Zvýšenie rozpočtu na obranu je podľa Hegera z OĽaNO dobrou správou, ale nie systémovým opatrením

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger
Zľava: Zástupcovia strany OĽaNO Eduard Heger, Ján Budaj, Gábor Grendel počas prijatia zástupcov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) prezidentom SR pred rokovaním na tému: Voľby sudcov Ústavného súdu SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 17. september 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) – Opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) víta nárast rozpočtu na obranu, považuje ho však za nesystémový. Uviedol to poslanec Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že výdavky rezortu obrany nie sú v súlade s Dlhodobým plánom rozvoja Ozbrojených síl SR.

Opozičné hnutie aj napriek tomu považuje oblasť obrany za dôležitú a nebolo by vhodné bezpečnostné riziká prehliadať či podceňovať. Ministerstvo obrany SR podľa schváleného rozpočtu na najbližšie tri roky dostane na budúci rok o 581 miliónov eur viac ako na rok 2018, pričom v dokumentoch sú započítané aj modernizačné armádne projekty, ako napríklad obmena supersonických lietadiel či radarovej techniky.

Netransparentné nákupy spochybňuje aj NATO

Poslanec Heger pochybuje o tom, že investované financie budú použité na potrebné účely. Agentúre SITA poskytol stanovisko hnutia jeho hovorca Matúš Bystriansky.

„Vítame nárast obranného rozpočtu, faktom ale zostáva, že plánovaný skokovitý nárast rozpočtu na obranu o vyše pol miliardy eur nie je systémový. Dnes sa ukazuje, že len pred rokom vládou schválený a Slovenskou národnou stranou (SNS) oslavovaný Dlhodobý plán rozvoja obrany do roku 2030 by sme mohli roztrhať na franforce. Modernizácia neprebieha podľa tohto plánu z časového ani finančného hľadiska, ba ani obranný rozpočet nie je v súlade s plánom,“ povedal Heger, podľa ktorého tento fakt dokazuje neschopnosť vedenia rezortu obrany a odbornú vyprahnutosť SNS.

„Netransparentné nákupy spochybňuje aj samotná Severoatlantická aliancia (NATO). Národniari tak pre svoje stranícke záujmy postupne ničia dôveru verejnosti v obranu, čo je mimoriadne nebezpečné,“ dodal.

Zlý manažment obrany

„Je dôležité, aby sme si uvedomovali realitu, ktorá je dnes v rezorte. Spojenci nám v oficiálnych dokumentoch vyčítajú zlý manažment obrany, skúsení špičkoví odborníci odchádzajú, naplnenosť pozícií v ozbrojených silách je okolo 60 percent, mizne nám munícia zo skladov, vojaci nemajú adekvátny výstroj a zabezpečenie, majú nízke platy. Podporujeme vyšší obranný rozpočet, ale zároveň chceme, aby vojaci, ale aj občania a tento štát dostali za tie investované peniaze do obrany adekvátny výsledok. To sa žiaľ nedeje a skúsenosť nasvedčuje, že sa pod vládou SNS diať ani nebude,“ uzavrel opozičný poslanec.

Dlhodobý plán rozvoja Ozbrojených síl SR okrem iného počíta s obmenou rádiolokačnej techniky, obstaraním trasportérov typu 8×8 a 4×4. Vláda odobrila aj nákup 14 stíhačiek F-16 Block 70/72, na ktoré vyčlenila takmer 1,6 miliardy eur.

Slovensko už v roku 2019 dodrží avizované navýšenie výdavkov na obranu v objeme 1,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). V roku 2024 majú výdavky dosiahnuť rovné dve percentá HDP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Heger