Zvyšovanie cien plynu teší výrobcov slnečných kolektorov

Slnečná elektráreň

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Zvyšovanie cien zemného plynu pre domácnosti od júla tohto roka o necelých sedem percent predsa len niekoho potešilo. Výrobca slnečných kolektorov, spoločnosť Thermo/Solar Žiar, s.r.o., vidí za neustálym rastom cien energií príležitosť pre vyšší rozvoj obnoviteľných zdrojov energií na Slovensku. “Rast cien všetkých druhov energií, paradoxne zrýchľuje návratnosť investícií do obnoviteľných zdrojov energie a v rámci nich aj slnečnej energie. Tieto ekologické zdroje sa tak stávajú rentabilnejšími a konkurencieschopnými,“ myslí si šéf spoločnosti Thermo/Solar Milan Novák.

Návratnosť kúpy slnečných kolektorov sa pri štátnych dotáciách dostala v súčasnosti na úroveň približne deväť rokov. Podľa Nováka solárny systém pokryje približne 60 až 70 % z ročnej spotreby energie na prípravu teplej vody v štvor- až päťčlennej domácnosti.

Slovenské domácnosti v súčasnosti môžu využiť od štátu dotácie na kúpu slnečných kolektorov. Záujemca môže získať dotáciu vo výške 200 eur za meter štvorcový nainštalovanej plochy slnečného kolektora, avšak len do veľkosti osem metrov štvorcových. V prípade bytových domov možno získať 100 eur za meter štvorcový nainštalovaných slnečných kolektorov, dotovaná plocha je najviac tri metre štvorcové na každý byt v bytovom dome. Štát poskytuje dotácie aj na kúpu kotlov na biomasu. V tomto roku je určených na dotácie na slnečné kolektory a kotly na biomasu prostriedky v celkovej sume 2,7 mil. eur.

Spoločnosť Thermo/Solar patrí medzi najväčších výrobcov slnečných kolektorov v Európe. Firma umiestňuje svoje výrobky najmä na európske trhy. Celkovo podnik vyváža svoje výrobky do 45 krajín sveta. Najväčšiu časť produkcie umiestňuje v Nemecku. Firmu v roku 1992 založili hlinikárenský podnik ZSNP a.s. Žiar nad Hronom a nemecký Thermo/Solar Energietechnik Regensburg.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Novák