Zvuk, ktorý zaznamenali pri pátraní po stratenej argentínskej ponorke, spôsobila explózia

Ponorka
Foto: ilustračné, SITA/AP

MAR DEL PLATA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Zvuk, ktorý minulý týždeň zaznamenali záchranári pátrajúci po stratenej argentínskej ponorke ARA San Juan so 44 ľuďmi na palube, podľa všetkého spôsobila explózia. Vo štvrtok to oznámil hovorca argentínskeho námorníctva Enrique Balbi.

Ako uviedol, podľa dôkazov bola hydroakustická anomália, ktorú zachytilo americké zariadenie krátko po poslednom kontakte s plavidlom, „ojedinelá, krátka, silná a nejadrová, čo sa zhoduje s výbuchom“. „Zatiaľ nevieme, čo explóziu takýchto znakov v takomto čase a na takomto mieste spôsobilo,“ dodal.

Zvuk prichádzal približne 48 kilometrov severne od miesta, kde ponorku naposledy zaregistrovali. Záchranári sa domnievajú, že tento zvuk môže byť kľúčovou stopou k lokalizácii plavidla. Pátracie tímy z Argentíny, Brazílie a USA sa preto vrátia naspäť do už preskúmanej oblasti. Po ponorke pátrajú tímy z dvanástich štátov v oblasti s rozlohou 480-tisíc kilometrov štvorcových. Balbi vo štvrtok zdôraznil, že pátranie po ARA San Juan neskončí, kým nebudú mať „úplnú istotu o jej osude“.

Medzi rodinami nezvestných zatiaľ narastajú obavy, keďže hladina kyslíka v sedem dní stratenej ponorke už môže byť podľa odborníkov kriticky nízka.

Ponorka smerovala z námornej základne Ushuaia na úplnom juhu krajiny na základňu Mar del Plata. Kontakt s ňou stratili v stredu 15. novembra ráno, keď sa nachádzala asi 400 kilometrov od pobrežia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom