biskupská synoda, ktorá sa začne v nedeľu v Ríme, zmení postoj cirkvi k možnosti pristupovať k sviatostiam pre rozvedených a znovu zosobášených katolíkov. Ako povedal Zvolenský v piatok v rozhovore pre agentúru SITA, pri tejto otázke je cirkevná náuka postavená tak, že nie je na rozhodnutí ľudí.

„Je to princíp postavený na nerozlučiteľnosti manželstva, ktorý máme od Ježiša Krista, a ten nie je možné meniť. Preto v tomto zmenu neočakávam,“ povedal. Zároveň dodal, že synoda bude hovoriť o tom, ako starostlivosť o rozvedených a znovu zosobášených prehĺbiť a zdokonaliť.

Znovu zosobášení nie sú vylúčení z cirkvi

Zvolenský zdôraznil, že cirkev rozvedených a znovu zosobášených nepovažuje za vylúčených z cirkvi. „Jedna vec je, že niekto nemôže pristupovať k svätému prijímaniu a druhá vec je byť vylúčený z cirkvi. Cirkev sa chce s veľkou starostlivosťou venovať aj tým, ktorí sú rozvedení a znovu zosobášení. Chce im ukázať, aké sú pre nich možnosti duchovného života. O tom bude hovoriť aj synoda,“ uviedol.

Stretnutie s Bohom je podľa neho duchovné. Ide o stretnutie vo svojom svedomí, vo svojom srdci. Tam má každý otvorenú cestu. „Takže stretnutie s Bohom, dotyk Boží cez Sväté Písmo, cez modlitbu, cez účasť na bohoslužbách, je prístupné pre každého, kto sa chce otvoriť pre Božie pôsobenie. Treba, aby sme v cirkvi poukazovali na tieto možnosti pre rozvedených a znovu zosobášených,“ konštatoval Zvolenský.

Cirkev by podľa predsedu KBS stratila identitu, ak by sa od svojho radikalizmu odklonila. „Radikalizmus cirkvi je postavený na posolstve Evanjelia, na slovách Ježiša Krista. Ak by sa cirkev odklonila od evanjeliového radikalizmu, stratila by svoju identitu. Aj keď niekto nedokáže žiť podľa ideálu, neznamená to, že zásady sú nesprávne, že sa neoplatí podľa nich žiť, o ne sa snažiť,“ vyhlásil.

Svadba manzelstvo
Foto: Shutterstock

Neočakáva na synode stret konzervatívcov a liberálov

Predseda KBS neočakáva na biskupskej synode stret medzi konzervatívnymi a liberálnymi biskupmi. Aj keď v rozhovore pre agentúru SITA pripustil, že zvonku to tak môže vyzerať.

„Ja to však nevidím ako stret medzi konzervatívnymi a liberálnymi biskupmi. Všetci biskupi, aj keby v niečom zastávali rozdielne stanoviská, nebudú mať rozdielne postoje v princípoch, v základe posolstva. Môžu sa rozchádzať v realizácii,“ uviedol.

Podľa neho bohatstvo každého života je tak veľké, že aj vo vzťahu k Bohu môžu byť rozdielne názory na niektoré spôsoby. „To môže vytvárať dojem, že sme niektorí liberálni a iní konzervatívni. Je však dôležité vidieť, v čom sme všetci zajedno. To je dôležité, že všetci biskupi sú v základe, zajedno,“ dodal.

Zvolenský očakáva, že synoda prinesie cirkvi istotu spoločenstva. „Biskupi, ktorí sa zídu na mimoriadnej synode, reprezentujú celú cirkev. Všetci sa chceme zamýšľať a venovať principiálnej otázke a to rodine,“ povedal. Neočakáva však, že sa zmenia na synode pravidlá pre vnímanie nerozlučiteľnosti manželstva. „Nie je totiž možné niektoré skutočnosti, ktoré tvoria základnú identitu kresťanstva, oslabovať. Nerozlučiteľnosť platne uzavretého manželstva je požiadavka Ježiša Krista. Zároveň je to identita katolíckeho pohľadu na svet,“ zdôraznil.

Manželstvo má nenahraditeľný charakter

Zvolensky
Foto: SITA/Ján Slovák
Za reálne predseda KBS považuje veľké očakávania, ktoré sa týkajú zjednodušenia posudzovania platnosti manželstva. „Je zreteľné, že kríza ľudskej schopnosti a pripravenosti uzatvárať celoživotný zväzok, sa odráža aj v tom, že mnoho z uzavretých manželstiev vykazuje znaky neplatnosti. Teda skúma sa, či boli uzavreté neplatne. To vyvoláva nároky na cirkevné súdy. Keďže takýchto procesov je pomerne veľa, hľadajú sa cesty, ako zvládnuť to množstvo bez toho, že by sa narušila podstatná časť procesu. To je hľadanie pravdy,“ konštatoval.

Jeden z návrhov podľa Zvolenského preto je, aby o platnosti manželstva nerozhodoval cirkevný súd, ale biskupom poverená osoba, alebo samotný biskup. „Manželstvo je záležitosť medzi dvomi osobami. Má nenahraditeľný charakter pre spoločnosť. Teda aj skúmanie, či manželstvo bolo uzavreté platne, je potrebné robiť na základe presnej metódy. Systém súdov je postavený na istej protirečivosti. Ak sa má zachovať táto metóda, posúdenie platnosti manželstva jedným človekom nie je možné. Zjednodušenie procedúry teda zrejme nebude v jednoduchšej ceste,“ povedal.

Upozornil však, že podľa odborníkov sa však môže urýchliť samotná procedúra. Zvažuje sa možnosť, že by sa pri súdoch viac využívali moderné technológie, čo môže proces urýchliť. „Keďže existuje množstvo káuz a nie je dostatok odborníkov, ktorí by ich posudzovali, zvažuje sa, či o kauzách musí rozhodovať kolégiový tribunál, teda traja sudcovia. Nad niektorými spornými záležitosťami totiž rozhoduje len jeden sudca. V prípadoch neplatnosti manželstva, alebo kňazskej vysviacky, je požiadavka kolégiového tribunálu. Zverenie manželských káuz len jednému sudcovi by pomohlo urýchliť prácu súdov,“ dodal Zvolenský.

Biskupská synoda v Ríme

V nedeľu 5. októbra otvorí mimoriadnu Biskupskú synodu o rodine svätá omša v Bazilike sv. Petra v Ríme. Hlavným celebrantom bude pápež František. Svätý Otec zvolal zasadanie synody na 5. až 19. októbra 2014. Jej témou sú Pastoračné výzvy rodiny v kontexte evanjelizácie.

Toto mimoriadne zasadnutie má byť prvou etapou prác synody a bude zamerané na definovanie súčasného stavu problematiky a otázok kladených v súvislosti s danou témou, vrátane otázok rozvedených a znovu zosobášených, zväzkov rovnakého pohlavia, domáceho násilia, zneužívania či rozpadu rodín. Druhou etapou má byť riadne generálne zasadnutie naplánované na rok 2015, ktoré má viesť k nachádzaniu operatívnych smerníc pre pastoráciu v rodinách.

Odporúčané články

Veriaci ignorujú nariadenia o manželstve, Vatikán o tom vie Ján Pavol II. je jedinečným príkladom úcty k človeku

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...