6 chýb, ktoré skrývajú slávne umelecké diela

Obrazy.jpg

Mýliť sa je ľudské a dokonca aj veľkí géniovia robia chyby. Alebo to bol ich umýsel? Posúďte sami.

Bar vo Folies-Bergère od Édouarda Maneta

Ak sa pozriete pozorne na zrkadlo, môžete si všimnúť, že odraz v ňom nie je pravdivý: fľaše na pulte sú umiestnené inak a vyzerá to tak, že barmanka pozerá iným smerom. Ako sa to v umení stáva často, nedostatky vyvolávajú diskusiu, či ich Manet urobil úmyselne. 

Manet.jpg

Michelangelov David

Socha biblického hrdinu bola vytesaná z jedného bloku mramoru Carrara. Michelangelo mal svoje sochy zvyčajne veľmi anatomicky presné, ale David má malú chybu: medzi chrbticou a pravou lopatkou chýba sval. Sochár ho nemohol urobiť z dôvodu chyby v mramorovom bloku.

David.jpg

Rohatý Mojžiš od Michelangela

Nesprávny preklad v Knihe Exodus viedol k tomu, že biblický prorok má rohy. Hebrejské slovo „qaran“  môže byť preložené ako „lúče“ alebo „rohy“ a opis Mojžiša s lúčmi svetla vychádzajúceho z jeho hlavy bol nesprávne interpretovaný.

Mojzis.jpg

Nočná hliadka od Rembrandta

Tento obraz je plný nevyriešených hádaniek. Veľká debata vznikla nad rukavicami kapitána Fransa Banning Cocqa: v pravej ruke v rukavici drží inú pravú ruku. Mnohí umeleckí historici si myslia, že to bol spôsob, ako dať obrazu nádych humoru. Iní sa domnievajú, že je to rukavica z ľavej ruky a kapitán ju práve drží za prstenník, zatiaľ čo palec smeruje k divákovi.

Nocna hliadka.jpg

Zrodenie Venuše, Botticelli

Aj keď renesančné umenie je charakterizované anatomickou presnosťou, toto Botticelliho dielo sa odchyľuje od realizmu. Jeho bohyňa lásky má nápadné chyby: opuchnutú nohu zvláštneho tvaru a príliš dlhý krk. Podľa jednej verzie sú tieto chyby zámerným pokusom vyhnúť sa zobrazovaniu dokonalého ženského tela.

Zrodenie venuse.jpg

Večera v Emauzách od Caravaggia

Pozorný divák si môže všimnúť, že kôš s ovocím vyčnieva cez okraj stola, ale nespadne, porušuje tak zákony fyziky. Odborníci z oblasti výtvarného umenia na druhej strane zistili, že ovocie nezodpovedá sezóne: maľba je nastavená v predvečer Veľkej noci a na stole je ovocie, ktoré dozrieva v jeseni. Všetky tieto chyby sú zámerné: jablká a hrozno, rovnako ako ryby z koša, nesú kresťanskú symboliku a odkazy z evanjelia.

Vecera.jpg

www.brightside.me

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom