Zvýšené príplatky sú zásahom do mzdových nákladov, vo firme Continental dosiahli hornú hranicu

výroba
Novela Zákonníka práce upravuje aj pôsobenie odborovej organizácie u zamestnávateľa. Foto: ilustračné, Getty Images

BANSKÁ BYSTRICA 6. mája (WebNoviny.sk) – Vedenie spoločnosti Continental Automotive Systems Slovakia, s.r.o. (CASS) vo Zvolene považuje zvýšené príplatky pre zamestnancov za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu za zásah vlády do autonómneho fungovania firiem. Mzdové náklady v spoločnosti len pre tieto príplatky stúpnu o 5 až 8 percent.

Vyššie ako žiada Zákonník práce

„Je to výrazný zásah do mzdových nákladov. O distribúcii týchto prostriedkov sme sa nemohli dohodnúť podľa potrieb v našej spoločnosti prostredníctvom kolektívneho vyjednávania,“ uviedla pre agentúru SITA personálna riaditeľka CASS Kristína Kavická.

Zvolenská firma má príplatky zahrnuté v kolektívnej zmluve a zohľadnené v mzdovom rozpočte. „Doteraz boli tieto príplatky v našej spoločnosti vždy vyššie, ako vyžadoval Zákonník práce, ale v súčasnosti pre ich zákonom stanovenú výšku sú na ich hornej hranici,“ konštatovala personálna riaditeľka. V spoločnosti CASS v súčasnosti približne 800 zamestnancov z celkom 1 300 pracuje na zmeny vo výrobe.

Opatrenia na zvýšenie efektívnosti

Ďalší nárast mzdových prostriedkov, ktorý podľa Kavickej nedokázali plánovať, ale museli na neho zareagovať, boli rekreačné poukazy, ktoré mzdový rozpočet takisto výrazne zaťažia.

„Sú to prostriedky, ktoré zamestnanci neuvidia vo svojich základných mzdách, ani v iných zložkách mzdy, no z rozpočtu na mzdy tento náklad musí byť hradený,“ objasnila s tým, že tento náklad navyše prišiel v čase, kedy už predpokladali spomalenie vývoja na trhu.

Pre kompenzovanie týchto nákladov chce spoločnosť zaviesť opatrenia potrebné na zvýšenie efektívnosti. „Je dôležité si ale uvedomiť, že takéto masívne zvyšovanie mzdových nákladov nemôže byť každoročný trend, pokiaľ chceme pracovné miesta vo Zvolene udržať. Špeciálne teraz, keď celý automobilový priemysel pociťuje dopad ekonomického spomalenia,“ uzavrela personálna riaditeľka.

Príplatky za nočnú a víkendovú prácu

Od začiatku mája sa pre zamestnancov opäť zvýšili príplatky za prácu v noci, v sobotu a nedeľu. Po ich minuloročnom náraste ide o druhú etapu zvýšenia týchto príplatkov. Príplatok za nočnú prácu pri nerizikovom zamestnaní stúpol z 30 % na 40 % zo sumy minimálneho hodinového zárobku, teda aktuálne z 0,90 eura na 1,20 eura.

Príplatok za prácu v sobotu sa od mája tohto roka zvýšil z 25 % na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy. Ide o nárast z 0,75 eura na 1,50 eura. Vyššie príplatky majú zamestnanci od začiatku mája aj za prácu v nedeľu. Tieto príplatky išli nahor z 50 % na 100 % minimálneho hodinového zárobku, teda z 1,50 eura na 2,99 eura.

Spoločnosť CASS so sídlom vo Zvolene je súčasťou nadnárodného koncernu Continental. Zameriava sa na výrobu vysoko výkonných brzdových strmeňov pre popredných automobilových výrobcov na celom svete. Závod vo Zvolene, ktorý začal výrobu vo februári 2006, v uplynulých dvoch rokoch aj v súčasnosti rozširuje svoje výrobné kapacity.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom