Zvrhnutej thajskej expremiérke hrozí desať rokov za mrežami

Jingluck Šinavatrová
Thajská expremiérka Jingluck Šinavatrová. Foto: SITA/AP

BANGKOK 19. februára (WEBNOVINY) – Thajská generálna prokuratúra vo štvrtok vzniesla obvinenia voči expremiérke Jingluck Šinavatrovej v súvislosti s vážnymi nezrovnalosťami vo vládnom programe podpory pre pestovateľov ryže, ktorý mal pomôcť chudobným roľníkom.

Obvinili ju zo zanedbania povinností, následkom čoho prišiel štát o miliardy dolárov. V prípade uznania viny môže ísť až na desať rokov do väzenia. Najvyšší súd 19. marca rozhodne, či sa bude prípadom zaoberať a bývalú premiérku súdiť. Šinavatrová obvinenia popiera a tvrdí, že sú politicky motivované.

Expremiérka stála aj na čele Národného ryžového výboru, ktorý od roku 2011 nakupuje od farmárov ryžu za vyššiu cenu než trhovú. Vláda však začala mať problémy s financovaním tohto programu a tisíce roľníkov nedostali sľúbené peniaze, čo viedlo k ich masovým protestom. Thajské úrady už v súvislosti s týmto prípadom Šinavatrovej zakázali nasledujúcich päť rokov pôsobiť v politike.

Armáda uskutočnila v Thajsku v máji minulého roku prevrat a zvrhla premiérku Šinavatrovú s cieľom nastoliť v krajine poriadok po niekoľkých mesiacoch nepokojov. Ozbrojené sily prevzali plnú kontrolu nad vládou v krajine, no sľúbili uskutočnenie parlamentných volieb. Tie by sa mohli konať v roku 2016.

Thajsko sa zmietalo v nepokojoch skoro sedem rokov. Krajina je hlboko rozdelená na odporcov a prívržencov Šinavatrovej a jej brata, bývalého premiéra Thaksina Šinavatru, ktorého v roku 2006 tiež zvrhli a obvinili zo sprenevery. Thaksinovi sa v roku 2008 podarilo ujsť do zahraničia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom