3 veci, ktoré je potrebné vedieť o vegetariánstve

Zelenina, výživa, vegetarián,
Cape Town, South Africa www.thinkstockphotos.com

Mnohí z nás odmietajú mäso a stali sa vegetariánmi, či už z etických dôvodov, alebo kvôli tomu, že chcú schudnúť. Avšak pozor. Naozaj sa po takejto strave chudne a je najzdravšia? Zistili sme za vás pravdu.

Po vegetariánskom jedle nemusíte schudnúť

V prípade, ak ste pred rozhodnutím stať sa vegetariánom jedli mäso každý deň, na začiatku sa vám naozaj podarí schudnúť. No po približne mesiaci už nie. Pri čisto rastlinnej strave je dokonca ľahšie pribrať, pretože obsahuje málo zdrojov proteínov, ktoré sa mnohokrát nahrádzajú sacharidmi. Rovnako ako pri iných typoch stravovania, aj tu záleží totiž na zložení jednotlivých jedál počas dňa. Keď jete viac sacharidov, neschudnete ani s čisto vegetariánskym jedlom. To znamená, že kebab bez mäsa zostane stále kalóriami nabitým kebabom. 

Strata telesnej hmotnosti 2.jpg

Čo teda treba jesť?

Zeleniny si môžete dopriať, koľko len chcete. Veď napríklad kilo brokolice má toľko kalórií ako jediná žemľa. Proteíny sú vo vegetariánstve veľmi dôležité. Nájdete ich napríklad v strukovinách.

Na ovocie trochu pozor, lebo obsahuje ovocný cukor, ktorý vo väčšom množstve môže pomôcť ku kilám navyše.

Zelenina, jedlo, strava
Healthy nourishment bowl with super-foods and fresh mixed vegetables, overhead view on dark slate www.thinkstockphotos.com

Je vegetariánska strava zdravá?

Veľa čerstvej zeleniny a rastlinných bielkovín nemôže byť nezdravé. Ale predsa je tu háčik. Náš organizmus potrebuje denne 60 gramov bielkovín denne. Strukoviny síce obsahujú bielkoviny, ale na 200 gramov je to iba 6 gramov. Nevegetariáni zvyšok ľahko získajú z kúska kuraťa, vajíčka, alebo mliečnych výrobkov. Voľba je však vždy na vás.

Vegetariánstvo, žena, mäso, vagetarián
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom