Lekárom bude hroziť väzenie, ak odmietnu nastúpiť do služby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protest zdravotníkov
Protestné zhromaždenie zdravotníckych pracovníkov pred NR SR. Bratislava, 21.máj 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Prísnejšie sankcie pre zdravotníckych pracovníkov by mali byť realitou od prvého júla tohto roka.

Stavovským a odborovým organizáciám pôsobiacim v zdravotníctve, ktoré sprísňovanie kritizovali, nepomohla podpora zahraničných organizácií pôsobiacich v zdravotníctve, ani apel na premiéra Roberta Fica či poslancov NR SR.

Svoj účel nesplnili ani protesty zdravotníkov pred parlamentom. Zákonodarcovia napriek tomu odobrili kritizovanú novelu Trestného zákona. Organizácie sa chcú obrátiť ešte na prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby legislatívu nepodpísal.

Hrozba väzenia

Novela Trestného zákona prináša zdravotníkom cez pozmeňujúci návrh poslanca Jozefa Valockého (Smer-SD) hrozbu väzenia, pokuty a straty registrácie v komore v prípade, že by si za núdzového stavu nesplnili legislatívou určené povinnosti.

Ak by zdravotníci za krízovej situácie odmietli nastúpiť do služby alebo sa jej úmyselne vyhli napríklad predstieraním choroby, hroziť im budú až dva roky za mrežami.

V prípade, že by takéto ich konanie spôsobilo ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, vo väzení by si mohli posedieť od dvoch do piatich rokov.

Novelou Trestného zákona sa zároveň mení aj zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, v ktorom sú obsiahnuté ďalšie sankcie. V prípade, že zdravotník počas krízovej situácie nevykoná povinnosť uloženú príslušnými orgánmi na zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, môže dostať pokutu od ministerstva zdravotníctva do 3 300 eur a následne mu bude zrušená registrácia v stavovskej komore na desať rokov.

Novelu ešte musí podpísať prezident Ivan Gašparovič

Lekar operacia nemocnica
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Zmeny v legislatíve zároveň dopĺňajú podmienky na preukazovanie bezúhonnosti zdravotníckeho pracovníka. Podľa pôvodného návrhu vlády malo byť preukazovanie bezúhonnosti sprísnené aj o trestný čin, ktorého skutková podstata súvisí s výkonom zdravotníckeho povolania alebo za iný trestný čin spáchaný úmyselne.

Pozmeňovacím návrhom poslankyne Anny Vittekovej (Smer-SD) bolo toto ustanovenie stiahnuté s odôvodnením, že je neprimerane prísne, keďže by zahŕňalo aj nedbanlivostné trestné činy spojené s výkonom povolania ako i akékoľvek úmyselné trestné činy. Novelu zákona musí ešte podpísať prezident SR.

Ministerstvo zdravotníctva prízvukovalo, že legislatíva je iba na krízové situácie a odmieta, že by išlo o kriminalizáciu zdravotníkov. Výnimočné situácie si podľa rezortu vyžadujú výnimočnú legislatívu, aby bola v prvom rade zabezpečená ochrana životov pacientov.

Poslanci za stranu Smer-SD už rovnaký návrh na trestanie zdravotníkov predložili v januári tohto roka v rámci novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva nakoniec rozhodlo, že sankcie sa budú riešiť priamo novelou Trestného zákona, a tak sa predchádzajúci návrh na rokovanie parlamentu nedostal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať