Tieto dve krajiny v Európe využívajú 100 % energie z obnoviteľných zdrojov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Northeast Brazil. Aeolian turbine at Beach at Ceara state. Wind farm field.
Northeast Brazil. Aeolian turbine at Beach at Ceara state. Beach with sand dunes and desert landscape. Power generation. Green energy. Wind farm field. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Sedem krajín v súčasnosti vyrába 100 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov – dve z nich sú v Európe, referuje portál Euronews

Minulý rok bol z hľadiska inštalácie veternej energie najlepší v histórii

Podľa najnovšej správy Global Wind Report od priemyselného združenia Global Wind Energy Council (GWEC) bolo v roku 2023 na svete inštalovaných 116 gigawattov novej kapacity veternej energie. V porovnaní s rokom 2022 ide o 50-percentný nárast, čo z neho robí najlepší rok v histórii nových veterných projektov.

V oblasti inštalácie veterných zariadení na mori aj na pevnine vedie Čína, za ktorou nasledujú USA, Brazília a Nemecko. Vďaka silnému rastu v Holandsku mala Európa v roku 2023 tiež rekordný rok s 3,8 gigawattmi novej kapacity veternej energie na mori.

Hoci je rast veternej energie vysoko koncentrovaný v niekoľkých veľkých krajinách, niektoré ďalšie regióny a štáty zaznamenali tiež rekordný nárast. Afrika a Blízky východ v roku 2023 inštalovali takmer 1 gigawatt veternej kapacity, čo je takmer trojnásobok oproti predchádzajúcemu roku.

Vedci však upozorňujú, že ročný nárast musí do roku 2030 dosiahnuť aspoň 320 gigawattov, aby sa splnil záväzok z konferencie COP28 strojnásobiť do konca desaťročia objem energie z obnoviteľných zdrojov.

Three wind turbines at sunrise
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Ktoré krajiny sú napájané výlučne z obnoviteľných zdrojov energie?

Podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) a Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie (IRENA) vyrába v súčasnosti sedem krajín všetku energiu z obnoviteľných zdrojov.

Viac ako 99,7 % elektrickej energie v Albánsku, Bhutáne, Etiópii, na Islande, v Nepále, Paraguaji a Konžskej demokratickej republike pochádza z geotermálnej, vodnej, slnečnej alebo veternej energie.

Podľa údajov, ktoré zostavil profesor Stanfordskej univerzity Mark Jacobson, sa k nim priblížilo Nórsko s 98,38 percentami energie z vetra, vody alebo slnka.

Ďalších 40 krajín získalo v rokoch 2021 a 2022 aspoň polovicu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov vrátane 11 krajín Európy. Iné krajiny, ako napríklad Nemecko alebo Portugalsko, sú schopné krátkodobo fungovať na 100 % energie z vetra, vody a slnka.

Renewable Energy
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Ako je na tom Slovensko?

Slovensko, krajina s bohatými prírodnými scenériami a rozmanitým klimatickým profilom, zatiaľ nevyužíva veternú energiu v plnej miere. Podľa najnovších údajov Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu dosahuje kumulatívna nainštalovaná kapacita veterných elektrární na Slovensku len mierne hodnoty, ktoré sú ďaleko od 0,005 gigawattov (GW).

V priebehu posledných dvoch desaťročí, od roku 2003 do 2022, boli v kapacite zaznamenané určité kolísania, ale bez významného trvalého rastu. Tento údaj naznačuje, že aj napriek globálnemu trendu rastu obnoviteľnej energie a technologického pokroku v oblasti veterných elektrární Slovensko zatiaľ neinvestovalo do veterných projektov tak intenzívne, ako mnohé iné európske krajiny.

Cumulative installed wind energy capacity gigawatts.jpg
Foto: Our world in data
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať