Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock
6. 03. 2015 13:23 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Zvýhodnenú hypotéku získa od apríla viac mladých ľudí

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od apríla zvýši o viac ako 105 eur. Nárok na úrokové zvýhodnenie budú mať tí, ktorých priemerný mesačný zárobok za predchádzajúci rok bude 1193,4 eura v hrubom. Naposledy sa hranica menila začiatkom januára, vtedy klesla zo sumy 1114,10 eura na 1088,10 eura a táto platí do konca marca.

Aktuálne dáta platné od 1. apríla vychádzajú z údajov zverejnených za posledný kvartál predchádzajúceho roka. Výška príjmovej hranice na priznanie zvýhodnenej hypotéky sa totiž mení každý štvrťrok. Predstavuje 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Najbližšie sa strop príjmu zmení v júli

Jej výšku určuje Štatistický úrad SR. Hranica sa porovnáva s priemernou hrubou mzdou žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok. Mladí ľudia do 35 rokov tak môžu získať štátom dotovanú hypotéku zníženú o 3 percentá. Štatistický úrad v piatok zverejnil údaj o priemernej hrubej mzde v národnom hospodárstve za posledný štvrťrok minulého roka, ktorá stúpla na 918 eur.

„Výška priemernej mzdy sa tak zvýšila aj z dôvodu možných trinástych platov či prípadných koncoročných odmien,“ povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.

Obdobie od apríla do júna je tak podľa nej čas v roku, kedy má šancu získať zvýhodnenú hypotéku najviac mladých ľudí, nakoľko býva v tomto štvrťroku hranica najvyššia. Najbližšie sa strop príjmu zmení v júli. „Meniacu sa výšku príjmových hraníc preto odporúčame pravidelne sledovať,“ dodala Eliášová.

Pri partneroch nesmie ich spoločný príjem prevýšiť dvojnásobok príjmovej hranice

Pri manželoch, resp. partneroch nesmie ich spoločný príjem prevýšiť dvojnásobok príjmovej hranice. Od apríla to bude pri dvojiciach hranica 2386,80 eura. „Výhoda spočítavania príjmov je aj v tom, že ak jeden z partnerov nemá príjem, priemerná mzda toho druhého za predchádzajúci rok môže dosahovať až 2386,80 eura, ak žiadajú o hypotéku spoločne,“ uviedla produktová špecialistka VÚB banky Renáta Holecová.

Dotáciu k úrokovej sadzbe je možné získať najviac na sumu 50-tisíc eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou. Úrokové zvýhodnenie platí počas piatich rokov od poskytnutia hypotéky.

„Pri maximálnej 50-tisícovej hypotéke so splatnosťou na 30 rokov môže mladý človek vďaka zvýhodneniu ušetriť mesačne aj viac ako 80 eur, čo za päť rokov trvania zvýhodnenia predstavuje sumu prevyšujúcu 5 tis. eur,“ doplnila Holecová.

K téme

Slovenské banky sa vyhli ‚miliardovému‘ útoku hackerov Zlúčenie Raiffeisen Bank s jej akcionárom nie je vylúčené

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne! Foto: Na celom Slovensku hrozí prízemný mráz, na hrebeňoch Tatier je už sneh Foto: Policajti nakupovali rastliny počas služby, vyjde ich to draho Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Stíhačka F-16 havarovala pri meste Pluvigner, pilot skončil na elektrickom vedení

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X