5xP pre rodiny na lyžovačkách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stubai Tirol Restaurant
Foto: Stubai

1. Ponuka pre začiatočníkov i pokročilých

Jednotlivým členom rodiny obvykle vyhovujú zjazdovky rôzneho sklonu. Profil svahov lyžiarskeho strediska môžete nájsť na webovej stránke, na ktorej sa dozviete aj stupeň náročnosti každej zo zjazdoviek.

Podľa všeobecne platných kritérií modrá farba znázorňuje ľahké rekreačné trasy, červená predstavuje strednú náročnosť a čierne zjazdovky sú určené pre tých najskúsenejších a všeobecne ich môžeme považovať za strmé.

Preferencie však neurčuje len sklon svahov. Ak máme v rodine pokročilejšieho „snowborďáka“, bude ho zaujímať aj členitosť povrchu, na ktorom by si mohol otestovať skoky.

„Kvalitný snowboard a free style park je potrebné pripravovať pred sezónou. Umelo vytvorené prekážky a skoky tak ušetria v zime prácne navážanie snehu.

Strediská ústretové k snowboardistom majú vybudované stabilné „arény“, ktoré prezentujú na svojich webových stránkach,“ hovorí Juraj Balucha, manažér strediska Winter Park Martinky na Martinských holiach, ktoré sa môže pochváliť dvomi snowboard parkmi.

2. Pasy pre celú rodinu

Významným faktorom pri výbere rodinnej lyžovačky je cena. Mnohé slovenské strediská ponúkajú zvýhodnené ski pasy pre rodiny s deťmi a niektoré ponúkajú aj ich regionálnu platnosť.

„Výhodou regionálnych ski pasov je možnosť využívať ich v niekoľkých strediskách. Ak sú sústredené v jednej lokalite, návštevník nestratí voľný čas zbytočným cestovaním. Niektoré strediská poskytujú tiež pripojenie iných typov služieb tak, aby vznikol jeden komplexný produkt v turistickom ruchu regiónu. Viacgeneračné skupiny často musia zladiť rozdielne záujmy o aktivity, preto určite privítajú napríklad zľavy do kúpeľných zariadení alebo aquaparkov v blízkom okolí,“ vysvetľuje Juraj Balucha.

3. Pohodlné a rýchle dopravné zariadenia

Dlhé rady na vlek či lanovku v ktorých sa postupuje slimačím tempom, znechutia malých i veľkých lyžiarov a často vyvolávajú nervozitu. Riziko takejto situácie sa znižuje s rastúcim počtom aktívnych dopravných zariadení.

Benefitom strediska môžu byť moderné a rýchle vleky, ich kapacitu môžete porovnať podľa údajov na stránkach stredísk, uvádza sa v počte prepravených osôb za hodinu.

Najúčinnejšie prepravu na vrchol zjazdovky urýchli lanovka, jej efektivita stúpa s počtom sedadiel. Komfort zvyšujú lanovky, ktoré lyžiarom umožnia v prípade nepriaznivého počasia zakryť sedačku tzv. bublinou z priehľadného plastu, prípadne majú vyhrievané sedáky.

4. Parkovanie po ruke

Do lyžiarskych stredísk sa prevažná väčšina návštevníkov dopravuje autami a často sa pri nich aj prezlečú do lyžiarskeho výstroja. Rodičia i deti preto ocenia krátku vzdialenosť , ktorú je nutné prekonať z parkoviska k nástupnému miestu vleku či lanovky. Ideálne je ak si môžete lyže nasadiť priamo na parkovisku.

„Na mapách stredísk zvyčajne nenájdeme uvedenú presnú vzdialenosť parkoviska od zjazdovky, jeho úpravu a často ani cenu za parkovanie. Tieto údaje je preto najlepšie overiť si telefonicky,“ radí Juraj Balucha zo strediska Winter Park Martinky.

5. Priestor pre občerstvenie a oddych

K príjemnému dňu s deťmi v lyžiarskom stredisku do veľkej miery prispeje dostupné občerstvenie a dostatok relaxačných „ostrovov“, na ktorých sa dá posedieť a doplniť potrebné kalórie.

Rozmiestnenie reštaurácií, samoobslužných jedální a bufetov ľahko nájdete na internete alebo priamo na mieste, ak nám však nevyhovujú dlhé prestávky, optimálne je vyhľadať stredisko, ktoré ponúka občerstvenie priamo na lyžiarskom svahu.

„Trendom v krajinách západnej Európy sú ležadlá, na ktorých sa dá oddychovať a užívať si slnečné lúče v priaznivom počasí. Snažíme sa takýmto požiadavkách vyhovieť aj u nás, na Slovensku. V najvyššie položenom bufete v Turčianskej kotline tento rok pribudnú desiatky relaxačných ležadiel s výhľadom na Martin a okolité hory ,“ dodáva Juraj Balucha.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať