36 miliónov eur zaplatíme za elektronické aukcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zástupcovia slovenských miest u Radičovej
Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová sa dnes stretla s predstaviteľmi prezídia Únie miest Slovenska. Témami ich stretnutia boli najmä finančné otázky samosprávy a zmeny v stavebnom zákone. Radičová taktiež zúčastnených predstaviteľov samosprávy oboznámila s opatreniami, ktoré vláda musela prijať v súvislosti s riešením následkov rozsiahlych povodní na Slovensku. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Elektronická aukcia sa môže stať, až na výnimky, povinnou pre verejných obstarávateľov už od nového roka. Vláda bude o návrhu zmeny Zákona o verejnom obstarávaní rokovať na svojom rokovaní v stredu. „Verejný obstarávateľ a obstarávateľ je povinný použiť elektronickú aukciu pri zadávaní zákazky na dodanie tovaru okrem súťažného dialógu, rokovacieho konania bez zverejnenia a súťaže návrhov,“ píše sa v návrhu. Vláda týmto návrhom napĺňa jednu z téz Programového vyhlásenia vlády SR v oblasti verejného obstarávania.

Predkladateľ predpokladá, že aplikácia zákona zaťaží na jeden rok rozpočet verejnej správy takmer 36 miliónmi eur, z toho štátny rozpočet takmer 7,2 mil. eur. Tieto financie majú ísť na nákup softvéru pre elektronické dražby.

Výdavky spojené s novelou sa týkajú hlavne nákupu softvéru pre elektronické aukcie, ktorý by mali mať verejní obstarávatelia. Podľa predloženého materiálu v súčasnosti využíva elektronickú aukciu pri vyhodnocovaní ponúk asi 10 percent z 1971 verejných obstarávateľov.

Zo zostávajúcich 90 % sa predpokladá, že nie každý z týchto subjektov si samostatne zakúpi softvér na použitie elektronickej aukcie, ale rozpočtové a príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti verejného obstarávateľa budú využívať softvér zriaďovateľa, prípadne zriaďovateľ bude uskutočňovať verejné obstarávanie pre organizácie vo svojej pôsobnosti,“ konštatuje sa v návrhu.

Predpokladá, že softvér na elektronické aukcie, ktorý stojí asi 40-tisíc eur, si bude musieť zabezpečiť približne 900 subjektov.

Zhruba jednu pätinu aktívnych verejných obstarávateľov tvoria subjekty štátnej správy, preto sa odhaduje, že jedna pätina výdavkov verejnej správy bude mať vplyv na štátny rozpočet a zostatok na rozpočet územných samospráv,“ konštatuje sa v prílohe k návrhu. Zabezpečenie krytia výdavkov na nákup softvéru na elektronickú aukciu bude potrebné vtedy, ak bude predmetný návrh zákona účinný od 1. januára 2011.

Predkladaný návrh zákona rieši nevyhnutné úpravy, ktoré majú v aplikačnej praxi vytvoriť jednoznačné pravidlá v súvislosti so zadávaním zákaziek na neprioritné služby, zaviesť transparentnejšiu úpravu zadávania podprahových zákaziek a pri zadávaní zákaziek na dodanie tovarov používať elektronickú aukciu.“

Zároveň sa sprísňujú pravidlá zadávania zákaziek na poskytnutie neprioritných služieb tak, že sa navrhujú rovnaké pravidlá a postupy, ako pri zadávaní prioritných služieb.

Ak návrh Zákona o verejnom obstarávaní prejde v kabinete premiérky Ivety Radičovej, budú o ňom ďalej rozhodovať poslanci Národnej rady SR.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Šipoš
Firmy a inštitúcie ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie